A helyesen és megfelelő készítménnyel elvégzett kezelésekre azonban már nem fektetnek hangsúlyt. Az AÖP-támogatási rendszer bevezetése után a piacot még inkább elárasztották a kétes hátterű gyártók olcsóbbnál olcsóbb termékei, amelyek a valóban hatékony, növényt és/vagy talajt támogató termékek hatását meg sem közelítik. Gondolkodjunk el: mi a cél? Ebben segítenek a szakértői hozzászólások.
A válaszokért kattintson a fotóra!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Daoda Zoltán szakmai igazgató
AGRO.bio Hungary Kft.
Még mindig sokan gondolkodnak úgy, hogy az Agroökológiai Programban (AÖP) használható termékek a támogatáson keresztül hoznak pénzt, a közvetlen hasznuk, amit a talaj regenerálásával, termőképességének javításával érnek el, csupán másodlagos vagy egyáltalán nincs jelentősége. Pedig ez a hozzáállás teljesen hibás.
Mindenképpen megalapozott szakmai döntésre van szükség az AÖP-termékválasztásnál ahhoz, hogy az AÖP elérje a célját: a termőtalaj, amely a gazdálkodó első számú termelőeszköze, segítséghez jusson.
Figyelembe kell venni, hogy a mezőgazdaságban a termőtalajnál nincs fontosabb, csak utána következik minden más: traktor, új autó, eszköz, épület, ugyanis ha a termőtalaj elfogy, akkor nem lesz min és hol gazdálkodni, használni ezeket. Ezért nagyon fontos szemléletet váltani, és az AÖP-termékek talajjavító hatására koncentrálni. Az AÖP támogatási rendszer is ezt a célt szolgálja, mégpedig hogy magas, minőségű, bizonyítottan hatásos termékek alkalmazásával a talaj állapota kerüljön a fókuszba. Ha mindenféle kétes értékű, alacsony hatóanyag-tartalmú anyagokkal dolgozunk, olcsó húsnak híg a leve alapon, és csupán az elvárások teljesítésére koncentrálunk, azzal ezt a célt nem érjük el.
Ne rövid távon, az egyszeri nagyobb haszon elérésében gondolkodjunk, hanem a célunk az a hosszú távú nyereség legyen, amihez a hatékony termékek használatával, a termőtalaj állapotának javításával juthatunk. Hiszen
a javuló talajállapot egészségesebb növényeket, nagyobb hozamot és jobb terményminőséget, összességében tartós bevételnövekedést is jelent.
Az AGRO.bio Hungary Kft. prémiumminőségű termékei kivétel nélkül ezt a célt szolgálják. A talajoltókban található kiemelkedő számú, kultúrnövény-specifikus talajbaktérium a talajszerkezetet építi (BactoFil® család), a szintén talajoltó talajalga (AlgaTer®) a talajfelszínt védi, a BactoFil® CELL-ben található baktériumok a szármaradványok lebontását és ezzel a tápanyagok gyors felszabadítását érik el. A balatoni algát tartalmazó Algafix növényihormon-hatása a stresszkezelést, fejlődést segíti, a mikorrhiza gombák a gyökér tápanyagfelvételét fokozzák (Symbivit®), a Trichoderma gombák (TrichoMax) pedig a toxintermelő talajlakó gombák fertőzési nyomását minimalizálják.
„Nagyon fontos szemléletet váltani és az AÖP-termékek talajjavító hatására koncentrálni" – fotó: iStock
Még az alacsonyabb árú készítményeinkért is felelősséget vállalunk, hiszen a minőségük és a hatásosságuk is kiemelkedő az elérhető termékek között, így az is biztosan elégedett lesz velük, aki a pénztárcabarát megoldásokat keresi. Bízom benne, hogy a kipróbálásuk után, látva az eredményt, az ilyen típusú készítményekkel csak barátkozó termelők is kedvet kapnak a még hatékonyabb, még nagyobb változást és ezzel hosszú távon stabil bevételnövekedést előidéző termékeink iránt. Ehhez csak arra van szükség, hogy az előírásoknak megfelelően, nagyfokú precizitással juttassák ki ezeket, különös tekintettel arra, hogy élő anyaggal dolgoznak.
Ezzel a hozzáállással a legfontosabb termelőeszköz, a termőföld, amire eddig – tisztelet a kivételnek – méltatlanul kevés figyelmet, időt és pénzt fordítottunk, romlása, elkopása, elfogyása lassítható, megállítható, sőt meg is újítható. Az általunk forgalmazott minden mikrobiológiai termék felhasználható az AÖP-ben.
Kívánunk nagyon sok sikert és megfelelő szakmai alapokon nyugvó döntéseket a 2025-ös évben minden gazdának.
További információ: agrobio.hu
Forró Richárd termékfelelős
BASF Hungária Kft.
Azt gondolom, abban egyetérthetünk, hogy az Agro-ökológiai Program (AÖP) egy előremutató kezdeményezés. Az alapelv egyértelmű: olyan módszereket kell alkalmazni, amelyek nemcsak a környezet védelmét szolgálják, hanem a gazdálkodás hosszú távú fenntarthatóságát is.
