Az utóbbi években egyre többen és egyre hangosabban szorgalmazzák a laboratóriumokban előállított húsok termelésének és fogyasztásának növelését. A húshelyettesítő termékek, pontosabban nem állatvágásból származó húsok mellett szóló, egyre inkább közismertté váló érvek többsége logikusnak tűnik, gyakorlati megvalósítása azonban sokkal bonyolultabb – olvashatjuk a topagrar.com-on.

Nyilván jobb lenne a hústermelést a trágyával szennyezett istállókból a patyolattiszta laboratóriumokba áthelyezni, ez azonban az állatállomány csökkenése mellett a takarmányszükséglet csökkenését is maga után vonja.

Ez egy olyan problémát is felvet, hogy mi történik a takarmánynövények termesztését és kikészítését jelenleg végző munkaerővel, amelynek felszabadulása szintén észszerűnek és hasznosnak tűnik. A tömeges átcsoportosítás csak hosszú idő alatt valósulhat meg, de az adott területen dolgozóknak a megélhetését addig is biztosítani kell.

laboratóriumi hús

Jobb lenne a hústermelést a trágyával szennyezett istállókból a patyolattiszta laboratóriumokba áthelyezni? – fotó: Shutterstock

Németországban például a 2022/23. évi szezonban 276 bejelentett vállalat működött, és összesen 21,8 millió tonna keveréktakarmányt állított elő. Egy év alatt az üzemek száma öttel, a mennyiség pedig egymillió tonnával csökkent. A legnagyobb csökkenés (8,2%) a sertéstápoknál következett be az állomány apadása miatt. Hová fog ez a folyamat vezetni?