Amikor a medence vize elkezd bezöldülni, akkor nagy valószínűséggel algafertőzéssel kell szembenéznünk. Ha ezek már a falakon is láthatóak, akkor a csúszós tapintásuk miatt a fürdés is veszélyessé válik.
A medence zöld színét gyakran fémhiba okozza, ami nem sokkal az első feltöltés utáni klórozás miatt keletkezik – írja az ecopool.hu. Amellett, hogy nem túl esztétikus és higiénikus, fontos megelőzni az algásodást, hiszen ezzel sok nehézségtől óvjuk meg magunkat.
A medence algásodása ellen tenni kell – fotó: pexels.com
Azonnali teendők algásodás esetén
Mivel az alga nagyon gyorsan szaporodik, így azonnali cselekedetre van szükség. Amikor már algarétek képződik a vízben, akkor sokkal nehezebb a karbantartási folyamat, mintha még csak a víz színeződne el. Az első lépés a szivattyú bekapcsolása, a papírszűrő állandó tisztítása, valamint a szennyeződések eltávolítása a vízből. Amennyiben algalerakódásokat találunk a falakon, akkor ne feledkezzünk meg a medencekefe használatáról se.
A következő lépés a klórsokk alkalmazása. Amikor a medence vize zöld lesz, akkor a vízminőséget optimalizálni szükséges. Ellenőrizzük a pH-értéket, mérjük meg, hiszen a mérési hibák végzetesek lehetnek. A legjobb megoldás erre a tesztcsík és a tabletta. Figyeljünk arra, hogy véletlenül se érintsük meg a csíkot, hiszen az torzíthatja a végeredményt. Az a jó, ha a pH-érték 7,0 és 7,4 között található.
Az alga leküzdése algamentesítővel
Egy másik fontos intézkedés az algák és az algaspóra elleni küzdelem. Ehhez az algamentesítőket kell előtérbe helyezni. Ügyeljünk arra, hogy egy ilyen szerhez 7,0 és 7,4 közötti pH-értéket kell tartani. Nincs más dolgunk, mint algamentesítőt adni a vízhez, mindezt a gyártó javaslatai szerint. Ha a műanyag medence erősen fertőzött, akkor 10 m3 vízhez akár 600 ml ilyen készítményre is szükség lehet. Amennyiben viszont csak a víz színeződött el és nincs még lerakódás, akkor ez az arány lehet 200 ml is.
Hogyan kerüljük el az algásodást?
A tartós fürdőzés élvezetéhez hozzátartozik a megfelelő higiénia a vízben. Ez csak akkor biztosítható, ha rendszeresen ápoljuk és tisztítjuk a vizet, amivel pénzt is spórolunk. Az algásodás megakadályozásával azonban sok tehertől szabadítjuk meg magunkat. Mivel azonban az alga szinte mindenhol megtalálható, legyen az a levegő vagy a levelek, amik a vízbe esnek, így elkerülhetetlen, hogy a víz szennyeződjön. Akkor pedig különösen gyorsan szaporodnak, ha erős a napsugárzás és sok fényhez jutnak.
Ehhez a legjobb megoldás a fertőtlenítés és a tisztítás. Nem véletlenül találták fel a szivattyúkat, a medencehálót és a medenceporszívót sem. Ezek az algásodás elleni küzdelem leghatékonyabb fegyverei. Járassuk sokáig a szűrőszivattyút, nyár közepén napi 7-8 órát mindenképpen. A szűrés éjszaka viszont nem túl hasznos megoldás, de nem is okoz problémát.
Emellett fontos rendszeresen megtisztítani a medencét a felszínen lebegő vagy a medence aljára került szennyeződésektől, tárgyaktól. A medenceháló segíthet abban, hogy még a durva kosz eltávolítása se okozzon problémát. Amennyiben nincs elegendő klór a vízben, emellett a pH-érték sem optimális, akkor a medence egy idő után bezöldül, az alga elszaporodik és máris nem lesz túl nagy élmény benne fürdeni.