Az ünnepeket követően a MOHU Budapest hulladékszállítási dolgozói szervezetten, külön járatrendszerben gyűjtik össze és szállítják el a fővárosban és több agglomerációs településen a kihelyezett fenyőfákat. Csak Budapesten 500-600 ezer fenyő kerül ki az utcákra. Több mint 250 kijelölt közterületi gyűjtőhelyre lehet vinni a karácsonyfákat, vagy a kuka mellé kitenni a hulladékgyűjtés napján. Aki szabálytalanul szabadul meg a fájától, akár 300 ezer forintos bírságot is kaphat – írja a penzcentrum.hu.

A karácsonyi ünnepek után sok család január 6-án szedi le a karácsonyfáról a díszeket, majd a fenyők kikerülnek a házból. Magyarországon már évek óta jól meg van szervezve a fenyőfák kirakásának és elvitelének módja. De hogyan kell megfelelően kihelyezni az ünnepek után a fát, és mi lehet a következménye annak, ha ezt nem a szabályok betartásával tesszük?

A fák kihelyezése és elszállítása

Az elmúlt évekhez képest jelentős változás az, hogy idén az FKF Hulladékgazdálkodási Divíziója helyett a MOHU felelős a fővárosban a fenyőfák elszállításáért. A MOHU Budapest hulladékszállítási dolgozói szervezetten, külön járatrendszerben gyűjtik össze és szállítják el a fővárosban és több agglomerációs településen a kihelyezett fenyőfákat. A feladat logisztikai szempontból is komoly kihívás a kihelyezett fenyőfák nagy száma miatt. A január 6-án kezdődő kihelyezési dömping kb. egy-másfél hónapig tart.

Fontos tudni, hogy az elszállításnak és a fák kihelyezésének is szabott rendje és rendszere van.


A lakosság a fák kihelyezésénél több lehetőség közül is választhat: a több mint 250 kijelölt közterületi gyűjtőhely bármelyikére elhelyezheti a kiszolgált karácsonyfát, vagy a háztartási hulladékos kukák mellé teheti ki jól látható helyre a hulladékgyűjtés napján.

Ez utóbbi esetben a fák kihelyezésekor figyelni kell arra, hogy azok ne akadályozzák a gyalogos-, a kerékpáros- és a gépjárműforgalmat.

A Társaság kéri a lakosokat, hogy a fenti két megoldás egyikét válasszák, és semmiképpen ne dobják el a fájukat a közterületeken, mások biztonságát és a közterületek tisztaságát veszélyeztetve ezzel.

A MOHU dolgozói idén is sokszorozott erővel szállítják a kiszolgált tűlevelűeket, naponta többször is körbejárva a várost és az agglomerációt.

A 250 kijelölt gyűjtőpontról vízkeresztet követően naponta átlagosan 10 fenyőfajárat szállítja el a karácsonyfákat, mely járatokat kimondottan e célból indít a MOHU. A fenyőfajáratokkal párhuzamosan a lakóingatlanoktól a jól ismert kommunális hulladékszállító célgépek gyűjtik össze az örökzöldeket, illetve szükség esetén külön járművek is besegítenek a nagyméretű fák elszállításába.

A MOHU kéri a lakosságtól, hogy munkatársainak védelme, a nagy értékű célgépek biztonságos működése, illetve a környezetbarát hasznosítás érdekében a tűlevelűekről a kihelyezést megelőzően a díszeket, a csillagszórókat, a szaloncukorkampókat és a talpakat távolítsák el.

Elszállításuk után mi lesz a fenyőfák sorsa?

A fenyőfajáratok a fákat a Fővárosi Hulladékhasznosító Műbe szállítják, melyek az aprítást követően, a kommunális hulladékkal történő összekeverésük után, ellenőrzött, ipari körülmények között alkalmasak a környezetkímélő módon történő termikus hasznosításra, így a nagy hatékonyságú, kapcsolt energiatermeléssel több tízezer budapesti háztartás számára biztosítanak környezetbarát távhőt és villamos energiát.

A Fővárosi Hulladékhasznosító Műben termelt hőenergia a Budapesti Közművek FŐTÁV Távhőszolgáltatási Divízió hálózatán keresztül több tízezer budapesti lakásba jut el távfűtés és használati melegvíz formájában, az itt előállított villamos energia szintén több tízezer budapesti háztartás éves áramigényét biztosítja. A Budapesten feleslegessé váló fenyőfák tehát ezekhez a jelentős eredményekhez járulnak hozzá.

A leadópontok listája megtalálható a MOHU Budapest honlapján.

Mi történik, ha nem tartjuk be a szabályokat?

Ha szabálytalan módon, akár a közlekedést akadályozva tesszük ki a karácsonyfákat, az komoly következményekkel járhat.

A bírságok összege 5 és 50 ezer forint között lehet, de ha feljelentés nyomán kapnak valakit szabálysértésen, az akár 300 ezer forintos bírságot is vonhat maga után.

Indexkép: Shutterstock