Ha ismeretlen eredetű, visszatérő allergiás tüneteid vannak, akkor érdemes a fűszerallergiára gyanakodni, melynek hasonló tünetei vannak, mint bármelyik másik ételintoleranciának.

Ha bizonyos ételek után beduzzad a nyelv, kipirosodik a száj környéke, bizseregnek az ajkak, viszketni kezdünk vagy emésztési problémák adódnak, akkor fontos, hogy jelezzük orvosnak a tünetet, és kérjünk allergiavizsgálatot.

A fűszerallergia azért nagyon nehezen felismerhető, mert sok ételen fel sem tüntetik ezeket az adalékokat allergénként.


A fűszerallergia igen nehezen diagnosztizálható, hiszen allergizáló ételek esetén mindig az egyik fő összetevőre gyanakszunk: például lisztre, tejre, olajos magokra, tojásra. Csak akkor derül ki, hogy valamelyik fűszer okozza a tüneteket, ha kifejezetten egy-egy fűszert nézetünk az allergiateszten, és kimutatható a pozitív reakció.

fűszerek

A fűszerallergia nehezen diagnosztizálható – fotó: Shutterstock

Milyen tünetet okoz a fűszerallergia?

A panaszok jellemzően a gyomor- és bélrendszert érintik – hasmenés, hasfájás, puffadás jelentkezhet –, de gyakran bőrkiütést is okoznak.

Ha olyan kozmetikumot használunk, melyben illatanyagként jelen van az allergén, akkor is jelentkezhetnek különféle tünetek. Krémekben található allergének bőrrel való érintkezés útján csalánkiütést, ekcémát, belélegezve orrfolyást, légzési nehézséget idézhetnek elő.

Fűszerallergiát általában a fahéj, a vanília, a fokhagyma, a fekete bors, a kakukkfű, a kömény, a fűszerpaprika, a mustármag és a koriander idéz elő.

A fűszerallergia diagnózisát nehezíti, hogy a betegek sokszor maguk sem gondolnak arra, hogy panaszaikat az ízesítéshez vagy illatanyagként használt növények okozzák. Becslések szerint azonban az ételallergiák közel 2%-áért a fűszerek a felelősek.

Sokszor épp a natúr vagy gyógynövényeket tartalmazó termékekkel ártunk a legtöbbet magunknak.

Forrás: noklapja.hu