A mesterséges intelligencia disznóságai
A kutatók kifejlesztettek egy olyan mesterséges intelligencia szoftvert, ami képes a disznók röfögéséből következtetni az állatok érzéseire. A tudósok úgy vélik, hogy a mesterséges intelligenciával működő "sertésfordító program" - ami a röfögést, horkantást, morgást és visítást lefordítja az adott érzéseket leíró szavakká - felhasználható lehet az állatok egészségének automatikus nyomon követésére, és utat nyithat a jobb körülményeket biztosító állattartás felé a gazdaságokban és másutt.
"Betanítottuk az algoritmust arra, hogy dekódolja a disznók által kiadott hangokat. Most szükségünk van valakire, aki az algoritmust olyan alkalmazássá fejleszti, amit a gazdák felhasználhatnak az állatok jóllétének javítására"
- mondta Dr. Elodie Briefer, az állati kommunikáció szakértője, a Koppenhágai Egyetem munkatársa. Briefer nemzetközi kollégákból álló csapattal együttműködve egy neurális hálózatot tanított meg arra, hogy felismerje a sertések olyan pozitív és negatív érzelmeit, mint például boldogságot vagy izgalmat, a másik oldalról pedig a félelmet és szorongást. A szoftver könnyedén beazonosítja, hogy mit élnek-e át a különböző helyzetekben lévő sertések az állatok környezetében rögzített hangfelvételek és a viselkedési adatok alapján, a születéstől egészen a halálig.
A tudósok úgy vélik, hogy a mesterséges intelligenciával működő "sertésfordító program" - ami a röfögést, horkantást, morgást és visítást lefordítja az adott érzéseket leíró szavakká, felhasználható lehet az állatok egészségének automatikus nyomon követésére. Fotó: Unsplash
A röfögés rejtelmei
A tudósok a Scientific Reports című folyóiratban írták le, hogy pontosan hogyan használták a mesterséges intelligenciát a több mint 400 állat részvételével rögzített 7414 sertéshang akusztikus jeleinek elemzésére. Míg a felvételek többsége farmokról és más kereskedelmi létesítményekből származott, a maradék kísérleti ketrecekből, ahol a sertéseknek játékokat, élelmet és ismeretlen tárgyakat adtak, hogy azok szaglásszanak és felfedezzék azokat.
"A rögzített sertéshangok az érzelmek teljes spektrumát lefedték, és olyan helyzetekben keletkeztek, mint az alomtestvérekkel való összebújás, az anya általi szoptatás, a szaladgálás és a családdal való egyesülés, a malacok verekedése, az őrjöngés, az ivartalanítás és a vágóhídon való várakozás."
A kutatók megállapították, hogy a negatív helyzetekben több volt a magas hangú visítás. Eközben a mély hangú morgások és ugatások mindenütt hallatszottak, függetlenül a kényszerhelyzettől. A rövid nyögések azonban általában a sertések elégedettségének jelei voltak.
A szoftver könnyedén beazonosítja, hogy mit élnek-e át a különböző helyzetekben lévő sertések az állatok környezetében rögzített hangfelvételek és a viselkedési adatok alapján, a születéstől egészen a halálig. Fotó: Pexels
"Egyértelmű különbségek vannak a sertéshangok között, a pozitív és a negatív helyzetekben. Pozitív esetben a hívások sokkal rövidebbek, amplitúdójukban kisebb ingadozásokkal. A morgások, pontosabban a röfögések magasan kezdődnek, és fokozatosan csökken a frekvenciájuk" - mondta Briefer.
A kutatók algoritmusa a hangok 92 százalékát helyesen kategorizálta a pozitív vagy negatív érzelmek közé. További felvételekkel a sertésfordító talán képes lesz megtanulni az érzelmek szélesebb repertoárjának megkülönböztetését, és fényt deríthet más állatok mentális jólétére is.
(Forrás: Guardian)