Ennek ellenére sokan a legolcsóbb megoldásokat keresik, amelyeket a jelenlegi szerlistákon könnyedén meg is találhatnak, és akár pár ezer forintból teljesíthetik a gyakorlatokat – figyelmen kívül hagyva az AÖP valódi céljait. De vajon mennyit tettünk így a fenntarthatóságért, ha csak a kötelezettségeket pipáltuk ki a lehető legkevesebb befektetéssel? Valóban megtérült az a szerköltség, amivel „begyűjtöttük a pontokat", vagy csupán pénzkidobás volt?
Az AÖP céljának megfelelően nem csupán a minimális elvárások teljesítése a lényeg, hanem a valódi értékteremtés.
A karbamid környezetbarát használata 2023-ban és 2024-ben is az egyik legnépszerűbb választás volt a gazdák körében. A program 2024-es módosítása pedig új lehetőségeket teremtett: immár a nem kapás sortávra vetett növények fejtrágyázása is lehetővé vált UAN oldattal, ureázgátló használatával. Ez különösen fontos lépés, hiszen a folyékony nitrogénműtrágyák ureázgátlóval való alkalmazása jelentősen hozzájárulhat a fenntartható tápanyag-gazdálkodáshoz.
A BASF által fejlesztett Limus® Perform egyedülálló módon két ureázgátló hatóanyagot tartalmaz, így biztosítja a kijuttatott UAN oldat nitrogéntartalmának minél hatékonyabb megőrzését. Ennek eredményeként:
• Kevesebb nitrogén vész el ammónia formájában, így magasabb és kiszámíthatóbb terméseredményeket várhatunk.
• Egyenletesebb nitrogénfeltáródást tesz lehetővé, amely jobban igazodik a növény fejlődési szakaszaihoz.
• Rugalmasságot biztosít a fejtrágyázás időzítésében, hiszen a kijuttatott karbamidtartalmú műtrágya „bevárja az esőt", így megkönnyíti a munkaszervezést.
A mezőgazdaság jövője nem az olcsó, kompromisszumos megoldásokban rejlik, hanem az értékes és hasznos technológiák alkalmazásában, amelyek egyszerre segítik a termelőket és védik a környezetet. Most még támogató környezetben próbálhatjuk ki ezeket a fenntarthatóságot elősegítő gyakorlatokat és termékeket, de egy új KAP-periódusban akár kötelező elvárásokká is válhatnak. Érdemes időben felkészülni, és már most a hosszú távon megtérülő megoldásokat választani.
Rácz Tibor területi szakmérnök
FMC-Agro
Az Agro-ökológiai Program célja, hogy oly módon biztosítsa a fenntartható mezőgazdaságot, hogy az a termelőnek is megérje, magyarán azokat a termelési eljárásokat, módszereket, készítményeket támogatja, amelyek hosszú távon is segítik a környezetet és a gazdaságos növénytermesztést.
A termelők egy része viszont a kisebb ellenállás irányába haladva olcsó készítményekkel próbálja „letudni" a pontért/pontokért járó kötelezettséget. Ez ebben a nehéz gazdasági helyzetben nem is vethető a szemükre, ha viszont kicsit belegondolunk, akkor nem biztos, hogy a legolcsóbb termék a leghatékonyabb és a legjövedelmezőbb.
Például ha a talaj- és növénykondicionálók csoportjára gondolunk, akkor érdemes az alábbi szempontokat is figyelembe venni.
• Talajra és növényre egyaránt kedvező hatással van-e a készítmény?
• Milyen stresszek, esetleg többféle stressz esetén is képes-e támogatni a növényt?
• Egy- vagy többféle összetevőt tartalmaz-e (makro-, mezo- és mikroelemek)?
• Egyúttal lombtrágyázásra is alkalmas-e?
• Keverhető-e más készítményekkel (gyomirtók, rovar- és gombaölő szerek)?
• Könnyen technológiába illeszthető-e, akár megspórolhatjuk-e a kijuttatási költséget?
Ha esetleg ezeknek mind megfelel egy AÖP-ben pontot érő készítmény, akkor már mindjárt más a leányzó fekvése, hiszen a fenti elemek külön-külön is, de együttesen biztosan kompenzálják a költségét.
Az FMC-Agro Hungary Kft. RhizoMagic™ növény- és talajkondicionáló szere pedig éppen ilyen. Összetevői között magas szervesanyag-tartalom mellett találunk könnyen felvehető növényazonos L-aminosavakat, tengerialga-kivonatot, növényi hormonokat, polifenolokat, poliszacharidokat, makro-, mezo- és mikroelemeket is. Az egyes elemei eltérő stresszek esetén is tudnak segíteni. A tanninok az antioxidáns hatásért, a fucoidan a védekező mechanizmusokért, a laminarin a sejtfalvastagodásért, a mannit a csapadékkal kapcsolatos stressz, az alginit a talajstressz, az aminosavak a hőmérsékleti stressz kezeléséért felelősek. Az összetevők együttes jelenléte biológiai többlethatást eredményez.
Felhasználása az AÖP programban növény- vagy talajkondicionálóként +1 pontot ér.
A jelenleg hatályos rendelkezések1 alapján a RhizoMagicTM a folyóvizek partjától számított 5 méter és az állóvizek partjától számított 20 méter biztonsági sáv betartásával már kijuttatható.
