"Javában folynak a vadgesztenyelevél-aknázómoly második nemzedéke elleni permetezések. Az idén egyre nagyobb gondot okoz a guignardia gomba fertőzése is. Elképzelhető, hogy a gomba ellen még egy kezelést is be kell ütemezni az idén. Ahol egy harmadik kezelést pl. lombtrágyázást is lehetővé tesz a költségvetés, ott a felszívódó Topas 100 EC-vel és a Cuproxat FW-vel is egészítsék ki a permetlevet és most inkább a gomba fertőzéséhez igazítsák a permetezés időpontját és ne a hiánybetegségek megjelenéséhez.

Arra is fel kell készülni, hogy gyakoribbak lesznek a lakossági bejelentések, miszerint foltosak a levelek, azaz nem sikerült a moly elleni védekezés. A felületes szemlélő a gomba tüneteit valóban összetévesztheti a molyok aknáival. Lásd az alábbi fényképet, mely 06.24-én készült" – írja Zsigó György, idei hatodik közterületi hírlevelében.

foltok

Foltosak a levelek – fotó: Zsigó György/NMNK

Továbbra sem pihenhetnek a permetezőgépek

"Az amerikai lepkekabóca fehér viaszszálas lárvatelepei egyre több növényen tűnnek fel. Egy szakcikk szerint 78 növénycsalád 330 faján mutatták ki a jelenlétét. A legjelentősebb közterületi fafajokon is megtalálták. A szívásával nem okoz súlyos kárt a közterületi növényekben, de hat-nyolc évvel ezelőtt, miatta kaptuk a legtöbb bejelentést a lakosoktól. A padokra, autókra csöpögő mézharmatát reklamálták.

Talán az aszályos időjárás és a nálunk is terjedő parazitája (egy ollósdarázs faj) miatt csökkent le az utóbbi években az egyedszámuk. Újra megjelent! A fotó a lárvákról és a mézharmatcseppes fagyallevélről 06.27-én készült.

 amerikai lepkekabóca fehér viaszszálas lárvatelepei

Amerikai lepkekabóca fehér viaszszálas lárvatelepei – fotó: Zsigó György/NMNK

Nehéz ellene a védekezés! A lárvatelepeket védő fehér viaszszálakból álló védőburkot is fel kell oldani, ahhoz, hogy a rovarölő szerek elérjék a rovarokat. Az olajos Vektafid A-val vagy egyéb adalékkal segíthetik a Mospilan 20 SG + Decis Mega kombináció hatását. A korábbi visszajelzések szerint a poliszulfid kén, a narancsolaj vagy a káliszappan hatóanyagú készítmények is eredményesek voltak. Erről kérdezzék a növényorvosukat.

Sok tápnövényű kártevők, tehát a permetezés után a közeli kertekből, utcákból visszaköltözhetnek, rövid időn belül újra megjelenhetnek a szárnyas imágók a növényeken. Meg kell értetni a panaszosokkal, hogy nem lehet egytelen kezeléssel eltüntetni a közterületi növényekről a lepkekabócákat.

A borostyán és a vadszőlő is a kedvenc élőhelyei közé tartoznak, itt is irthatóak. Tojás alakban telel át a kéregrepedésekben, a mélyen repedezett kérgű fákat kedveli tojásrakás céljából" – írja a növényorvos.


parlagfű

Parlagfű – fotó: Zsigó György/NMNK

"A parlagfű zsenge bimbóját ma fotóztam. Már az előző levéleben is írtam az irtási előírásokról, most a Pest Vármegyei Kormányhivatal tájékoztatóját is elolvashatják az érdeklődök a cikk végén.

A jogszabályok alkalmazásában nincs különbség, tehát bármelyik vármegye kiadhatta volna ezt a tájékoztatót. Két mondatot kiemelek a tájékoztatóból, mert ezekkel a feladatokkal valószínűleg a közterületi kertészeket bízzák meg. „A 221/2008. (VIII.30.) Korm. rendelet 3. §-a értelmében belterületen helyszíni ellenőrzést a jegyző végez és szintén a jegyző feladata, hogy belterületen az 1. számú melléklet szerinti adattartalommal rendszeresített, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján és a Földhivatali Portálon közzétett formanyomtatvány felhasználásával jegyzőkönyvet vegyen fel.” „Abban az esetben, ha az önkormányzati tulajdonban lévő belterületi ingatlanon az önkormányzat nem tesz eleget védekezési kötelezettségének az NTO intézkedik a közérdekű védekezés végrehajtásáról.” (NTO: a megyei kormányhivatalhoz tartozó Élelmiszerláncbiztonsági, Állategészségügyi, Növény- és Talajvédelmi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztálya.)

