A külső fejős körforgós fejőberendezések hosszú évtizedek óta nyújtanak megbízható megoldást a tejtermelők számára. Nagyfokú automatizálhatóságuk miatt napjainkban is megoldást nyújthatnak olyan kihívásokra, mint a tejtermelő ágazatban tapasztalható munkaerőhiány, a költségek csökkentése vagy a termelés fenntarthatósága. Az automatizálás ma már nem tekinthető extra funkciónak, ha valaki versenyképes akar maradni. A külső fejős körforgós berendezések használatával jelentős befektetési megtérülés érhető el a hatékonyabb munkavégzés, valamint az energiafelhasználás csökkenése révén.
A Flow-Responsive™ Milking vagy Tejfolyás-vezérelt fejés alkalmazásával a fejőberendezés még hatékonyabban működtethető. A Tejfolyás-vezérelt fejéstechnológia a precíziós fejéstechnológia egyik legjobb példája. Jelentősége abban rejlik, hogy egyedülálló módon képes a valós idejű tejáramlási adatokat felhasználni a fontos fejési paraméterek, például a vákuumszint és a pulzáció dinamikus beállításához.
A Flow-Responsive™ Milking vagy Tejfolyás-vezérelt fejés alkalmazásával a fejőberendezés még hatékonyabban működtethető – fotó: DeLaval Kft.
Külső körforgós fejőberendezések esetén a jól kidolgozott fejési rutin mellett is nagy szerepe van a fejősök hatékony munkavégzésének. A nem megfelelő fejési rutinból fakadó hibák (gyenge stimuláció, korai vagy kései kehelyfelhelyezés stb.) befolyásolják a tehenek egyedi fejési idejét és így a fejési műszak hosszát is. Minél nagyobb a fejt állomány, az egy-egy tehén fejése során nyert másodpercek annál többet számítanak. A fejés feladatának egyszerűsítésére és a fejési teljesítmény növelésére a Tejfolyás-vezérelt fejéstechnológia mindkét eleme, a Tejfolyás-vezérelt stimuláció és a Tejfolyás-vezérelt vákuum is használható.
A Tejfolyás-vezérelt fejés javítja a körforgós fejőberendezések hatékonyságát
A körforgós fejőrendszerek egyik legnagyobb előnye a sebességük. Gyenge fejési rutin mellett a fejő leállíthatja a platform forgását, és ez az egyik legrosszabb dolog, amit működés közben tehet. Statikus fejőházakban a kezelő szabályozza a sebességet, de körforgós berendezés esetén a fejési rutinra fordítható időt a platform forgási sebessége határozza meg.
A Tejfolyás-vezérelt fejés egyik funkciója a Tejfolyás-vezérelt stimuláció, amely könnyebbé és gyorsabbá teszi a fejési rutint, miközben javítja a fejés folyamatát és növeli az állatjólétet. A Tejfolyás-vezérelt stimulációval a fejési folyamat zökkenőmentes, mivel a technológia gondoskodik a megfelelő idejű stimulációról az előkészítés, az előfejés és a fejőkészülék felhelyezését követően.
Tejfolyás-vezérelt stimuláció mellett nincs szükség késleltetésre a fejés során az előkészítés és a fejőkészülék felhelyezése között. A felhelyezést követően a rendszer alacsonyabb vákuummal, alacsonyabb pulzációs ütemszámmal és fordított pulzációs ütemaránnyal indítja a fejést, és csak a megfelelő tejáramlási szint felett lép normál fejési fázisba. Ezáltal egyed szinten időt hagy a teheneknek a megfelelő tejleadás megkezdésére a fő fejési szakasz előtt, megelőzve a bimodális tejleadást és az esetleges vakfejést. Telepi tapasztalatok alapján ezzel a stimulációs technológiával akár 15 másodperccel rövidebb előkészítési rutin és gyorsabb tejleadás is elérhető. Telepi tapasztalatok alapján a jobb tejáramlásnak köszönhetően összességében a fejési idő akár 50 másodperccel rövidebb is lehet.
Tejfolyás-vezérelt stimuláció mellett nincs szükség késleltetésre a fejés során az előkészítés és a fejőkészülék felhelyezése között – fotó: DeLaval Kft.
A Tejfolyás-vezérelt fejéstechnológia egy másik funkciója a Tejfolyás-vezérelt vákuum, amely forradalmi változást jelent a fejési vákuum szintek alkalmazásában. A rögzített vákuumszintekkel ellentétben a Tejfolyás-vezérelt vákuum, alkalmazkodik a tejleadáshoz oly módon, hogy a legnagyobb tejfolyás idején magasabb fejési vákuum szintet alkalmaz a tőgyegészség veszélyeztetése nélkül. A csúcs tejáramlás akár 9%-kal több is lehet, amivel elérhető a fejés idejének akár 10%-os csökkentése is.
