Robbanásszerűen lőtt ki a vanília ára az elmúlt időszakban, éppen ezért már fegyveresek védik az ültetvényeket a rablóktól.
Mindenhol ott van
A vanília szinte minden ország egyik fő fűszere, hiszen nemcsak süteményeket, hanem fagylaltokat is ízesülhetünk vele. A növény alapnak számít mind a háztartásokban, mind az éttermekben és a cukrászdákban. Emellett gyakran találkozhatunk vele a kozmetikai, illetve a gyógyszeriparban - írta meg az Index.
A világ legnagyobb vanília-termelő országa Madagaszkár, ahonnan a termés 40 százaléka származik. A fűszer termesztésének azonban nagyon nagy az élőmunkaigénye, hiszen kézzel poroznak. A vanília emellett egy ideje ki van téve az időjárási változásoknak, hiszen Madagaszkárt sem kímélik a heves esőzések és az aszály.
Alig bírnak a tolvajokkal
2017 és 2018 között a vanília kilogrammja többe került, mint ugyanakkora súlyos ezüst. A vaníliát termesztő gazdáknak azonban nem elég, hogy az időjárással is meg kell küzdeniük, egyre nagyobb problémát jelentenek a helyi tolvajok. Sok helyen már fegyveresen őrizték az ültetvényeket, valamint a feldolgozóüzemeket.
Szerencsére ezt követően már globálisan visszaesett a vanília ára. Az ok azonban kevésbé szerencsés, hiszen a koronavírus-járvány miatt keresletcsökkenés volt tapasztalható, főleg a vendéglátás területén. Emellett az új telepítések, tehát a kínálat növekedése is szerepet játszott a vanília árának csökkenésében.
Miért ennyire értékes?
A vanília a sáfrány után a legértékesebb fűszerünk, hiszen ez a legnépszerűbb aroma a fogyasztók körében. Az eredeti változata Mexikóban őshonos, azonban ma már számos területen foglalkoznak a termesztésével. A növény indaként fejlődik, így rúdra vagy nevelőfára van szüksége ahhoz, hogy megfelelően tudjon növekedni.
A vanília fagylalt az egyik legnépszerűbb íz a világon - fotó: pexels.com
A legnagyobb nehézséget az okozza, hogy a vanília virága évente csupán egy napig virágzik, így a termelőknek napi szinten kell ellenőrizniük az ültetvényeiket. A szüretre június és szeptember között kerül sor.
Madagaszkár után Indonéziában és Mexikóban foglalkoznak legnagyobb mennyiségben vaníliával. Emellett a termelők között van még Pápua Új-Guinea, Kína, Törökország, valamint Uganda és Tonga.