Erős árfüggésünk okán a német sertéspiac sorsára érdemes figyelmet fordítanunk – írja Fórián Zoltán az Agrokép.hu-n. Történelmi jelentőségű kérdés, hogy a rekordmagasságban lévő felvásárlási árak képesek-e megállítani a német sertésszektor összeomlását? A szakértő egyértelmű és lakonikusan tömör válasza: nem. Szerinte az is kérdés, hogy vajon meddig maradnak a magas árak?

A sertés világpiacot egymással ellentétes folyamatok jellemzik, Európában egyértelműen folytatódik a termelés csökkenése; viszont növekedést várnak Kínában, Kanadában és Brazíliában, amit az EU, Mexikó és a Fülöp-szigetek visszaesése ellensúlyoz.

Az USA-ban a sertésár az elmúlt két évi alatt van, de emelkedik. Ennek ellenére ott várhatóan idén folytatódik a termelés tavalyi csökkenése. Az EU-ban meredeken csökken a vágások száma (2023. első negyedévben -8 százalék), az árak az egekben, egy éve emelkednek. A termelői kedv azonban a magas árak ellenére sem javul. Németországban hetek óta a csúcson, 2,5 euró/kilogrammos szinten vannak a felvásárlási árak, miközben a 25 kilogrammos malac ára 93 euró. A német sertésállomány 20,7 millióval újabb mélypontot mutat. De még ennél is keményebb adat a telepek számának egy év alatt bekövetkezett 11 százalékos esése.


Fórián Zoltán szerint ennek oka elsősorban a kiszámíthatatlan szabályozási környezetben, a negatív kormányzati hozzáállásban keresendő és csak ezek után következnek az árviszonyok akár az inputok, akár az outputok oldalán. Tervezhetőség híján pedig egy ilyen erős, nagy múltú szektor sem képes talpon maradni.

"Véleményem szerint a magas európai árak legalább szeptemberig kitartanak. A fordulatot éppen az alacsony takarmányárak fogják elhozni, a nemzetközi piacokon keresztül. Kínában az oldalazásból emelkedésbe fordult a sertésár, ami a termelés emelésére ösztönzi a még mindig nagy számban piacon lévő kis-közepes üzemeket. A kínai nagyüzemi szektor túl van a fejlesztési bumm időszakán, kiegyensúlyozott termelésre törekszik."

A szakértő hozzátette: a hazai sertésárak mintegy harmadukkal nőttek az elmúlt egy évben. Mivel eközben a takarmányárak ezzel ellentétes irányt vettek, a nyereségtartalom megemelkedett. Ez az elmúlt időszak költségemelkedéseit, veszteségeit ellensúlyozza, illetve nem ártana belőle tartalékot is képezni a szűkösebb időkre. A hazai sertésszektorban – a koncentrálódással és a fejlesztésekkel párhuzamosan – javul a hatékonyság, és új férőhelyek is épülnek.

Fórián Zoltán emlékeztetett rá: Horvátország július végéig 74 afrikai sertéspestis (ASP) esetet jelentett be házisertései körében. Ez komoly veszély ránk nézve, másrészt viszont piaci lehetőség is.

"Fenti rövid látlelet alapján a diagnózis az, hogy becsüljük meg a mostani időket, mert az árak most sem nőnek az égig. Olyannyira, hogy az elkövetkező hetekben stagnálásra számítok, amit szeptemberben mérséklődés fog követni." – fogalmazott.