Az allergiaszezon – melynek időszaka allergénenként változik, de alapvetően a tavaszi, a nyári és az őszi hónapok tartoznak ide – sok ember számára komoly kihívást jelent. Ilyenkor teremnek és virágoznak azok a növények, melyek a leghevesebb reakciókat váltják ki az erre érzékenyekből, így megkezdődik a folyamatos orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés és könnyezés időszaka.

A légúti allergiák hosszú távon akár asztmához is vezethetnek, így a kérdést nem érdemes elbagatellizálni: lássuk, mely növények a legveszélyesebbek, és hogyan kezelhetjük ezt a helyzetet!

allergia

Az, hogy az adott pollen milyen hatással van ránk, több tényezőtől függ –fotó: stitec.hu

A legveszélyesebb növények az allergiaszezonban

A Földön több százezer virágos növényfaj él, ezek közül azonban szerencsére csupán néhány száz termel allergén pollent. Természetesen nem terem meg mindegyik Magyarországon, azonban az allergiásoknak hazánkban is közel 80 – különböző mértékben – veszélyes növénnyel kell nap mint nap szembenézniük. Az, hogy az adott pollen milyen hatással van ránk, több tényezőtől, így az általános egészségi állapotunktól és a belélegzett allergén mennyiségétől is függ. De mik azok a növények, melyek a legtöbb emberből allergiás reakciót váltanak ki? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.

1. Parlagfű

Talán senki nem lepődik meg azon, hogy a parlagfű a listánk élén szerepel. Ez a növény a meleg, nem túl száraz, kevésbé gondozott helyeket kedveli, ráadásul akár 40 évig is termőképes maradhat, ezért érthető, hogy sokak életét képes lehet megkeseríteni. Július közepétől virágzik, az allergiások számára pedig az augusztus-szeptember jelenti a legnehezebb időszakot. Fontos tudni azt is, hogy Magyarországon a parlagfű irtása kötelező, ennek elmulasztása esetén komoly bírságot is fizethetünk – ennek ellenére a növény még mindig jelen van az életünkben.

Az allergia kialakulásában szerepet játszhat a genetikai hajlam, a pontos okok azonban nem ismertek, így gyakorlatilag bárkinél megjelenhetnek a jellegzetes tünetek. Ezek az orrviszketés, orrfolyás, orrdugulás, csalánkiütés, kötőhártya-gyulladás, de akár gyomor- és bélrendszeri panaszok is jelentkezhetnek. Hosszú távon akár száraz köhögéssel, légzési nehézségekkel járó allergiás asztma is kialakulhat, melyet úgy tudunk elkerülni, ha az allergiát még időben kezelni kezdjük.

2. Fűfélék

A főként tavasszal (de akár októberig is eltartó időszakban) jelentkező allergiás tüneteket gyakran a pázsitfűfélék közé tartozó növények pollenjei okozzák. Az elnevezés senkit ne tévesszen meg: az előző pontban ismertetett parlagfű nem ebbe a családba tartozik. A fűfélék gyakorlatilag bárhol előfordulnak: parkokban, kertekben de akár a beton repedéseiben is, és nagyon sok, széllel továbbszálló pollent termelnek, így rengeteg allergiás kerülhet velük kapcsolatba.

Az allergia tünetei igen szerteágazóak: ide tartozhat a folyamatos bágyadtság, fáradékonyság, az arc és az ajkak megdagadása, a könnyezés, a szem duzzanata, viszketése és vörössége, a torokfájás, a köhögés, a tüsszögés, a nehézlégzés, az orrdugulás és orrfolyás. Ritkább esetekben akár bőrtünetek – pirosodás, viszketés, csalánkiütés – is előfordulhatnak.

3. Nyírfa

A nyírfafélék családjába tartozó, fehér kérgű, puha anyagú fafajta szinte egész Európában megtalálható, ez alól hazánk sem kivétel. Bár a nyírfa számos pozitív hatással rendelkezik – illóolajokat, flavinoidokat és aszkorbinsavat tartalmaz, a leveléből készült tea pedig gyulladáscsökkentő és vértisztító hatással is együtt jár –, az allergiások életét könnyen megkeserítheti, az érintettek száma pedig az utóbbi évtizedben radikálisan megnőtt. A magas pollenkoncentrációval rendelkező fafajta a légúti allergiára általában jellemző tüneteket – könnyező szem, kaparó torok, köhögés – produkálja, a védekezésben pedig a nyálkahártya nedvesen tartása és a (nap)szemüveg viselése lehet a segítségünkre.

Praktikák allergia esetére

Természetesen nem megoldás az, hogy éppen a szép időben, a tavaszi és nyári hónapokban maradunk otthon, így az allergia kezelése, tüneteinek enyhítése mindenki számára nagyon fontos. Szerencsére számos olyan trükk, praktika létezik, melyek a nehéz hónapokban segítséget nyújthatnak, lássuk, hogy mik ezek!

Étkezés és táplálékkiegészítők

Alapvetően fontos az, hogy immunrendszerünket megfelelően felkészítsük az allergénekkel szembeni védekezésre. Ebben jelentős szerepet játszanak a vitaminok, így elsőként érdemes körülnézni a különböző multivitamin fajták között. A C-vitamin természetes antioxidánsként és antihisztaminként is helytáll, ráadásul enyhítheti a kellemetlen nyálkahártya-problémákat. Az E-vitamin az orrot érintő tüneteken segíthet, de asztma esetén is beválhat, a D-vitamin pedig az allergiás reakciókat okozó fehérjék szintjét csökkentheti.

A vérünkben megemelkedő hisztamin szintjének csökkentésére hasznos lehet a csalántea, de a petrezselyem fogyasztása is hasonló eredménnyel járhat. A vöröshagyma és a fokhagyma természetes antihisztamin, így valamennyi reakció enyhítésében közrejátszhat.

Az allergiaszezonban érdemes csökkenteni a szénhidrátbevitelt és természetesen kerülendők a keresztallergiát okozó ételek: ezeknek minden egyes allergia kapcsán érdemes alaposan utánanézni.

Életmód

A légúti allergiában szenvedőknek különösen oda kell figyelniük a tisztaságra és a friss levegőre. Fontos, hogy rendszeresen, de egyszerre rövid ideig szellőztessük a lakást, az ablakokat ne hagyjuk nyitva egész nap. Cseréljük és mossuk gyakran az ágyneműt, hiszen az allergéneket a testünkön is bevihetjük az ágyunkba. A tiszta ruhákat ne az udvaron teregessük, és figyeljünk a gyakori hajmosásra; ha ezeket az egyszerű szabályokat betartjuk, jelentősen csökkenthetjük a lakásba jutó allergének mennyiségét.

Vigyázzunk magunkra!

Az allergia nem válogat: bármelyikünket utolérhet akkor is, ha korábban ilyen problémánk nem volt. Ez ellen tehát semmit nem tehetünk, a tünetek enyhítése, a súlyos következmények elkerülése azonban lehetséges. Nézzünk körül az elérhető multivitamin fajták között, figyeljünk oda az étkezésünkre és a lakásba jutó pollen mennyiségére, és természetesen vizsgáltassuk ki magunkat a pontos diagnózis érdekében. Ha egy kicsit odafigyelünk, a tavaszi-nyári hónapokban a folyamatos orrfújás helyett a pihenésre és szórakozásra koncentrálhatunk.