A Renault-Nissan-házasság igen vonzó gyümölcseként lépett piacra 2015 nyarán a márka új formavilágát újraálmodó Laurens van den Acker és csapata által létrehívott Kadjar. A stílusteremtő Nissan Qashqai Renault-filozófiával megfűszerezett változatának vonzó megjelenésével, a már bevált technológiai megoldások alkalmazásával a márka hívei számára is létrehoztak egy divatos ruhába öltöztetett SUV-ot, amiből a 4x4-es hajtáslánc sem hiányzik.

Persze eddig is volt ilyen a híres rombusz alatt. Ez volt a nagyon korrekt megoldásokkal, kényelmes és konzervatív utastérrel, emóciómentes megjelenéssel, egészen jó terepképességekkel, de visszafogott piaci sikerekkel a Koleos, ami egyébként egy ráncfelvarrás után, egész vonzó külsővel Mexikóban folytatja az életútját.

Renault

A Szahara Bézs jól mutat a sivatagban is – fotó: renaultmedia.com

A szahara bézs színű tesztautó motorterében az Energy dCi 110 ECO2 – hosszú nevű – erőforrás dolgozott. Ez nem más, mint a jól ismert és bevált 1.5 literes dízelmotor, ami a takarékosságával és hosszú élettartamával már sok millió autóban bizonyított.

A hatsebességes váltóval párosítva városban 4.5 litert fog felhörpölni, míg országúton, nagyjából tartva az előírt 90-es tempót, gond nélkül 4 liter alá vihető a fogyasztás, ami, lássuk be, egy, a Qashqainál hosszabb, szélesebb és magasabb autó esetében igen barátságos gesztus az üzemeltető irányába.

A méretek növelésével elérték, hogy 71 literrel nagyobb lett a csomagtér, és az utasok számára biztosított térkínálat 3D-ben, azaz minden irányban javult. A Kadjar méreteit a cégcsoporton belüli Nissan-emblémás rokonok közé passzírozták be, és ezzel pont azt a hézagot sikerült kitölteni, ami miatt esetleg egy idegen márkához vándoroltak volna vásárlók. Az anyagok minősége, a kidolgozás és a kényelem egyaránt rendben van.

A digitális műszeregység egyszerűen áttekinthető kialakítása a biztonság és a könnyű kezelhetőség jegyében született meg. Első ránézésre talán túlzottan is egyszerűnek tűnik ez a fedélzeti rendszer, de a használat közben kiderül, hogy itt nem a látványos megoldásokra összpontosítottak a tervezők, hanem a korrekt működésre és az információk vezetőhöz való eljuttatásának leghatékonyabb módjára.

renault

Renault Kadjar-műszerfal az R-Link 2 rendszerrel – fotó : renaultmedia.com

Tesztautónk csak a közepes felszereltséget képviselte, egy hagyományos rádióval és a hozzá tartozó kialakítással, de ha valaki ennél többre vágyik, ennek sincs akadálya. Számomra nem is kérdés, hogy ezt az opciót semmiképpen nem hagynám ki, és ez nem más, mint a már ismert R-Link 2 rendszer.

Ez egy igen racionálisan és könnyen kezelhető multimédiás, információs központtá alakítja a műszerfal és a középkonzol találkozásában lévő teret, ahol a rádiót egy méretes érintőkijelző váltja le. Az R-Linkkel a nonstop internetelérés is lehetővé válik az autóban, de része a szórakoztatóközpont is a Tom Tom-navigációval, és sok egyéb hasznos funkció is fellelhető benne.

Mindezekhez rengeteg további letöltést találhatunk a Renault weboldalán is megtekinthető R-Link Store-ban. Tehát az R-Link 2 rendszer nagyon megéri az árát!

renault

4x4-es hajtással is megvásárolható a Renault SUV – A szerző felvétele

A Kadjar vezethetősége szintén korrektnek nevezhető, mint ahogy a gördülési kényelem is a márkától megszokott és elvárható szintet hozza.

Tesztautónk ugyan csak a két első kereket használhatta az előrejutás érdekében, de ha valaki azért a havas-csúszós vagy éppen laza talajú utakat sem kerüli ki, a régi Scenic X-modból már ismert Extended Grip üzemmódot is beikszelheti az opciós listán a konfigurálás során. Ez a rendszer ugyanis az elektronika segítségével, illetve az ilyen modellekhez rendszeresített Mud and Snow abroncsokkal a nehezebb tapadási körülmények között is jobban megállja a helyét.

renault

Emelt hasmagassága révén ez a típus sem riad meg a gödröktől és kátyúktól – A szerző felvétele

Amennyiben valaki nem ilyen talmi varázslatokra bízná a nehezebb útszakaszokon való közlekedést, akkor 4x4-es hajtással is megvásárolhatja a Renault SUV-ját, de ezt a hajtásláncot csak az 1.6 literes, 130 lóerős dízellel lehet elérni, ami szintén jó választás, és ezzel már komolyabb kalandokba is belebonyolódhatunk, illetve ha nagyon túllövünk a célon, sokkal messzebb tudunk majd elakadni, mint a kétkerekes változattal.

Visszatérve még egy pillanatra a tesztautó hajtásláncához: emelt hasmagassága révén ez sem fog megriadni a száraz földutaktól vagy a kisebb-nagyobb gödröktől és kátyúktól, de általában véve nem ezt a változatot ajánljuk a sáros erdei vagy mezei utakra, hanem a lényegesen harcosabb 4x4-est, ami meglepően sokat tud.

renault

Elegáns autó sok praktikummal – A szerző felvétele

Mindent egybevéve a Renault Kadjar egy modern, kimondottan dinamikus vonalvezetésű, elegáns megjelenésű szabadidő-autó, tágas belső térrel, sok rakodóhellyel, praktikus gondolatok mentén kialakított utastérrel, esetünkben pedig egy rendkívül gazdaságos dízelerőforrással az autó orrában.

A teszt folyamán összegyűjtött tapasztalatok alapján a Kadjarral való együttélés igazi élmény lesz, ha valaki szereti ezeket az elérhető árú, de mégis univerzális crossovereket.

További információkért látogasson el a www.renaultbudapest.hu weboldalra!

logó