Az elmúlt 6 évben számos stresszhelyzetben bizonyított, illetve stresszmentes állományokban is mérhető volt a termésnövelő és – ami ritkább – egyszerre minőségjavító hatása. A számtalan tapasztalatot a RhizoMagic™ Tudástárban gyűjtöttük össze, ahol a felhasználó kultúrára, helyre, évjáratra és stresszfaktorokra is rákereshet, és részletes termelői videókat, fotókat, kísérleti eredményeket talál az őt érdeklő témában.
Összefoglalva a RhizoMagic™ növény és talajkondicionáló szer felhasználási lehetőségeit elmondható, hogy a különféle stresszekből látványosan regenerálja, vagy előre kijuttatva/feltöltve a növényt hatékonyan semlegesíti/csökkenti a stresszeket. Stresszmentes állományokban alkalmazva az eddigi többéves tapasztalat átlagában kb. minimum 5 q/ha többletet adott akár kalászosban, repcében, kukoricában vagy napraforgóban is. A fent említett Tudástárban szemezgetve ez könnyen ellenőrizhető.
További információ az FMC-Agro honlapján található.
[1] A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM rendelet 16 § (1) és (7) bekezdés valamint 18 § (3g) bekezdés alapján az RhizomagicTM engedélyokiratában előírt 50 méteres biztonsági sáv felülírásra került.
Takács Attila ügyvezető
Hechta Kft.
Az éghajlat-melegedés kedvez a trópusi-szubtrópusi gombakórokozók megjelenésének és elterjedésének. Ezek a kórokozók a talajban élnek és onnan fertőzik a növényeinket. Eddig ezek a gombabetegségek nem jelentettek gondot, mivel a fertőzésük elenyésző volt, de most már erőteljes gazdasági károkat okoznak, sőt egész táblákat pusztítanak ki. A legveszélyesebb közülük a hamuszürke szárkorhadás.
Hamuszürke szárrothadás napraforgón – fotó: Dr. Dávid István
A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) a napraforgót, a szóját, a kukoricát, a cirkot és a cukorrépát károsítja. A fertőzés főleg azzal vált ismertté, hogy 2023-ban az alföldi cukorrépa területekről több mint 500 hektár répát pusztított ki, de károsította a napraforgót és a szóját is. 2024-ben nagy területű ciroktáblákat nem lehetett betakarítani a fertőzés miatt. A fertőzés a talajban vagy fertőzött növényi maradványokon áttelelő gombaképletekből indul ki, amelyek először a gyökereket támadják. A gomba közvetlenül hatol be a növénybe. A fertőzés szikleveles kortól kezdve bármelyik növekedési fázisban bekövetkezhet.
A tünetek viszonylag későn észlelhetők a fertőzést követően. A növény hirtelen lankadni kezd, majd hervadás lép fel, és a levelek pusztulni kezdenek. A szár epidermisze felreped, lehámlik, és jellegzetes hamuszürke színű lesz. A tünet a szár szétvágásával könnyen azonosítható, mivel a bélrész a nagyszámú mikroszklerócium mennyiségtől úgy néz ki, mintha mákkal szórták volna tele, és erőteljesen zsugorodik.
Ezen fertőzések ellen védekezni kémiai szerrel nem lehetséges. A talajban, biológiai készítményekkel, az áttelelő képletek gyérítésével lehet a fertőzés mértékét csökkenteni. A Hechta Kft. termékei közül van bacilus és van gomba eredetű készítmény, amivel a talajban a kórokozó jelenléte csökkenthető. Ezen termékek használata az Agrár-ökológiai Programban 2 pontot jelent.
A Hechta Talajőr Bacillus subtilis baktériumspórákat tartalmaz. A gömbölyű, vastag sejtfallal rendelkező baktériumspórák nagyon ellenállók, így a termék eltarthatósága hűtés nélkül is 2 év. A vastag sejtfal megvédi a baktériumokat a külső hatásoktól, így ez a baktériumtermék keverhető folyékony műtrágyával és növényvédő szerekkel is. Sorkezeléssel, az Amalgerol® Starter Protect alkalmazásával a növényeinket védjük meg a fertőzéstől. A készítmény az Amalgerol starter mikrogranulátum starter trágyára felvitt Talajőr.
A Tigra® hatóanyaga a Trichoderma asperellum gomba. A kristálycukorra felvitt Trichoderma telepek közvetlenül és gyorsan kapják meg azt a kezdeti szénhidráttápanyag-mennyiséget, amely a talajban történő gyors felszaporodásukhoz vezet. A készítmény mikrogranulált formája az Amalgerol® MG Tricho, ahol a Trichoderma gombák felszaporodását a készítményben lévő Amalgerol® Essence segíti. Ezt a készítményt a vetéssel egy menetben, mikrogranulátum-szóróval juttatjuk ki.
Az Amalgerol® MG Tricho és RootGuard Eco bérkeverék használatával egy kezeléssel védekezhetünk a talajlakó kártevők ellen, elősegítjük a növények gyökérképződését, és csökkentjük a talajban áttelelő gombabetegségek előfordulását. A RootGuard® Eco egy teflutrin hatóanyagú talajfertőtlenítő szer, mellyel a drótférgek károkozását előzhetjük meg. Keverék tartalma: Amalgerol® MG Tricho 5 kg + RootGuard® Eco 15 kg = RootGuard® Eco+ Amalgerol® MG Tricho keverék 20 kg. Keverék dózisa: 20 kg/ha, mely során kijuttatásra kerül 15 kg/ha RootGuard® Eco és 5 kg/ha Amalgerol® MG Tricho, 1 db 20 kg-os zsák keverék 1 hektár kezelésére elegendő.
