Ausztrál szarkák (Gymnorhina tibicen dorsalis) csoportjainak nagyságát és társas viszonyaik hálózatait mérték fel kutatók, és arra jutottak, hogy a csoportok dinamikája hajthatja előre a madarak intellektuális evolúcióját és fejlődését.

„A szarkák együttműködő csoportokban élő társas madarak, az eredményeink ezért azt sugallják, hogy nem lehet kifizetődő dolog agresszíven viselkedni a csoporttársakkal" – mondta a kutatás vezetője.

A kutatók 18, városi parkokban élő szarkacsoportot mértek fel, a csoportokat 3-12 madár alkotta. Megvizsgálták a csoportokon belüli kapcsolatokat és azt, hogy annak mi köze volt az egyes egyedek környezeti információk alapján tanúsított viselkedéséhez. Utána az egyes madarak intelligenciáját is tesztelték egy jutalomfalatos játékkal.


Ahogyan már korábban is, ismét beigazolódott, hogy a nagyobb csoportokban élő madarak jobban teljesítettek a tanulásos feladatokban. Azonban a madarak társas hálózaton belüli helye is befolyásolta ezt a teljesítményt: az agresszió elszenvedői mindig okosabbnak bizonyultak azoknál az egyedeknél, amelyek agresszíven viselkedtek.

A kutatók szerint ez arra utal, hogy a szükséghelyzetekben találékonysággal lehet jobb eredményt elérni. Azon madarak, amelyek nem tudnak agresszióval több erőforrást megszerezni, inkább azzal foglalkoznak, hogy az új problémákra találjanak valami megoldást.

Forrás: ng.24.hu

Indexkép: Shutterstock