A modern világunkban állandóvá váló rohanás, stressz hatására egyre nagyobb problémát okoz a folyamatos fáradtság, az energia hiánya. Sokszor nemcsak egy fárasztó edzéshez van szükségünk egy kis extra motivációra, de a hétköznapokban is jól jön az energialöket. Persze ott van erre a kávé, ami kis mennyiségben tényleg hasznos lehet, de túlzott fogyasztása komolyabb veszélyeket rejthet magában.
Mit tesz az, aki szeretne egy kicsit tudatosan élni, de az extra lendületről sem akar lemondani? Gyógynövényeket, természetes alapanyagból készült táplálékkiegészítőket használ! Lássuk, miből érdemes választani.
Hétköznapi növényekkel az extra energiáért
Nem véletlen, hogy a különböző gyógynövények évszázadok – sokszor évezredek – óta a népi gyógyítás fontos részét képezik. A modern gyógyszerek egy része is ezen növények hatóanyagaira épül, így jelentőségük és hatékonyságuk kétségbevonhatatlan. De melyek segítenek energikusabbnak maradni?
1. Ginzeng
A ginzeng az ernyősvirágzatúak rendjébe és az aráliafélék családjába tartozó lassú növésű, évelő növény, melyet – pontosabban annak gyökerét – a Távol-Keleten évszázadok óta használnak, ami nem is meglepő, hiszen egy valódi csodanövényről van szó. Legfontosabb tulajdonsága – ami miatt olyan népszerű Európában is – az, hogy jelentősen növeli az energiaszintünket. Nemcsak a fizikai, hanem a szellemi aktivitást is segíti, így krónikus fáradtság esetén is használható, de egy vizsga vagy állásinterjú előtt is jó választás lehet.
A ginzeng a kognitív funkciók javításában jeleskedik, de a stressz csökkentésében is nagy segítséget nyújt, így használatából mindenki profitálhat. A fentieken túl a növény gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, segíthet a szexuális zavarokkal küzdő férfiak és nők számára is, de a légúti fertőzések leküzdésében is nagy szerepet játszhat.
Nem szabad megfeledkezni a ginzeng lehetséges veszélyeiről sem, hiszen mivel megváltoztathatja bizonyos vérnyomásra, cukorbetegségre vagy szívproblémákra szedett gyógyszerek hatását, ilyen készítmények szedése mellett csakis orvosi engedéllyel használjuk.
Nemcsak egy fárasztó edzéshez van szükségünk egy kis extra motivációra, de a hétköznapokban is jól jön az energialöket – fotó: 123rf.com
2. Borsmenta
Aki szagolt már borsmentát, az tudja, hogy már a gyógynövény illata is képes felébreszteni, fogyasztásáról nem beszélve. A borsmentát sokan az energiaitalok egészséges alternatívájának tartják, hiszen segít növelni az energiaszintet, javítja az éberséget és a memóriát, segítségével pedig növelhetjük a fizikai teljesítményünket. Használhatjuk belsőleg, teaként vagy vízzel higítva olaj formájában, de akár külsőleg, a halántékra vagy a tarkóra dörzsölve is.
A borsmenta hatása sem korlátozódik csupán az energikusságra: segítségével enyhíthetjük az izom- és ízületi fájdalmakat, megfázásos betegségek vagy allergia esetén belélegzésével megtisztíthatjuk a légutakat, segít enyhíteni a fejfájást, csökkenti a bélgörcsöket és a leégés tüneteit, valamint természetesen frissíti a leheletet.
3. Rozmaring
A rozmaring hazánkban is igen elterjedt fűszernövény, nem szabad azonban megfeledkezni arról sem, hogy számos gyógyító hatás tulajdonítható neki. A növény erősíti az immunrendszert, élénkít és javítja a hangulatot, alkalmazható kimerültség esetén, segít a tiszta gondolkodásban és a kreativitás növelésében, ráadásul akár edzés után is a segítségünkre lehet, hiszen enyhülést ad a fáradt, merev izmoknak.
A pozitív hatások sora itt nem ér véget: a rozmaring antibakteriális, görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, javítja az étvágyat, segít a puffadás elmulasztásában, csökkenti a fejfájást, enyhíti az ízületi panaszokat. Használata kerülendő a keringési problémákban és gyulladásos betegségekben szenvedők számára, mivel megemeli a vérnyomást, de terhes nőknek sem javasolt a szedése.
A rozmaring hazánkban is elterjedt fűszernövény, melynek számos gyógyító hatása van – fotó: Shutterstock
4. Ginkgo biloba
A páfrányfenyőfélék családjába tartozó ginkgo biloba eredete 200 millió évre nyúlik vissza, így elmondható, hogy a népi gyógyászat már az ősidők óta alkalmazza ezt a rendkívül hasznos növényt, mely nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat. Ezek az erősen antioxidáns hatású vegyületek segítenek a szabadgyökök semlegesítésében, így védenek a sejtkárosodás ellen, lassítják az öregedést, és segíthetnek a rákos betegségek kialakulásának megakadályozásában is.
A növény segít a kognitív funkciók javításában, javítja a memóriát és a koncentrációs készséget, valamint a fizikai és szellemi teljesítményt is. A ginkgo biloba hozzájárulhat a szorongás és a depresszió tüneteinek csökkentéséhez, gyulladáscsökkentő hatása miatt pedig akár az aranyér ellen is bevethető. Itt is érvényesül az a szabály, hogy más gyógyszerekkel való kombinálás előtt kérjük ki orvosunk véleményét, hiszen bizonyos készítményekkel a növény kölcsönhatásba léphet, amit érdemes elkerülni.
A népi gyógyászat már az ősidők óta alkalmazza ezt a rendkívül hasznos növényt – fotó: Pixabay
Hatékony táplálékkiegészítők
A szervezet számára szükséges tápanyagokat elsősorban a táplálkozással tudjuk biztosítani, nincs azonban mindig lehetőségünk friss gyümölcshöz, zöldségekhez és egyéb egészséges ételekhez hozzájutni. A különböző étrendkiegészítők célja az, hogy pótolják azokat a tápanyagokat és ásványi anyagokat, melyekhez étkezéssel – részben vagy egészben – nem tudunk hozzájutni.
Ha a célunk az, hogy a reggeli lendület egész nap kitartson, válasszunk jó minőségű vitaminkészítményeket, de az ásványi anyagok – például foszfor, magnézium, kálium – pótlása is hasznos lehet. Ne feledkezzünk meg az aminosavakról sem, ezek ugyanis a fehérjék alapvető építőkövei, egyes fajtáit pedig szervezetünk nem képes előállítani. Fontos, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű aminosavat biztosítsunk az étrendünkkel, ha pedig rendszeresen végzünk testmozgást, érdemes körülnézni a BCAA készítmények között is, hogy a szervezet kiürült raktárait újra feltölthessük.
Támogassuk a szervezetünket
Akár intenzíven sportolunk, akár kevés mozgás mellett végzünk ülőmunkát, szervezetünknek szüksége van energiára. Ennek egy részét egészséges étrend tartásával is biztosíthatjuk, de egy kis segítség időnként mindenkinek jól jön. Szerencsére számos lehetőség áll előttünk: a felsorolt növények listája természetesen nem teljes körű, próbálkozhatunk még a zöld teával, aloe verával, maca gyökérrel vagy a gyömbérrel is. Diétánkat egészítsük ki egészséges táplálékkiegészítőkkel, nézzünk körül a multivitaminok és a BCAA készítmények között, így minden helyzetre alaposan felkészíthetjük szervezetünket.