Egy tehén sántaságának számos oka lehet, többek között a takarmányozási hiányosságok, a rossz higiéniai körülmények, a szabálytalan körmözés, az istálló méretezési problémái, a kemény járófelületek és a rendszeres lábfürösztés hiánya. A sántaság csökkenti a tejtermelést, és ilyenkor a tehén fogékonyabbá válik a tőgygyulladásra. A sántaság korai selejtezéshez vezet, a termékenységre is negatív hatással van, valamint a kezelési költségek is megnövekednek. A sántasághoz kapcsolódó költségek és a tejkiesés körülbelül 100-200 euróra becsülhető (forrás: www.milkproduction.com). Ha összevetjük a költségeket azzal a ténnyel, hogy az állományok közel 20%-át érinti ez a probléma, könnyen belátható, hogy a megelőzés fontosabb és jobb, mint a kezelés.

Padlófelületek és közlekedők

A helyváltoztatás minden tehén számára fontos tevékenység. Legeltetéses rendszerekben a teheneknek nagy távolságot kell megtenniük az istállóig, és bár a mozgás a kötetlen tartású rendszerekben korlátozott, a szociális és egyéb tevékenységekhez még mindig jelentős mennyiségű mozgás kapcsolódik.

A padozatok minősége – kialakítása, keménysége, a súrlódás és a higiénia – nagyon fontos a csülök és lábvég egészségének szempontjából. Az előváróban eltöltött sok idő, a gyakoribb fejés, a hosszú etetési idő és a betonfelületen megtett nagy távolságok, mind hozzájárulhatnak a csülkök túlterheltségéhez. A csülök egészségi állapotának és a sántaság felismerésének gyors módszere a tehén hátának vizsgálata állás és járás közben. A mozgáspontozással kapcsolatban kollégáink bővebb felvilágosítást tudnak adni.

A DeLaval R18P gumiburkolaton a tehén úgy érzi, mintha legelőn járna.

A DeLaval R18P gumiburkolaton a tehén úgy érzi, mintha legelőn járna – fotó: DeLaval Kft.

A padozat minősége vagy állapota a szarvasmarha telepeken fontos környezeti tényező, és jelentősen befolyásolja a teljesítményt. A rossz padozat a lábsérülések és a lábvég- ill. csülökrendellenességek számának növekedéséhez vezet, és a tehén hátsó oldalsó körmein a talpfekélyek gyakoribb előfordulását eredményezi. Ez a járás vagy a hierarchiából eredő konfliktusok hirtelen elkerülése során fellépő nyomás miatt van, és ezt gyakran súlyosbítja a közlekedő folyosókon használt beton koptató jellege. Egy puhább, rugalmasabb anyag, mint például a gumi, alternatívát jelenthet, mivel a beton tetejére helyezhető, így a felület kevésbé koptatja a körmöket. A padozat kevésbé lesz csúszós, és jobban csillapítja a terhelést, lehetővé téve a körmök számára, hogy a felületbe süllyedjenek. A gumi dokumentáltan hosszabb lépést és alacsonyabb lépési gyakoriságot tesz lehetővé a tehenek számára, és a betonnál vagy az aszfaltnál nagyobb mértékben csökkenti a csúszás kockázatát. A kevésbé csúszós felület csökkenti a sérülések számát, és növeli a mobilitást az etető-, itató- és pihenőhelyekre.

A DeLaval R18P gumiburkolat kiváló minőségű és tartós gumiborítást biztosít. Különböző méretű közlekedőfolyosók, elővárók, fejőházak burkolására alkalmas. A felső oldala csúszásmentes, az alján 4 mm mély barázdák vezetik el a folyadékot. Nem igényel különösebb karbantartást, tisztítása bármilyen magasnyomású tisztítóval elvégezhető.

A DeLaval R18P megkönnyíti a tehenek bejutását a fejőházba, és ezáltal gyorsítja a tehénforgalmat és magát a fejési folyamatot. A gumifelület beépítésével jelentősen nő az állatok kényelme, és elkerülhető a csúszásveszély. A gumifelület használata a betonalap élettartamát is meghosszabbítja. A DeLaval R18P gumiburkolat kompatibilis trágyalehúzó berendezésekkel is. Mindezeket figyelembe véve a DeLaval R18P-be történő befektetés garantáltan, viszonylag rövid időn belül megtérül. A DeLaval R18P gumimatrac a német DLG fókusz teszten megfelelt.

