Kanadai kutatók azt tesztelték, hogy nyolc takarónövény közül melyek gyakorolják a legkedvezőbb hatást a talajra és melyek tisztítják meg azt legjobban a fuzáriumos fertőzéstől.
Bár a kísérleteket – szója és árpa főnövénnyel – a Prince Edward szigeten végezték, azok eredményei Kanada és a világ több más táján is alkalmazhatók.
Megállapították, hogy a lucerna és a barna mustár jól csökkentette a fuzáriumos koronát és a gyökérrothadást az árpában, a facélia pedig jót tett a szójababnak. A kísérletek legmeglepőbb eredménye azonban az volt, hogy a talajokat a különböző szennyeződésektől a hibrid szudánifű tisztította meg leginkább, ami gyakorlatilag teljesen megszabadította az utóveteményt a gombakártevőktől.
Szudánifű (Sorghum sudanense) – Fotó: Shutterstock
Kutatók úgy vélik, hogy a szudánifű (Sorghum sudanense) olyan jótékony mikroorganizmusokat "toboroz" a talaj mikrobiómában, amelyek elnyomják a káros mikroorganizmus-közösségek kialakulását, és megakadályozzák a kórokozók kifejlődését.
A kutatók egyes kísérletekben policrop keveréket alkalmaztak, japán köles, egynyári lóhere, olasz perje vagy téli tritikálé, facélia és napraforgó beiktatásával. Ezek öntözött területen kimondottan jól fejlődtek.
Ugyanakkor összesítésben a szudánifű tekinthető a legjobb köztes növénynek, bár annak vetőmagja drágább a többieknél, és szélsőséges (ritka) esetben mérgező rózsasavat termelhet. Ugyanakkor a szudánifű viseli el legjobban a hőséget, ráadásul a szarvasmarhák szívesen fogyasztják és könnyen emésztik.
Forrás: grainews.ca