Megjelentek a mezőgazdasági vízgazdálkodás fejlesztésére vonatkozó Öntözésfejlesztési pályázatok! A pályázatok már társadalmi egyeztetés alatt állnak, ami azt jelenti, hogy hamarosan megjelenik a végleges felhívás és két hónap múlva már beadhatók a támogatási kérelmek! A gazdaságok évek óta várnak ezekre a támogatásokra, a részletekről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetőjét kérdeztük, aki már több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a pályázatok terén, így minden tudnivalót összegzett.

Akár 5 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető!

Az új KAP menetrend más pályázataihoz hasonlóan most is két pályázatot írtak ki. Az “Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása” (KAP-RD12-RD01c-2-24) a kisebb projektek támogatására jött létre, a keretösszeg 16,5 milliárd Ft. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás akár 200 millió Ft, a támogatási intenzitás: 50-70%

Az “Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli komplex beruházások támogatása” (KAP-RD12-RD01c-1-24) pályázatot pedig a 200 millió forintnál nagyobb projektekre írták ki, erre 49,3 milliárd forintot különítettek el. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege 200 millió Ft – 5 milliárd Ft. A támogatási intenzitás pedig 50-70%, tehát akár kisebb önerővel is megvalósíthatók a fejlesztések.

Ráadásul mindkét pályázatban igényelhető előleg is, a megítélt támogatási összeg 25%-áig, ami nagy segítséget jelenthet a kivitelezésben.

öntözés

Megjelentek a mezőgazdasági vízgazdálkodás fejlesztésére vonatkozó Öntözésfejlesztési pályázatok! – fotó: pixabay.com

Szinte minden öntözéssel kapcsolatos tevékenység támogatható!

A pályázatot két célterületre bontották, az első célterület az öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházásokra fókuszál. Ezen belül támogatható a meglévő öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, cseréje, korszerűsítése, az öntözési infrastruktúra és kapcsolódó műtárgyainak korszerűsítése, rekonstrukciója, különböző IKT fejlesztések megvalósítása, illetve az új öntözőberendezések és új víztakarékos gépek beszerzése, új öntözővíz-szolgáltató művek létrehozása, vízilétesítmények és kapcsolódó műtárgyainak építése is támogatható. Tehát a meglévő rendszerek korszerűsítés mellett új rendszerek telepítésére is lehet pályázni.

Továbbá támogatás igényelhető a tápanyag-utánpótlás rendszer korszerűsítése vagy kialakítására, a meglévő földmedrű csatornák burkolására, felújítására és bővítésére, vízvisszatartás létesítményeinek támogatására és mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorált utak kialakítása, felújítására, bővítésére.

Támogathatók a csapadékvizek összegyűjtéséhez és későbbi hasznosításához szükséges beruházások, például közepes méretű tározótér létesítése vagy nem vízzáró, áteresztő aljzattal ellátott tározótér kialakítása, geotextíliák elhelyezése, tározó terek vízzáró szigetelése, táblaszintű vízkormányzási művek kialakítása, természetes szűrőmezők kialakítása, felszín alatti víztározás, illetve a vízgazdálkodással kapcsolatos üzemen belüli területrendezési, meliorációs, vízvisszatartási és vízkárelhárítási megoldások.

A második célterület fő célja a vízfelhasználás hatékonyságát szolgáló zöld beruházások megvalósítása, támogatja a meglévő, alacsony hatásfokú szivattyúk cseréje, energiatakarékos gépek beszerzését és a megújuló energiaforrások használatát, különösen a szél-és napenergia felhasználását - az öntözőberendezések energiaellátását biztosító kapacitásáig.

Önállóan nem, de a fenti tevékenységekkel együtt támogatás igényelhető még számos tevékenységre, mint a közbeszerzés, mérnöki feladatok, projektmenedzsment, hitelesített vízfogyasztásmérő berendezések beszerzése csatornák kotrásához, karbantartásához szükséges gépek (pl. önjáró kotrógépek és a hozzájuk tartozó kanál adapterek), meteorológiai adatgyűjtő állomás, mezőgazdasági célú tereprendezéshez szükséges drón, lézeres szintező csatorna kialakításhoz, csatornákhoz vad átjárók, -kilépők, menekülő utak építése, szekunder és primer oldali villamosenergia-ellátás kiépítése, illetve forgalomtechnikai eszközökre a meliorált utak kialakításához.


Hirdetés – gordius

A mezőgazdasági pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatban érdemes naprakész tudásra szert tenni, segítünk! Legyen szó pályázatokkal kapcsolatos kérdésekről, közvetlen támogatásokról vagy beruházási pályázatokról, kifizetődik a tájékozottság, csekkoljon be hozzánk, és ne maradjon le semmiről!

 

Több száz gazdaság részesülhet támogatásban!

Nagyon fontos, hogy a pályázóknak meg kell felelnie az új KAP keretében meghatározott feltételeknek, amely számos változást ír elő. Ennél a pályázatnál a legfontosabb követelmény az, hogy a pályázónak a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben rendelkeznie kell legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel, és az árbevétel legalább 40%-a pedig mezőgazdasági tevékenységből származott.

Partnerünk, a Gordius Solutions Tender Kft. oldalán az STÉ kalkulátoruk segítségével könnyen ellenőrizhető az üzemméret megléte. Amennyiben a vállalkozás a kérelem benyújtását megelőző évre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, akkor az azt megelőző teljes lezárt üzleti évet veszik figyelembe.

A gyógynövénytermesztő integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozásokra más kritériumok vonatkoznak. Esetükben a következő feltételeknek kell megfelelni: a vizsgált teljes lezárt üzleti évben a gyógynövény termékek előállítási tevékenységéből származó árbevételnek meg kell haladnia az összes árbevétel 40%-át, illetve a tevékenységüket legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt partner közreműködésével valósítják meg.

A támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív beruházásnak számít a termelői csoport/szervezet/integrációs szervezet,  a fenntartható vízgazdálkodási közösség, valamint a szociális- vagy mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet.

A pályázat egész Magyarország területéről igényelhető, így minden gazdaság számára megfelelő lehet, érdemes pályázati szakértő segítségét kérni a jogosultság felmérésében.

A nyertes és megvalósítható pályázat titka a megfelelő előzetes felkészülés!

A támogatási kérelmeket különböző szakaszokban lehet majd benyújtani, az első szakasz várhatóan 2024. októberben nyílik meg a kisebb projektek benyújtására, és 2024. novemberétől már a nagyobb beruházásokra is megnyílik a komplex pályázat. Fontos tudni, hogy a pályázat egyelőre társadalmi egyeztetés alatt áll, így a végleges Felhívás megjelenéséig még történhetnek módosítások. Azonban érdemes minél hamarabb elkezdeni a szükséges előkészületeket, ugyanis a mezőgazdasági pályázatoknál bonyolult a támogatási kérelem összeállítása – rengeteg dokumentum beszerzése szükséges, ezt pedig nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni.