Éppen ezért az őszi-téli időszakban jellemző tevékenységek kapcsán fontos, hogy mindenki tudatosan figyeljen a járványügyi előírásokra az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében. Cikkünk első részében a vadászat és a kukorica aratás kapcsán jártuk körbe a legfontosabb tudnivalókat, ebben a részben pedig a házi disznóvágásról és az élő sertésszállításról írunk bővebben.

sertés

Fontos a járványügyi szabályok pontos betartása – fotó: pixabay.com

Házi disznóvágás

Az őszi-téli időszak nagy hagyományokkal rendelkező eseménye a házi disznóvágás, amely nagyon erős közösségépítő szerepet tölt be a vidéki életben. Őrizzük a hagyományt, de legyünk tisztában azzal, hogy az ASP terjedésében ez is nagy kockázatokat rejthet.

A Nébih elnöke, dr. Nemes Imre, a következő iránymutatásokat adja:

Dr. Nemes Imre

Nagyon fontos, hogy a fertőzött területen tervezett házi sertésvágást előzetesen be kell jelentenünk a járási hivatalhoz. Ezt követően hívjuk fel a résztvevők figyelmét arra, hogy az esemény előtti napokban semmi esetre se vegyenek részt vadászatokon, hajtásokon.

Ha disznóvágáskor kiegészítésként húst, májat, vért vagy egyéb sertésterméket is vásárolunk, azt csak hivatalos, ellenőrzött helyről tegyük!

A feldolgozás során keletkező hulladékok, a húslé és a mosóvíz nem kerülhetnek a sertések takarmányába vagy a tartási helyük közelébe, azokat biztos módon ártalmatlanítani szükséges. Ha mi megyünk vendégségbe, lehetőleg csak hőkezelt kóstolót fogadjunk el vagy hazaérkezés után haladéktalanul süssük-főzzük meg a nyers termékeket."

házi disznóvágás

Az őszi-téli időszak nagy hagyományokkal rendelkező eseménye a házi disznóvágás – fotó: AdobeStock

Élő sertésszállítás

Az ASP-vel kapcsolatban meg kell említeni az élő sertésszállítást is. Nem lehet elég sokszor elmondani, hogy sertéseket csak legális, regisztrált helyről szabad vásárolni, és állatorvosi igazolás birtokában lehet mozgatni, elhozni.

Kérjük, hogy minden vásárlás előtt kérjék ki állatorvosuk tanácsát, és tartsák be az előírásokat! Ez biztosítja továbbra is a házisertés állományok ASP mentességét, valamint a sertéságazat rentábilitását és szabad uniós kereskedelmét.

szállítás

Sertéseket csak legális, regisztrált helyről szabad vásárolni, és állatorvosi igazolás birtokában lehet mozgatni, elhozni – fotó: AdobeStock

Olvassa el előző cikkünket is, amelyből kiderül, hogy mire érdemes még figyelni annak érdekében, hogy megelőzzük az afrikai sertéspestist.

Ne felejtsük: aki a saját állományát védi, az egész hazai sertéságazatot védi!

További információ: portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis/

eu nébih