Mindannyian szeretnénk pénzügyeinket tudatosan kezelni, ehhez azonban gyakran hiányoznak az eszközeink. Van, akinek a célja a korai nyugdíjba vonulás, egy lakásvásárlás vagy a gyerekek jövőjének biztosítása, a legtöbben azonban megelégszünk azzal, hogy a jövő évünket alaposan megtervezzük. Ez szerencsére egyáltalán nem lehetetlen, csupán néhány egyszerű lépést kell követünk, az alábbiakban tehát összefoglaljuk, hogy hogyan érdemes belekezdeni a következő pénzügyi év tervezésébe.

hitel

Amennyiben váratlanul van szükségünk nagyobb összegre, jó megoldás lehet a minősített fogyasztóbarát személyi hitel igénylése – fotó: 123rf.com

1. Határozzuk meg a céljainkat

Legyen bármilyen, pénzügyekkel kapcsolatos elképzelésünk a következő évre vonatkozóan, azt minden esetben érdemes a rövid és hosszú távú céljaink megtervezésével kezdeni. A rövid táv ebben az esetben természetesen a jövő év, ezért gondoljuk át, hogy pontosan mit szeretnék megvalósítani 2025-ben. Ez lehet egy régen várt nyaralás, egy bajban lévő hozzátartozónak való segítségnyújtás vagy éppen a lakáshitelünk előtörlesztése; mindenkinek más elképzelései vannak a jövővel kapcsolatban, először tehát ezzel kell tisztába kerülnünk.

Mielőtt továbblépnénk, gondoljuk át azt is, hogy mik a céljaink hosszabb távon. Ha a távolabbi jövőben szeretnénk egy lakást vásárolni, esetleg egy nagyobb összegű nyugdíjmegtakarítást létrehozni, azt is figyelembe kell vennünk az éves tervezés során, hiszen az ehhez szükséges összeg időarányos részét jövőre is félre kell majd tennünk.

2. Használjuk a SMART módszert

Még mindig a célok meghatározásánál tartunk, hiszen ezek alapozzák meg a későbbi terveinket. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy pontosan mit kellene kitűznünk magunk elé, használjuk a SMART módszert, mely öt egyszerű lépésben nyújt nekünk segítséget.

A betűszó alapján a célunk legyen: Specific (konkrét), Measurable (mérhető), Achievable (elérhető), Relevant (releváns) és Time-related (határidőhöz kötött).

3. Készítsünk költségvetést

Ahhoz, hogy a jövőre nézve célokat tűzhessünk ki, tisztában kell lennünk a lehetőségeinkkel, ehhez pedig át kell tekintenünk és nyomon kell követnünk a bevételeink és kiadásaink alakulását. Év végén vizsgáljuk meg, hogy pontosan hogyan állunk anyagilag, majd azt, hogy a következő esztendőben várhatóan milyen jövedelemből fogunk gazdálkodni.

Számoljuk össze, hogy a havi fizetésünkből, az éves bónuszokból, a mellékállásunkból vagy bármilyen egyéb módon mekkora bevételre tehetünk szert, ahogy azt is, hogy milyen kiadásokra számíthatunk. A rendszeresen, havonta fizetendő összegek – például a lakbér, a lakáshitel, a rezsi vagy az élelmiszerköltségek – mellett különítsünk el valamennyi pénzt a váratlan kiadásokra, például egy háztartási eszköz cseréjére vagy valamilyen egészségügyi szolgáltatás igénybevételére is, így ezeket nem a megtakarított pénzünkből kell rendeznünk.

Ha ezzel megvagyunk, egyszerűen kiszámíthatjuk, hogy havonta mekkora összeget tudunk megspórolni és félretenni a célunk megvalósítása érdekében.

4. Vizsgáljuk meg a befektetési lehetőségeinket

Megtakarított pénzünket egyszerűen elhelyezhetjük egy bankszámlán, itt azonban – az inflációnak köszönhetően – folyamatosan veszíthet az értékéből. Persze ha néhány hónapos spórolásról van szó, akkor ez lehet a legegyszerűbb és legjobb megoldás, ha azonban hosszabb távú céljaink vannak, nézzünk utána annak, hogy hogyan fektethetjük be a pénzünket a lehető legokosabban. Nyithatunk egy megtakarítási számlát, vásárolhatunk állampapírokat vagy részvényeket, esetleg köthetünk egy lakástakarék szerződést; számos lehetőségünk van, így ha komolyabb összeget szeretnénk befektetni, érdemes lehet egy pénzügyi szakember segítségét is igénybe venni.

5. Keressünk egyéb bevételi forrásokat

Ha úgy látjuk, hogy a magasabb összegű kiadásaink, például a gyermekünk felsőfokú tanulmányai vagy az esküvőnk megszervezése miatt a következő év egy kicsit nehezebb lesz a megszokottnál, gondolkodjunk el azon, hogy milyen forrásokból juthatunk egy kis extra bevételhez.

Kézenfekvő megoldás lehet egy másodállás vállalása, melyet természetesen szabadidőnk terhére kell elvégeznünk, de érdemes lehet körülnézni otthonunkban, hiszen könnyen lehet, hogy találunk néhány értékes, de már egyáltalán nem használt, így eladhatóvá vált tárgyat, használati eszközt. Egy jól működő televízió, lecserélt laptop vagy mobiltelefon, esetleg egy jó állapotú sporteszköz értékesítéséből is extra bevételre tehetünk szert, gondoljuk át tehát alaposan, hogy mi az, amire a jövőben nem lesz szükségünk.

6. Gondoljuk át a hitelfelvétel lehetőségét

Ideális esetben minden kiadásunkat fedezni tudjuk a havi jövedelmünkből és a megtakarításunkból, sokszor azonban egyáltalán nem ez a helyzet. Egy nagyobb összegű hitel természetesen komoly elköteleződést jelent, ha azonban felelősségteljesen és tudatosan járunk el az igénylés során, komoly segítséget jelenthet a pénzügyi céljaink elérésében.

Amennyiben váratlanul van szükségünk nagyobb összegre, jó megoldás lehet a minősített fogyasztóbarát személyi hitel igénylése, ezt ugyanis arra költhetjük el, amire szeretnénk. A döntés meghozatala előtt mérlegeljük a lehetőségeinket, hiszen fel kell készülnünk arra, hogy a következő években a jövedelmünk egy részét a hitel törlesztésére kell áldozunk, ezt tehát a költségvetésünkbe mindenképp bele kell kalkulálni.

7. Fejlesszük magunkat

Ahhoz, hogy pénzügyeinket sikeresen kézben tartsuk, pénzünket megfelelően kezeljük, szükségünk lehet egy kis önismeretre és tudatosságra. Nagy segítséget jelent ebben az, ha pontos célokat tűzünk ki magunk elé, hiszen ha tudjuk, hogy mit szeretnénk elérni, sokkal könnyebb lesz szükség esetén egy kicsit meghúzni a nadrágszíjat. Ha szükséges, alakítsuk át pénzügyi szokásainkat, vegyünk vissza a költekezésből, ismerkedjünk meg a befektetési lehetőségekkel, ha pedig egy váratlan helyzetben extra segítségre van szükségünk, ne rettenjünk vissza egy, a költségvetésünkbe beleférő minősített fogyasztóbarát személyi hitel igénylésétől sem. A tudatos pénzügyi gondolkodás gyorsan megszokássá válik, ezért kezdjünk bele már most.