E témakörben Cseh Tibor András MAGOSZ-főtitkár küldött összefoglalót az Agroinformnak. Mint azt ebben írta: az Európai Bizottság bemutatta a 2027 utáni Közös Agrárpolitika javaslatát, amely kevés konkrétumot tartalmaz, de komoly átalakításokat vázol fel a gazdák számára. A MAGOSZ és a NAK hatástanulmányt készített a lehetséges következményekről, különös tekintettel az uniós szabadkereskedelmi megállapodásokra és az ukrán csatlakozás hatásaira.


EU-s költségvetési átalakulás: "Super Fund"

Az Európai Bizottság tervezete szerint a különböző uniós célterületek (pl. agrár, kohézió, védelem) egy közös alapba, az ún. Super Fund-ba kerülnek. Ez megnehezíti az egyes területek forrásainak nyomon követését, miközben az EU új pénzügyi kötelezettségeket vállalt például a védelmi kiadások növelésére és Ukrajna csatlakozásának finanszírozására.

Ukrajnai import hatása az EU mezőgazdaságára

2025 januárjában az ukrán mezőgazdasági termékek 80%-át az uniós "szolidaritási útvonalakon" keresztül szállították, míg a Fekete-tengeren keresztül mindössze 20%-ot. Az ukrán gabona legnagyobb európai vásárlója a spanyol sertéságazat, amely jelentős versenyt teremt az európai gazdáknak.


USA vámemelés az acél- és alumíniumimportra

Az Egyesült Államok 25%-os vámot vet ki az acél- és alumíniumimportra, beleértve az EU-ból érkező termékeket is. Bár Kanada és Mexikó a legnagyobb érintettek, Európa számára is jelentős gazdasági veszteséget jelent. Az EU várható válasza az amerikai termékek, például a bourbon és a Harley-Davidson vámjának emelése lehet.

Kína és az uniós biodízel-vámok

Az Európai Bizottság 10-35,6% közötti végleges vámot vetett ki a kínai biodízelre. Kína várhatóan válaszul vámokat emelhet az uniós mezőgazdasági termékekre, különösen a szeszes italokra, sertéshúsra és tejtermékekre.

Hulladékprobléma az EU-ban

Évente közel 60 millió tonna élelmiszerhulladék (132 kg/fő) és 12,6 millió tonna textilhulladék keletkezik az EU-ban. A textiltermékek újrahasznosítása világszerte rendkívül alacsony, kevesebb mint 1%-ot ér el.

Összegzés:

Az EU agrárpolitikája és költségvetési tervei jelentős változásokat hozhatnak a gazdák számára, miközben a globális gazdasági helyzet (USA és Kína vámháborúja, ukrán import) tovább fokozza az európai mezőgazdasági kihívásokat. Eközben a fenntarthatósági problémák, különösen az élelmiszer- és textilhulladék, továbbra is jelentős környezeti és gazdasági kérdések maradnak.

Indexkép: Pixabay