Ahogy beköszönt a nyár, azonnal előkerülnek a kisebb vagy nagyobb medencék. Legyen szó felfújhatósról, fémvázasról, esetleg épített típusról, mindegyik esetben gondoskodni kell a megfelelő tisztításról és vegyszerezésről.

Ezekkel a dolgokkal kapcsoltban azonban számtalan kérdés felmerül, hiszen bár rengeteg féle és fajta vegyszert kapni, azért valljuk be, nincs mindegyikre szükség. Ráadásul, ha minden nap használjuk a medencét, akkor biztosan nem kell teletömni 5-6 fajta anyaggal.

Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mire érdemes ügyelni a medence tisztításával és a vegyszerezésével kapcsolatban.

medence

Gondoskodni kell a medencék megfelelő tisztításáról és vegyszerezéséről – fotó: lordsofpool.hu

Miért fontos a karbantartás?

Először is szögezzük le, hogy hiába akarjuk kizárólag vegyszerrel karbantartani az épített medence vizét, semmi sem lesz elég ahhoz, hogy az mindig kristálytiszta legyen és készen álljon arra, hogy belecsobbanjunk. Az tény, hogy alkalmazásuk elengedhetetlen, de korántsem mindegy, hogy milyen fóliás típusról van szó.

A klór sok esetben csodaként működik, bár amellett, hogy gyorsan és hatékonyan pusztítja el a baktériumot és az algát, gyermekes családok esetében megfontolandó a használata. Nagyon sok ember van, aki érzékeny rá, ez pedig főleg a kicsikre igaz, így ilyen esetben más megoldást kell keresni.

Szerencsére manapság már kaphatóak természetes összetevőjű fertőtlenítőszerek, így ezek alkalmazásával még egy érzékeny bőrű ember is bátran megmártózhat a medencében.

A vegyszeres tisztítás lépései és a pH beállítása

Kezdőként nagyon nem mindegy, hogyan kezeljük a vizet. Nem kell azonnal klórral indítani, hiszen ezelőtt még sok teendő vár ránk. A vegyszerek segítenek abban, hogy a víz tiszta maradjon, de a víz alján lévő, valamint a tetején úszó szennyeződésektől sem árt megszabadulni.

Ilyenkor jön jól egy medence porszívó, esetleg egy kézi tisztító háló, ehhez tartozik hozzá, hogy néha nem árt a medence szűrőjét sem megtisztítani, hiszen ott is gyakran felhalmozódik a kosz. A szűrő csak akkor működik jól, ha tiszta, ha nem akadályozza semmi abban, hogy kiszűrje a szennyeződéseket.

Ne feledkezzünk meg a pH érték beállításáról sem, ez ugyanis segít optimalizálni és fenntartani a vízminőséget. A szabadklór tartalom mértéke sose lehet túl nagy, az ugyanis szem- és bőrirritációt okozhat.

A túlzottan alacsony szint hatására pedig opálosodni kezd a víz, ami szintén nem túl kellemes látvány. Hetente 1-2 alkalommal célszerű megmérni a víz pH-ját, aminek ideális esetben 7,2 és 7,6 között kell lennie.

Klóros tisztítás és algamentesítés

Az üzletekben és akár online is beszerezhetőek a klórtabletták, amelyek használati utasítását mindenképpen olvassuk el, mielőtt az egészet a vízbe tesszük. Nem mindegy ugyanis, hogy az adott vízmennyiséghez mennyit kell a medencébe juttatni. A klórt sosem szabad közvetlenül a vízbe tenni, használjuk vegyszeradagoló eszközt.

Emellett ne feledkezzünk meg az algásodásról sem, amihez remek megoldást nyújt az algaölő készítmény, amivel bármikor nyugodtan kiegészíthetjük a vízkezelést. Ez azonban kicsit macerásabb, hiszen a kezelést követően 24 óráig hagyni kell azt leülepedni a víz aljára. Ilyenkor se a keringető nem lehet bekapcsolva, se mi magunk nem úszhatunk benne. Amint letelt az idő, porszívózzuk ki a leülepedett algát és ismét mehet a pancsolás.

Jó hír továbbá, hogy manapság kaphatóak kombinált tabletták, amikbe szinte minden megtalálható, amire a víztisztításhoz szükség van. Ezeket ugyanúgy az adagolóba kell tenni, onnan pedig szépen lassan oldódik fel és tisztítja meg a víz felszínét és alját.