Pálinkó Zsolt kereskedelmi vezető
Malagrow Agro
Az AÖP bevezetése és annak kritériumrendszere minden bizonnyal az elmúlt évek egyik legvitatottabb témája a magyar mezőgazdasági termelők körében.
Egyfelől nyilvánvaló, hogy a program célja pozitív, mivel a fenntartható mezőgazdasági termelés szemléletét lenne hivatott erősíteni a hazai termelésben. Ugyanakkor a támogatás eléréséhez szükséges pontok megszerzésének indokoltsága és annak valóban pozitív hozadéka már megkérdőjelezhető.
Valójában a termelői többség számára továbbra is az a fő szempont, hogy melyik vállalás jár a legkisebb költséggel, tehát miként marad meg a legtöbb a támogatási összegből. Lássuk be, ilyen nehéz gazdasági helyzetben ez a szemlélet teljesen érthető.
Ezzel viszont az a probléma, hogy így a cél nem – vagy csak elenyésző mértékben – teljesül.
Az új és korszerű technológiai elemek honosodása helyett az olcsó és egyben a rossz hatásfokú termékek felhasználása erősödik a termelésben, ami nem értéket teremt, sokkal inkább rombol. Rombol azzal, hogy a termelők ezektől a termékektől nem várhatnak meggyőző eredményt, tehát tovább erősíti a szkepticizmusukat ezekkel a készítményekkel szemben. Másrészt olyan szereplők jutnak piaci előnyhöz, akik eddig – a termékeik értéktelensége és az érdemi szolgáltatások hiánya miatt – nem tudták megvetni a lábukat a hazai agrár inputanyag-kereskedelemben. Ezeknek a vállalkozásoknak az AÖP bevezetése egy új időszámítást jelentett, elhozta nekik a Kánaánt. Rendkívül sajnálatos lenne, ha ezek a bizonytalan eredetű termékek tartósan beépülnének hazai növénytermesztésbe, mivel fejlődést továbbra sem hoznak a magyar mezőgazdaságnak.
Tény, hogy jelenleg egy minden érintett számára megfelelő szabályozás kidolgozása és igazságos működtetése gyakorlatilag lehetetlen. Bár a hatóság igyekszik évről évre javítani a helyzeten a szabályok módosításával, a termékkörök engedélyokirata sajnos nem teremt értékrangsort a készítmények között (hiszen nem is ez volt a célja a kiadásakor), ezért minden termék egy kalap alá kerül. Ezzel párhuzamosan gyakorlatilag bármilyen pozitív hatással reklámozhatók a termékek, a fellelőségre vonás kockázata nélkül.
Nincs tehát könnyű helyzetben sem a hatóság, aki igyekezne igazságos és értéket teremtő feltételeket biztosítani, sem a termelő, aki – leginkább spórolás és bizalmatlanság miatt – a legkisebb költséget választja.
Itt értékelődik fel a felelős forgalmazói szerep, hiszen ki más tudná termelői szaktanacsadással és valós demókkal bizonyítani a termékek működését és hatékonyságát, és egyben edukálni a termelőket ezen a terén. Persze erre áldozni kell...
Mi, a Malagrow munkatársai, ezzel a szemlélettel végezzük a tevékenységünket, és azt kell mondanom, hogy a fenti nehézségek ellenére igenis gyarapszik az a termelői kör, akik sikerrel és tartósan építik be az innovatív, emellett AÖP-pontokat érő elemeket a termelésükbe.
Bízunk abban, hogy a jövőben egyre többen megtapasztalják az ezekben a termesztéstechnológiai elemekben rejlő lehetőségeket, és akkor az AÖP is eléri a célját. Mi azon leszünk!
További információ: malagrow.hu
Ábrók Balázs ügyvezető
NutriPlant Agro Kft.
Cégünk 2020 óta a Sustainable Agro Solutions S.A.U. „Coda" termékcsaládjának kizárólagos magyarországi forgalmazója, ezáltal lehetőségünk van olyan világszinten elismert technológiákat és termékeket adaptálni a magyar piacra, amik a világ több mint 90 országában már bizonyítottak. Prémium minőségű növénykondicionálóink kiemelten magas hatóanyag-tartalommal rendelkeznek, így már alacsony dózissal (1-2 l/ha) alkalmazva is kifejtik hatásukat. Kedvező ár-értékük miatt még a gyengébb évjáratokban is többszörös megtérülést eredményezhetnek a gazdálkodók számára. A gyártó fejlesztései során kiemelt hangsúlyt fektet a környezettudatosságra és a fenntarthatóságra, melyet a cég elnevezése is tükröz: Sustainable Agro Solutions, azaz Fenntartható Mezőgazdasági Megoldások. Minden terméket magas minőség és kiemelkedő hatékonyság jellemez, melyet többek között a 3 év szavatosság is igazol.