A lábvégfürösztés hatékony segítség a fertőző sántaság elleni harcban.

A lábvégfürösztés hatékony segítség a fertőző sántaság elleni harcban – fotó: DeLaval Kft.

Lábvégfürösztés

A sántaság és az abból eredő veszteségek csökkentésére különböző kezelési módszerek állnak rendelkezésre. A fertőző csülökbetegségeket azonban különösen nehéz leküzdeni. A fertőző sántaság megelőzése sokkal jobb, olcsóbb és sikeresebb, mint a kezelés, és itt különös jelentősége van a lábvégfürösztésnek. A betegségek kitörésekor a lábfürösztéssel megelőzhetjük az állatok krónikus állapotának kialakulását.

A lábfürösztő berendezést azonban nem csak ilyenkor, gyógyítás céljából, hanem folyamatosan, rutinszerűen, a fertőző lábvégbetegségek elleni védekezés részeként kell alkalmazni, ahogyan a tőgygyulladás elleni védekezéshez is naponta használunk tőgyfertőtlenítő szereket. A lábvégfürösztés nem helyettesíti a megfelelően higiénikus környezetet, de segít az olyan környezeti tényezők kontrollálásában, amelyek a lábvégápolást olyan összetetté teszik.

A lábvégfürösztés célja leggyakrabban a DD megelőzése és kordában tartása. A csülökbetegségek hatékony megelőzése és a környezetre gyakorolt hatás minimalizálása érdekében általában biológiailag lebomló megoldásokat javasolnak.

A DeLaval csülökfertőtlenítők használata biztonságos az emberek, az állatok és a környezet számára.

A DeLaval csülökfertőtlenítők használata biztonságos az emberek, az állatok és a környezet számára – fotó: DeLaval Kft.

A DeLaval 4Hooves csülökfürösztő sósavat is tartalmaz, ami növeli az alkil-dimetil-benzil-ammónium-klorid (benzalkónium-klorid) fertőtlenítő hatékonyságát nagy mennyiségű trágyával érintkezve. A trágya takarmányeredetű cellulózban gazdag anyag, amely sok negatív töltésű részecskét tartalmaz.

Ezekhez a részecskékhez olyan pozitív töltések kapcsolódhatnak, mint amik például a benzalkónium-kloridban találhatóak. Amint a trágya megköti a benzalkónium-klorid részecskéket, az már nem képes mikrobiális aktivitásra, és ezért nincs hatása. A sósav hozzáadásával bevezetett nagy mennyiségű pozitív protonok versenyeznek a benzalkónium-klorid részecskékkel a negatív töltésekért. Amikor a trágya negatív töltésű részecskéit a sav pozitív protonjai megkötik, a benzalkónium-klorid részecskék már nem tudnak hozzájuk kötődni, így azok oldatban maradnak és ellátják a kívánt funkciót, tovább növelve a szer hatékonyságát.

A DeLaval csülökfertőtlenítők fürösztőként és permetezve egyaránt alkalmazhatók.

A DeLaval csülökfertőtlenítők fürösztőként és permetezve egyaránt alkalmazhatók – fotó: DeLaval Kft.

A DeLaval EasyStride olyan koncentrált csülökfürösztő szer, amely nem tartalmaz antibiotikumokat, kvatvegyületeket, formaldehidet, réz-szulfátot és nehézfémeket. Az oldat 10%-os trágyaterhelésig fertőtlenít, hatékonyan elpusztítja többek között a Treponema Denticola-t. 10%-os trágyaterhelés felett az oldat színe kékről zöldre változik. Használata biztonságos az emberek, az állatok és a környezet számára. Holland és amerikai kísérletek bizonyították, hogy 2%-os oldata hatékonyabb, mint a formaldehid vagy a réz-szulfát (5%), a Mortellaróval küzdő gazdaságokban kiváló eredményeket értek el vele.

Fontos, hogy a lábvégfürösztő vegyszereket pontosan adagoljuk és az előírtak szerint, rendszeresen cseréljük. Ellenkező esetben a szennyezett fürösztő oldat elveszítheti fertőtlenítő hatását, sőt további fertőzések közvetítője lehet.

Bővebb információ a sántaság megelőzéséről a DeLaval weboldalán.