Egy kavics vagy egy kagyló kétségtelenül különleges ajándék, illetve olyan emlék, amely a nyár legszebb pillanataira emlékeztet majd minket, azonban a környezetnek nem biztos, hogy jót teszünk azzal, ha elvesszük tőle azt, ami hozzá tartozik.

A kagylók fontos szerepet játszanak az ökoszisztémában

A kérdés kapcsán a refresher.hu dr. Ősi Attila geológussal, paleontológussal beszélgetett, aki a kagylók part- és kőzetalkotó szerepét emelte ki. Ha ugyanis egy tóparton, folyóparton, tenger- vagy óceánparton beletúrunk az iszapba vagy a homokba, láthatjuk, hol élnek vagy hova kerülnek az elhalt mészvázas élőlények vázelemei. Ezeket a partokat ugyanis sok esetben hatalmas mennyiségű biomerizált vázelem apróra törött maradványai – például héjak, teknők – alkotják. Ilyen vázelem az a sok kagylóhéj és csigaház is, melyeket a partokon találunk, de azon növények szerepe is nagyon fontos, amelyek meszet választanak ki, mint például a vörösalgák családja. Ezáltal ezek a részecskék mind a tengeri üledékképződés elengedhetetlen részei is. Ezért ha túl sok kagylót hordanak el a turisták a rendszerből, megváltozhatnak az üledék fizikai jellemzői, ami eróziót is okozhat.


A kagylóknak azonban ezen túlmenően többféle szerep is jut egy ökoszisztémában. Például a remeterák, amely a sziklás partokon honos állat, amikor kinövi az aktuális házát, keres egy nagyobbat. Ha viszont mi azt a kagylót hazavisszük, ami ideális lett volna a számára, akkor megfosztjuk a leendő otthonától.

De a polipok is felhasználják a kagylókat, hogy azokkal álcázzák magukat, amikor egy ragadozót szeretnének elkerülni, egyes vízparti madarak pedig előszeretettel építik bele a fészkükbe ezeket a héjakat. Továbbá a tengeri kagylókra szívesen telepszenek rá a különböző algák és szivacsok is.

kagylók

A kagylóknak többféle szerep jut az ökoszisztémában – fotó: Shutterstock

Szabályok is tilthatják, hogy hazahozzuk a köveket

Izland védett területeiről tilos bármilyen követ elhozni a helyi szabályozások értelmében; Argentína területéről pedig egyetlen apró kőzetszilánkot sem szabad kihozni.

Nem mindenhol ennyire szigorúak, de az elvárás, hogy a turisták a realitás határain belül maradjanak. Például a floridai Key Westen egyszer egy texasi nő negyven különleges queen conch kagylót szedett össze, ami miatt 15 napra börtönbe is zárták.

De például egy vulkánon a kőzetek képesek újra is termelődni, ha a vulkán még aktív, egy kitörés során pedig képes annyi kőzet termelődni, amit a turisták több száz év alatt sem tudnának hazahordani, mondta el a szakember.

Indexkép: Shutterstock