A farminguk.com hírportál a közelmúltban beszámolt egy skót szakértők által elkezdett és tovább folytatandó érdekes kísérletről, amelynek célja egy fehérjedús tengeri terméknek, a vörös pálmamoszatnak vagy pálmaalgának a baromfitakarmányokba történő bekeverési lehetőségének megállapítása.

baromfi

Az új termék alkalmas lehet az Európa-szerte óriási költséggel járó tengerentúli szójaimport kiváltására – fotó: freepik.com

A kísérleteket a Scotland Rural College (SRUC) Edinburgh melletti baromfitenyésztő létesítményében végzik. Ezt, az angol szóhasználatban „dulse" névvel illetett tengeri növényt egyébként – magas fehérje- és ásványianyag-tartalma révén – számos országban állati takarmányként és humán élelmiszerként nagy mennyiségben használják.

Az Innovative UK szervezet – más tudományos intézményekkel közösen – a kísérletek megvalósításához 500 000 font-sterling értékben egy automatizált makroalga fehérje-tenyésztő rendszert fejleszt ki a tengeri moszatok táplálkozási és takarmányozási előnyeinek kihasználására.


Az eddig végzett skót kísérletekben is megállapítást nyert, hogy a szóban forgó termék – akár a tengervíz bőséges kínálatából kihalászva, akár mesterségesen szaporítva – tökéletesen alkalmas lehet az Európa-szerte óriási költséggel járó tengerentúli szójaimport kiváltására.

A terméknek a viszonylag alacsony előállítási költsége mellett külön előnye a gyors előállítási lehetősége (rövid tenyésztési ciklusa), ami egységnyi idő alatt jóval nagyobb mennyiségű takarmány alapanyag előállítását teszi lehetővé.