Talán segítséget jelent a kormányhivatalokban működő NTO-k elérhetőségének ismerete is, amit szintén az alábbiakban találhatnak meg az érintettek – írja Zsigó György.

Tájékoztató parlagfű-mentesítéssel kapcsolatban

A parlagfű gazdasági és közegészségügyi szempontból egyaránt a legjelentősebb gyomok közé tartozik. A parlagfű-mentesítés közös ügyünk, de elsősorban az ingatlan tulajdonosának, illetve az ingatlan használójának törvénybe foglalt kötelezettsége. A Fővárosi és a Pest Vármegyei Kormányhivatal ingatlanügyi hatóságai és a jegyzők minden évben helyszíni ellenőrzést végeznek e kötelezettség betartatása érdekében.

A parlagfüves területek ellenőrzése 2024. május 13-án megkezdődött.

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban Éltv.) 17. § (4) bekezdése értelmében: „A földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani."

Az Éltv. 50. § (4) bekezdése kimondja, hogy parlagfű elleni közérdekű védekezést kell elrendelni, ha a földhasználó a 17. § (4) bekezdésében szereplő parlagfű elleni védekezési kötelezettségének nem tesz eleget. Tehát a hatósági intézkedés (közérdekű védekezés elrendelése, bírság kiszabása) jogalapja a védekezési kötelezettség elmulasztása, és nem az egészségkárosítás tényállás megvalósulása.

Amennyiben a földhasználó a parlagfű elleni védekezési kötelezettségének nem tesz eleget, és az ingatlanján a parlagfű fejlettsége legalább virágbimbós állapotban van, közérdekű védekezést kell elrendelni.

Külterületen a földhivatali mezőgazdászok a parlagfüves területekről jegyzőkönyvet vesznek fel és a Parlagfű Információs Rendszeren keresztül a Pest Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági, Állategészségügyi, Növény- és Talajvédelmi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztálya (a továbbiakban: NTO) részére továbbítják azt ügyintézésre. Amennyiben a jegyzőkönyv alapján a területen a parlagfű száras-leveles állapotban van, az NTO felhívhatja az ingatlan használójának figyelmét a jogszabályi kötelezettségének teljesítésére az eljárás megindítását mellőzve, de a virágbimbó kialakulását követően már eljárást indít és közérdekű védekezést rendel el.

parlagfű

Parlagfű felszaporodására számíthatunk mezőgazdasági és belterületi területeken egyaránt – fotó: Zsigó György/NMNK

Az NTO a kultúrnövény károsodásával együtt járó közérdekű védekezést csak abban az esetben rendeli el, ha a virágbimbós parlagfű borítottság a 30%-ot meghaladja. A parlagfű elleni közérdekű védekezés végrehajtásának, valamint az állami, illetve a közérdekű védekezés költségei megállapításának és igénylésének részletes szabályairól szóló 221/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet 3. §-a értelmében belterületen helyszíni ellenőrzést a jegyző végez és szintén a jegyző feladata, hogy belterületen az 1. számú melléklet szerinti adattartalommal rendszeresített, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján és a Földhivatali Portálon közzétett formanyomtatvány felhasználásával jegyzőkönyvet vegyen fel.

A közérdekű védekezést belterületen a jegyző, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott területen a fővárosi főjegyző; külterületen (Pest vármegye és Budapest) pedig az NTO rendeli el. Abban az esetben, ha az önkormányzati tulajdonban lévő belterületi ingatlanon az önkormányzat nem tesz eleget védekezési kötelezettségének az NTO intézkedik a közérdekű védekezés végrehajtásáról.

A közérdekű védekezést a hatóságok által megbízott vállalkozók végzik. Ugyanakkor fontos tudni, hogy nem kerül sor sem kaszálásra, sem okafogyott kiszállásra, ha az ügyfél időközben maga tesz eleget a kötelezettségének és arról az NTO-t időben értesíti. A közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerült költségeket az ügyfélnek kell megfizetnie. A növényvédelmi bírság kiszabására az NTO jogosult, ezért a belterületi ingatlanok esetében a jegyző a közérdekű védekezés elrendelését követően az ügyben keletkezett iratokat továbbítja az eljárásra jogosult hatóságnak.

