A lábasfejűekben, például a polipokban és a tintahalakban található pigmentek adták az ötletet amerikai kutatóknak, hogy olyan fényvédő anyagot hozzanak létre, amely nemcsak erősebb az eddigieknél, de káros hatása sincs sem az emberre, sem az óceánokra.

A kémiai UV-szűrők egyes fajtái károsak a környezetre, sőt az emberre is veszélyesek lehetnek: a fényvédő krémekben használt parabének például károsíthatják az endokrinrendszert. A bostoni Északkeleti Egyetem kutatói azonban találtak egy teljesen ártalmatlan alternatívát.

Felfigyeltek a lábasfejűek, valamint rovarok bőrében található pigmentre, a xanthommatinra. Ezek a molekulák hozzájárulnak az állatok álcázásához, és jelentős antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkeznek. Kiderült, hogy ha ennek az anyagnak a szintetizált változatát cinkoxiddal kombinálják, az fokozza a fényvédők aktív összetevőit, és védelmet nyújt a bőrkárosodás ellen. Ráadásul teljesen ártalmatlan, ezért a fényvédelmen túl a bőrápolás terén is forradalmi újítást jelenthet.


A kutatók létrehozták a Seaspire nevű vállalatot, egy bőrápoló összetevőkkel foglalkozó céget: munkálataik középpontjában a xanthochrome áll, amely 28 százalékkal növeli a cinkoxid ultraibolya sugárzás elleni védelmét, és 45 százalékkal blokkolja a fényt.

Amikor korallmintákon tesztelték a fényvédőben szükséges mennyiség ötszörösét, nem tapasztaltak semmiféle negatív hatást. Emellett a xanthochrome megvédi a bőrt a fényöregedéstől, és még a napfény által károsított bőr minőségén is javíthat. Ez az új összetevő más formulákhoz is hozzáadható, és hatékonyan erősíti az ásványi alapú fényvédőket.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Shutterstock