Az egyeztetés alapját az október 2-án Tarcal település közelében megállapított vaddisznó eset adta. A szakértői csoport a területek besorolását a kockázatértékelési modell és a területek földrajzi, vad élőhelyi tulajdonságainak figyelembevételével végezte el, amelyről az ülésen határozati javaslatot is elfogadtak. A meghatározott területekről a Nébih tematikus oldalának interaktív térképén tájékozódhatnak majd az érdeklődők.

A szakértői csoport – a megtett intézkedések tükrében – értékelte a jelenlegi járványügyi helyzetet és az elért eredményeket is. A szakemberek megállapították, hogy az intézkedések további módosítására, „finomhangolására” van szükség a mielőbbi észlelések, a fogékony állományok egyedszámának csökkentése, valamint a minél nagyobb számú laboratóriumi vizsgálatok biztosítása érdekében.

vaddisznó

A szakértők szerint pontosítani kell az intézkedéseket – fotó: Shutterstock

Az ülésen határozati javaslatba foglalták a fertőzött területen a vaddisznók csoportos diagnosztikai kilövésének, a szigorúan korlátozott területen a vaddisznók egyedi diagnosztikai kilövésének, valamint egyéb fajok vadászati lehetőségének szakmai-járványügyi feltételeit. A szakértői csoport megszavazta egy ad hoc munkacsoport felállítását is, melynek feladata a vaddisznóállomány takarmányozás kérdéseinek áttekintése, különösen az állományok helyben tartása és gyérítési lehetőségeinek figyelembe vételével.

A szakértői csoport – a jogszabályok által előírt eseteken túl – a jövőben is minden esetben ülésezni fog, amennyiben a szakmai és szakmaközi szervezetek együttműködését igénylő döntések kerülnek napirendre.

A Nemzeti Afrikai Sertéspestis Szakértői Csoport az országos főállatorvos jelöli ki az afrikai sertéspestis elleni védekezésre vonatkozó jogszabályi előírások, különösen a 98/2003. (VIII.22.) FVM rendelet szerint. Állatorvosokból, vadászokból, vadbiológusokból és járványügyi szakértőkből áll. A csoport működése folyamatos, fő feladata, hogy segítse a hatóságot az afrikai sertéspestis elleni védekezésben, illetve javaslatokat tegyen az országos főállatorvosnak a szükséges intézkedések bevezetésére, módosítására.