Az Agro-ökológiai Programban felhasználható növénykondicionáló készítmények száma 2025-ben ismét növekedett, hatalmas kínálatból válogathatnak a gazdálkodók. Sajnos azonban a helyes döntés meghozatala nem könnyű, mivel eltérőek a gyártók, forgalmazók dózisajánlásai, továbbá a hektárköltségek is nagyon változók lehetnek. Véleményem szerint első körben mindenképp azt érdemes megvizsgálni egy növénykondicionáló készítmény kiválasztása során, hogy az adott termék milyen összetétellel (mennyi hatóanyaggal) rendelkezik, mi a fő hatásmechanizmusa, illetve hogy egy vegetációs időszakban azt hány alkalommal szükséges kijuttatni és milyen dózissal. Kijuttatáskor kiemelten ügyelni kell arra, hogy az adott termék felhasználása minden esetben az engedélyokiratban foglaltakkal összhangban történjen! Amennyiben a gazdálkodók ezeket a szempontokat figyelembe veszik és betartják, nagy baj nem történhet.
AURONIK növénykondicionálónk portfóliónk azon tagja, amely a magyar piacon forgalomban lévő termékek közül az egyik legmagasabb huminsav (35% fulvosav) tartalommal rendelkezik, illetve szabad aminosav-tartalma (15%) szintén kimagasló. Magas szervesanyag-tartalmának és komplex összetételének köszönhetően már akár egy alkalommal 1 liter/ha dózissal kijuttatva is képes a termés mennyiségét szignifikánsan növelni, valamint annak minőségét javítani. Az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásainak következtében, illetve a termésbiztonság fenntartása érdekében a növénykondicionáló készítmények alkalmazása – véleményem szerint – ma már nem lehet kérdés, fix technológiai elemként kell azokat alkalmaznunk a növénytermesztés során. Az AURONIK termékünk felhasználása – ebben a folyton változó gazdasági környezetben is – kiváló választás lehet. Megtérülő megoldásként tekinthetnek rá a gazdák abban az esetben, ha az 1 pont megszerzéséhez egy olyan hatékony növénykondicionálót keresnek, ami abszolút megfizethető és könnyen beilleszthető a termesztéstechnológiába.
Dr. Nagy Viktor biológiai termékmenedzser
Syngenta Kft.
A 2023-ban, a KAP Stratégiai Terv keretében induló Agro-ökológiai Program kiemelt célja, hogy a növénytermesztő gazdálkodókat egy olyan ösztönző támogatási formával lássa el, amely korunk nagy környezeti kihívásai elleni küzdelemre sarkall. Számos vállalási forma létezik, amellyel az extra támogatáshoz hozzájuthat a termelő a vállalt szabályok betartása mellett. Azonban most különösképpen a talaj- és növénykondicionáló szerek, mikrobiológiai készítmények alkalmazása című alpontok kapcsán osztanék meg néhány gondolatot.
Az AÖP támogatási rendszer egyfajta kreditrendszerként is felfogható, ahol az egyes alpontokhoz kapcsolódó előírások betartása mellett a gazdálkodó pont értéket kap, és ez alapján tud extra támogatáshoz jutni a területalapú támogatási forma mellett. A bevezetése kétségtelenül szükséges volt, hiszen megismerteti a termelői társadalommal a vállalásokon alapuló támogatási rendszert, azonban különösen a talaj- és növénykondicionáló szerek, mikrobiológiai készítmények alkalmazása terén sajnos a tudatos felhasználást nem segíti elő. Fogalmazhatnék úgy is, hogy egyik szemem nevet, hiszen a gazdák megismerik, hogy léteznek biológiai készítmények is, amelyek beilleszthetők a technológiába. Másik szemem azonban sír, mivel a pont megszerzésén túl a helyesen elvégzett és megfelelő készítménnyel elvégzett kezelésekre nem fektet hangsúlyt.
A növénykondicionáló készítmények piacán elég nagy a zaj. Az AÖP támogatási rendszer bevezetése után az egyébként is túltöltött piacot elárasztották a különféle gyártók olcsóbbnál olcsóbb termékei. A növénykondicionáló szerek korábbi helytelen használatából fakadó több kudarcélmény után a beléjük vetett bizalom meglehetősen csökkent, egy renomét vesztett környezetre zuhant rá még több, gyenge előállítási technológiával előállított készítmény. Ezen növénykondicionálók kijuttatása aztán jobb esetben megtörténik, rosszabb esetben még az sem, és gyakorlatilag a biológiai lehetőségek kiaknázása nélkül, de a támogatáshoz szükséges pont megszerzésre került.
Viszont ezen biológiai módszerek alkalmazása a jövőben várhatóan terjedni fog, aminek számos ok áll a hátterében.
Ahhoz azonban, hogy a növénykondicionáló készítményekkel valós eredményt tudjunk elérni, a saját alkalmazkodóképességünkre is szükség van. Meg kell ismernünk magát a növényeket, a növények igényeit és az ő speciális igényeikre adható speciális megoldásokat. Kétségtelenül ez egy rögös út, amit a gazdáknak és a gyártó cégeknek közösen kell sok-sok tanulás mentén bejárniuk.
Hogy a növénykondicionáló készítményeket hatékonyan és a termésben is érezhető módon tudjuk alkalmazni, van néhány gondolat, amelyek mentén végig kell haladni:
- Az adott készítmény formulációja. Van-e készítmény mögött olyan kutatási, fejlesztési és gyártói háttér, amely garancia a minőségre? Sajnos ebben a szegmensben különösen igaz, hogy "olcsó húsnak híg a leve". Egy olcsó és egyszerűen elvégezhető gyártási eljárás nem feltétlen vonja maga után a termék hatásosságát. Míg egy precíz és modern gyártási folyamat garanciája lehet a termék tudásának és hatékonyságának. A Syngenta Biológiai Megoldások portfóliója esetén a GeaPower technológia is a minőség garanciája.
- Az adott készítmény összetétele. A növénykondicionálók alapvetően egy-két, maximum három olyan kritikus növényélettani ponton tudják a növényeket stimulálni, amelyek az adott helyzetben hatékonyan tudják természetes módon növelni az ellenállóképességet, fokozni az éppen adott stresszhelyzettel szembeni toleranciát. Olyan készítmény nem létezik, amely bármely fejlettségben, bármilyen körülmények közt tud segíteni a növényeknek. Ezért egy speciális probléma esetén az arra a problémára speciálisan megoldást kínáló készítményt célszerű választani. Ezért nem kell egymáshoz hasonlítani a növénykondicionáló szereket, mivel egy minőségi termék egyik vagy másik összetevőjéből sem tartalmaz többet vagy kevesebbet, mint ami az adott helyzet kezelése éppen szükséges.
- Az adott készítmény mögött álló gyakorlati tapasztalat és tudás. Milyen gyártói kísérleti vagy éppen gyakorlatból származó eredmények, tapasztalatok állnak a termék mögött?
- Milyen probléma megoldására keresünk választ? A stresszorok igen sokfélék lehetnek (hideg- vagy fagyhatás, aszály, hőstressz, mechanikai sérülés egy szél-, jég- vagy homokverés után stb.). Fontos tényező, hogy megelőző jelleggel kívánunk-e ezek ellen védekezni, vagy már egy kialakult stresszhelyzetet próbálunk kezelni. A készítmények összetételükből adódóan a gyártói ajánlásnak való megfelelő használat mellett tudják a környezeti stressz okozta terméskiesést csökkenteni. A nitrogénhasznosulást segítő baktérium alapú készítmények esetében szintén kiemelt jelentőségű a kijuttatás időzítése, hiszen korai fejlettségi állapotban használva tudjuk a bennük rejlő tudást kihasználni, későbbi fenológiai fázisban már a hozzáadott értékük a biológiai tulajdonságaikat tekintve csökkent.
- Növényvédő szerekkel való keverhetőség. A baktérium tartalmú tápanyaghasznosulást segítő készítmények esetén a korai alkalmazásban szinte bármelyik technológiában a klasszikus növényvédelmi kezeléssel egymenetben megoldható a kijuttatás. Akár egy gyomirtással egymenetben is, hiszen ezen készítmények nem befolyásolják a gyomirtószerek hatékonyságát. Az aminosav tartalmú biostimulátor és ALS-gátló, továbbá szelektív egyszikűírtó gyomirtószerek tankmixben történő használata esetén, azonban előfordulhat a gyomirtási hatékonyság csökkenése. Ezért nem ajánlott a fent említett kombinációk használata. Túl a gyomirtási hatékonyság csökkenésén, a túlélő és magot érlelő egyedek esetén fennállhat a gyomirtószer rezisztencia kialakulásának kockázata.
Természetesen hosszan lehetne még sorolni az egyes készítmények speciális használatának követendő szabályait, de ha az alapvető irányelveket betartjuk, és valóban egy hatékony és ok-, cél- és szakszerű alkalmazást hajtunk végre, akkor nem csak az AÖP pont után járó extra támogatást, hanem a termésben is realizálható mennyiségi többlet után járó jövedelmet is bezsebelhetjük.
Amennyiben a Syngenta Biológiai Megoldásokról bővebb információt szeretne, kérjük, keresse fel területileg illetékes képviselőnket, vagy látogassa meg a honlapunkat az alábbi linken:
www.syngenta.hu/biologiai-megoldasok
Dr. Pénzes Éva
Magyar Talajvédelmi Szövetség - ügyvezető
Az Agro-Ökológiai Program (AÖP) céljai közé tartozik a talaj- és vízvédelem, a talaj állapotának javítása, a biodiverzitás megőrzése és az éghajlatváltozás káros hatásaink mérséklése. Olyan jó gyakorlatokat tartalmaz a program, melyek a hozzájárulnak a környezetbarát és fenntartható mezőgazdasághoz. A talajoltó baktériumkészítmények és a tarlóbontó termékek alkalmazása a terület legalább 50%-án a megfelelő feltételekkel 2 pontot jelent. Ezzel a támogatás a teljes területre elérhető.
Miért fontos, hogy megbízható, jó minőségű mikrobiológiai termékeket válasszunk?
Mert csak a minőségi, megbízható termékek esetében tapasztalhatjuk meg az alkalmazás eredményességét. Így a kiegyenlített termésátlagot és a terméstöbbletet, a jobb minőséget. Mivel a talajoltó baktériumkészítményekben lévő törzsek képesek a tápanyagellátást támogatni, ezért a műtrágya mennyisége is csökkenthető. A baktériumtörzsek a patogén gombák szaporodását gátolják, ennek hatására ellenállóbb, egészségesebb lesz a növényállomány, így kevesebb növényvédő szert kell kijuttatni. A talaj szerkezete is javul, jobban művelhetővé válik, kevesebb gázolaj fogy.