A növényvédelmi bírság alapja a parlagfűvel fertőzött terület nagysága.

Nagyon fontos ezért belterületen is az ingatlanak parlagfűvel borított részének m2 -ben való meghatározása! A bírság mértéke belterületen és külterületen is egyaránt 15.000 Ft-tól 5.000.000 Ft-ig terjed. A parlagfű elleni védekezést elmulasztó – a bírság megfizetésén túl – a közérdekű védekezéssel kapcsolatos költség megtérítésére is kötelezett. A költség köztartozásnak minősül.

A közérdekű védekezés elrendelése után minden esetben növényvédelmi bírság kiszabására kerül sor, az élelmiszerlánc felügyeletével összefüggő bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről szóló 194/2008. (VII.31.) Korm. rendelet alapján.

Parlagfű felszaporodására számíthatunk mezőgazdasági és belterületi területeken egyaránt. A parlagfű megjelenhet művelés alatt álló, és elhanyagolt, felhagyott művelésű szőlőkben, gyümölcsösökben, hétvégi kertekben, zártkerti ingatlanokon, valamint a vonalas létesítmények (utak, vasút) nyomvonala mentén ugyancsak. Tekintettel arra, hogy a parlagfű-mentesítés közös ügyünk, és annak eredménye pedig csak összefogással lehet sikeres, a felelősségteljes, jogszabálykövető magatartás mindannyiunk érdeke.

Kormányhivatalok címei, elérhetőségei

Kormányhivatalok címei, elérhetőségei, 2023. (vármegyék)

Megye

Osztály neve

Osztály száma

Osztály címe

Osztály funkcionális email címe

Bács

Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

76/795-680

6000 Kecskemét,
Halasi út 34.

bacs-nti@bacs.gov.hu

Baranya

Baranya Megyei Kormányhivatal,
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

72/795-133

7634 Pécs,
Kodó dűlő 1.

novenytalaj@baranya.gov.hu

Békés

Békés Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

66/540-230

5600 Békéscsaba,
Szerdahelyi u. 2.

noveny@bekes.gov.hu

Borsod

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

46/503-401

3526 Miskolc,
Blaskovics László u. 24.

novenyvedelem.miskolc@borsod.gov.hu

Csongrád

Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal,
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

62/681-080

6800 Hódmezővásárhely,
Rárósi út 110.

nto.hmvhely@csongrad.gov.hu

Fejér

Fejér Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

22/589-215

2481 Velence,
Ország út 23.

nto@fejer.gov.hu

Győr

Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

96/896-070

9028 Győr,
Arató u 5.

noveny@gyor.gov.hu

Hajdú

Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

52/525-925

4030 Debrecen,
Diószegi út 30.

hajdu-nto@hajdu.gov.hu

Heves

Heves Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

36/510-951

3300 Eger,
Szövetkezet u. 6.

nto@heves.gov.hu

Jász

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

56/516 810

5000 Szolnok,
Vízpart krt. 32.

jasz.novtalajved@jasz.gov.hu

Komárom

Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

34/795-148

2890 Tata,
Új út 17.

nto@komarom.gov.hu

Nógrád

Nógrád Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

35/501-370

2660 Balassagyarmat,
Mártírok útja 78

novenyvedelem@nograd.gov.hu

Pest

Pest Megyei Kormányhivatal
Élelmiszerlánc-biztonsági, Állategészségügyi, Növény- és Talajvédelmi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

1/236-4160

1135 Budapest,
Lehel u.43-47.

nto@pest.gov.hu

Somogy

Somogy Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

82/528-725

7400 Kaposvár,
Guba Sándor u. 20.

nto@somogy.gov.hu

Szabolcs

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növényegészségügyi Osztály

42/508-450

4400 Nyíregyháza,
Kótaji út 33.

novenyvedelem@szabolcs.gov.hu

Tolna

Tolna Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

74/795-677

7100 Szekszárd, Tormay Béla u. 18.

novenytalaj@tolna.gov.hu

Vas

Vas Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

94/577-410

9762 Tanakajd,
Ambrózy sétány 2.

novenytalaj@vas.gov.hu

Veszprém

Veszprém Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

88/590-472

8200 Veszprém,
Dózsa György u. 33.

veszprem.noveny.talajved@veszprem.gov.hu

Zala

Zala Megyei Kormányhivatal
Agrárügyi Főosztály
Növény- és Talajvédelmi Osztály

92/550-160

8900 Zalaegerszeg,
Kinizsi Pál u. 81.

noveny.talajvedelem@zala.gov.hu