A Tejfolyás-vezérelt vákuum technológia így új mércét állít fel a fejés hatékonyságának növelésében. A gyorsabb fejési folyamat lehetővé teszi a platform gyorsabb forgatását, így nagyobb áteresztőképességet és rövidebb műszakot biztosít.
DeLaval E300 körforgós fejőberendezés
A DeLaval külső fejős körforgós fejőberendezés a piacon található legnagyobb teljesítményű fejőberendezések közé tartozik. Ez nagyban köszönhető a tehénbarát tervezésnek és a nagyfokú automatizálhatóságnak.
A DeLaval Fast Bail™ (Gyors állásszerkezet) állások úgy lettek kialakítva, hogy a teheneket nyugodtan és kényelmesen tartsák a platformon és a fejősök számára jobb hozzáférést biztosítanak a tőgyhöz. A 15° szögben kialakított állásokba a tehenek könnyebben és gyorsabban is lépnek be. Nagyobb platformok esetén a bejárat 1,5 tehén szélességű is lehet, ezáltal a bizonytalan tehén nem tartja fel a mögötte jövőket.
A DeLaval Fast Exit™ (Gyors kilépés) be- és kilépő oldali kialakítás kiváló tehénforgalmat biztosít és hozzájárul az állások folyamatos feltöltéséhez. Nagyméretű platformoknál a gyorsabb belépést tovább segíti a 1,5 tehén széles bejárat is. A kilépő oldalon megtalálható kilépő öböl pedig kényelmesebbé teszi a tehenek számára a platform elhagyását.
A DeLaval Cockpit™ (Vezérlőpult) hozzáférést biztosít az összes kulcsfontosságú funkcióhoz és művelethez a fejősök számára. Szabályozhatja vagy előre beállíthatja a platform forgási sebességét az adott csoportnak megfelelően, így igazodva a fejési rutinokhoz, illetve a csoportok fejési idejéhez. Hang- és fényjelzéseket ad, valamint figyelmeztetéseket közöl a fejési folyamatról az egyes állásokban. Minden szükséges funkció elérhető, hogy egy pontról vezérelhesse és felügyelje a teljes fejést (riasztások, platform, zsúfolókapu, válogatás stb.).
Bármely tejtermelő tevékenység egyik kulcsfontosságú teljesítménymutatója a berendezések használata. Az egységnyi berendezésre és munkaerőre jutó nagy óránkénti teljesítmény a külső körforgós rendszert gyorsan megtérülő befektetéssé teszi, különösen, ha nagyobb állományok fejéséről van szó.
A fenntartási költségek fontos összetevői a karbantartási és szervizelési költségek. Az InService™ All-Inclusive szervizmegállapodás alapján ezek a költségek előre kiszámítható módon tervezhetők és a termelő nyugodt lehet, hogy a karbantartási műveletek időben meg is történnek. Az sem elhanyagolható tényező, hogy a legtöbb, napi 24 órán át üzemelő, teljesen automata fejőrendszerhez képest a félautomata körforgós fejőrendszer energiafelhasználása is jelentősen alacsonyabb lehet.
TSR (Tőgyfertőtlenítő robotkar) a legjobb tulajdonságokkal rendelkező automatikus utófertőtlenítő berendezés a körforgós fejőházakhoz – fotó: DeLaval Kft.
Minimális személyzettel működtethető
Nagyobb platformok esetében a szokásos előkészítési rutinok során az előfürösztés, előfejés, törlés és kehely felhelyezés feladataihoz 3 ember szükséges. A DeLaval Tejfolyás-vezérelt stimuláció esetében erre 2 fő is elég a platform sebesség jelentős lassítása nélkül.
A Tejfolyás-vezérelt vákuum mellett elért rövidebb fejési idők pedig további időmegtakarítást biztosítanak, így az egy fejés során szükséges munkaórák száma jelentősen csökkenthető. Ha ezt kiegészítjük egy TSR utófertőtlenítő robotkar használatával, akkor akár összesen 2 fővel is működtethetünk egy nagyobb, akár 60-70 férőhelyes körforgós fejőberendezést. A TSR (Tőgyfertőtlenítő robotkar) a legjobb tulajdonságokkal rendelkező automatikus utófertőtlenítő berendezés a körforgós fejőházakhoz. Több mint 500 tehén/óra teljesítményre és emellett 99%-os pontosságra is képes, minimális mennyiségű utófertőtlenítőszer használatával, a tőgyhigiénia maximális megőrzése mellett.