Mitől megbízható egy mikrobiológiai termék?
A Magyar Talajvédelmi Szövetség Tagjainak termékei kivétel nélkül minőségi, megbízható, magyar készítmények. A kifejlesztésük nagy szaktudást és időt igénylő kutatások eredménye. A baktérium termékek gyártása minden esetben ellenőrzött, gyógyszergyári körülmények között folyik speciális üzemekben. Az üzemek csak az előírt csíraszámot és baktériumot tartalmazó termékeket adnak ki. A Szövetség Tagjainak termékei több baktériumtörzset tartalmaznak, mert hatáskomplexitásban ez a legkorszerűbb megoldás. A készítmények tárolása a kiszállításig szakszerűen, a megfelelő hőmérsékleten történik. A kiszolgálás pedig gyors, mindig a gazdálkodó igényei szerint történik. A Szövetség Tagjainak szaktanácsadói kiváló tudással és tapasztalatokkal rendelkeznek.
A termékek NÉBIH által engedélyezettek és folyamatosan ellenőrzöttek. A hatékonyságot bizonyítja a Szövetség NÉBIH-hel közösen már 9 éve vezetett tartamvizsgálata a talajoltó baktériumkészítményekkel, különböző növénykultúrákban. Az eddigi eredmények azt mutatták, hogy a kezelt területek termésátlagai minden esetben meghaladták a kontrollt, vagyis a kezeletlen területekét, de még a pozitív kontrollét is (+50 kg/ha nitrogén). A minőségi paraméterek is javultak.
A baktériumkészítményeket speciális fermentorokban állítják elő
Baktériumtermékek minőségét mikroszkóppal is szigorúan ellenőrzik
Aki csak pontvadász...
Mindig is voltak és lesznek is olyan gazdák, akik csak a támogatás nyújtotta pénzösszeget veszik figyelembe. Általában a legolcsóbb mikrobiológiai termékeket alkalmazzák, mert az eredményességük nem a legfontosabb.
Sajnos a gazdák ezen csoportja veszít azzal, hogy nem tapasztalja meg a jó minőségű baktériumkészítmények hatását, eredményeit. Sokszor mivel a gazdálkodó azt látja, hogy a beszerzett, alacsony árú mikrobiológiai termék tényleg nem használ, akkor az egész termékkategóriát leminősíti és ez az iparág imidzsét is rombolja.
Ezért jó szívvel ajánljuk minden gazdának, hogy csak minőségi mikrobiológiai terméket vásároljon. Forduljanak bizalommal a Magyar Talajvédelmi Szövetség Tagjaihoz!
További információ: talajbakterium.hu
Bödör Ferenc regisztrációs, kísérleti és szolgáltatási menedzser
TIMAC AGRO Hungária Kft.
A mezőgazdaság előtt álló kihívások gyors és hatékony megoldásokat igényelnek. Az éghajlatváltozás, a természeti erőforrások szűkössége és a piaci nyomás egyre inkább arra ösztönzi a termelőket, hogy új, fenntarthatóbb módszereket alkalmazzanak. Mivel a változás nem minden esetben egyszerű, a szakértők úgy vélték, hogy kötelező szabályozások helyett ösztönző programokkal lehet a leghatékonyabban támogatni a termelőket.
AÖP – támogatás a fenntartható gazdálkodáshoz
A 2023-ban indult Agro-ökológiai Program (AÖP) egy önkéntes vállalásokon alapuló támogatási rendszer, mely segíti a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok bevezetését. A termelők szabadon választhatnak olyan agronómiai megoldások közül, melyek illeszkednek gazdálkodási rendszerükhöz, miközben legalább két pont értékű vállalást kell teljesíteniük. A program egyik fontos eleme a talaj- és növénykondicionáló szerek alkalmazása a művelt terület legalább 50%-án (www.kap.gov.hu). Az egyik legígéretesebb megoldás a biostimulátorok használata, melyek hozzájárulnak a növények jobb ellenálló képességéhez és egészséges fejlődéséhez.
Biostimulátorok – az innováció ereje a mezőgazdaságban
A biostimulátorok olyan biológiailag aktív anyagokat tartalmaznak, amelyek támogatják a növények növekedését, ellenálló képességét a fenológiai fázisoknak megfelelően. Alkalmazásuk segít a növényeknek megbirkózni az időjárási szélsőségekkel, kártevőkkel, tápanyagfelvételi és tápanyag-hasznosulási problémákkal. Bár a biostimulátorok értékesítése évtizedekre nyúlik vissza, gyakorlati alkalmazásuk eddig kevésbé volt elterjedt. Az utóbbi évek kutatásai egyértelműen igazolták gazdasági és növényegészségügyi előnyeiket, így egyre nagyobb figyelmet kapnak a fenntartható mezőgazdaságban.
A kép bal oldalán a tábla 2 l/ha FERTIACYTL STARTER kezelést kapott, jobb oldal kezeletlen kontroll – fotó: TIMAC AGRO Hungária Kft.
TIMAC AGRO – biostimulátorok a jövő gazdálkodásához
A TIMAC AGRO elkötelezett az innováció mellett, élen járunk a biostimulátorok fejlesztésében és gyártásában. Franciaországi kutatólaboratóriumunkban folyamatosan keressük azokat a megoldásokat, amelyek segítik a gazdálkodókat a hatékonyabb és fenntarthatóbb termesztésben. Legújabb fejlesztésünk, a DNA biostimulátor-termékcsalád olyan természetes növényi hormon prekurzorokat tartalmaz, mely a teljes tenyészidőszak során támogatják a növények fejlődését és ellenálló képességét.
IRYS® – Programozott biostimulátor hatás a növény igényeire szabva – forrás: TIMAC AGRO Hungária Kft.
Ezek az innovatív készítmények hozzájárulnak a stabil, jövedelmező és fenntartható termeléshez, segítve a gazdálkodókat a klímaváltozás és a piaci kihívások kezelésében.
Tudjon meg többet termékeinkről, tájékozódjon honlapunkon, keresse Facebook-oldalunkat, vagy érdeklődjön szaktanácsadó kollégáinktól!
Kovács Balázs területi képviselő
UPL Hungary Kft.
A gazdák számára fontos, hogy a környezetbarát megoldások bevezetése ne csak ökológiai – az AÖP céljának megfelelően –, hanem gazdasági szempontból is nyereséges legyen. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő technológiák és módszerek kidolgozása, amelyek lehetővé teszik a termelési költségek optimalizálását, valamint a terméshozamok növelését anélkül, hogy káros hatásokkal járnának a környezetre.
Az AÖP nyújtotta lehetőségek a hazai mezőgazdasági termelésben még kiaknázatlanok. Amennyiben nem kényszerből, hanem célirányosan alkalmaznánk a különböző gyakorlatokban növénykondicionálókat, akkor meggyőződésem, hogy gazdasági hasznot is tudnánk generálni használatukkal.
A francia gazdálkodók majd száz évvel ezelőtt már rájöttek, ha tengeri algát juttatnak ki a területeikre, nagyobb és jobb termést tudtak betakarítani. Bár működését nem ismerték, de a gyakorlatban látták kedvező hatását. Erre a felismerésre alapozva indult el évtizedekkel ezelőtt az algákkal összefüggő kutató, fejlesztő tevékenység a UPL Corp tulajdonában lévő Gëomar Laboratories-nél Saint-Malóban, amely az évek során egyre fontosabb szereplővé válik a biostimulátor készítmények európai és magyarországi piacán. Az itt fejlesztett tengeri algás készítmények növényspecifikusan tartalmaznak makro-, mezo- és mikroelemeket.
Termékeink tökéletesen beleillenek a növénykondicionálók gyakorlatába.
Az üzemi kezelések kapcsán elmondható, hogy fegyelmezett technológia mellett 5-10% terméstöbblet érhető el a UPL növénykondicionálók használatával. Ez valójában azt jelenti, hogy a befektetett termék árának akár 4-8-szorosa térül meg. A megtérülés nagymértékben függ természetesen a termények felvásárlási áraitól. Minél magasabb a termények felvásárlási ára, a megtérülési mutató egyre nagyobb lesz. Szerencsére a múlt év végére a felvásárlási árak szemmel láthatóan felfele indultak el, így minden gazdálkodót arra tudok biztatni, hogy bátran használjon növénykondicionáló termékeket, amivel többletjövedelmet tud elérni.
Mit ajánl a UPL?
Működésük alapján két biostimulátor-típus közül válaszhatnak a termelők:
GoActiv-technológiával gyártott algaszűrletek, amelyek:
- alapanyaga az Ascophyllum nodosum tengeri alga
- működésének alapja a benne található biológiailag aktív anyagok – oligoszacharidok, betain, vitaminok, hormonok, poliaminok – által kiváltott hatás
- serkentik néhány specifikus enzim (például a nitrogén- és vasfelszívódásban részt vevő nitrát- és vas-reduktáz) aktivitását a tápelemek jobb felszívódásának támogatása érdekében
- erősítik a tápanyag szállításáért felelős anyagok működését is a gyökerekben, ami például jobb vasáramlást eredményez. Ezek a tápanyag-transzporterek a foszfor felvételét is elősegítik a talajból a gyökérváladékban lévő foszfatáz enzim magasabb termelése révén.
- a növény generatív szakaszába lépve elősegítik a poliamin termelődését: a poliamin a virágzás és a terméskötődés zavartalan lefolyását támogatja, hiányában kötődési anomáliák fordulhatnak elő
- Tonivit, Multoleo, Forthial, Zeal, Calibra Carbo Dual
Aminosavak:
- többek között a fehérjék építőkövei
- szabad formájukban a növény közvetlenül beépítheti őket, így lehetővé téve számára, hogy anyagcseréje során időt és energiát takarítson meg, energiabefektetés nélkül
- lebontásukkal energia szabadul fel, így stresszhelyzet esetén nem a növény saját energiaforrásai fogynak
- az aminosavak által nyújtott segítség következtében a növény magasabb energiaállapotba kerül
- AryAmin C, Calibra Carbo Dual
Kultúra
|
Bővebb információval a UPL területi szaktanácsadók állnak rendelkezésre, vagy látogasson el a www.uplcorp.com/hu weboldalunkra.
KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.