1500 háztartás egy éves energiaellátása
A szóban forgó kaliforniai takarmányozótelepen a tehenek természetesen csupán ugyanazt tették, amit bárhol máshol is: ettek, aludtak és közben rengeteget szellentettek, ami erőteljes metánkibocsátással járt. Ez volt a történelemben az első olyan alkalom, amikor az állattartásból származó kibocsátást - amely a mezőgazdasági metán egyik fő összetevője - az űrből mérni lehetett. A GHGSat környezetvédelmi adatszolgáltató cég elemezte műholdjainak adatait, és pontosan meghatározták a kaliforniai Bakersfield közelében lévő Joaquin-völgyben lévő mezőgazdasági takarmánytelepen még februárban keletkezett metánforrást.
"A GHGSat szerint ez azért jelentős, mert a mezőgazdasági metánkibocsátást nehéz mérni, és rendkívül pontos mérésre van szükség ahhoz, hogy a marhahústermelő ipar számára betartható kibocsátáscsökkentési célokat lehessen kitűzni."
A GHGSat szerint az egyetlen vizsgált takarmányozótelepről kimutatott metánmennyiség 5 116 tonna éves metánkibocsátásnak adódott egy évre extrapolálva a mért értékeket. Ha ezt a metánt felfognák, azzal több mint 15 000 háztartást lehetne energiával ellátni - áll a közleményben.
Ez volt a történelemben az első olyan alkalom, amikor az állattartásból származó kibocsátást - amely a mezőgazdasági metán egyik fő összetevője - az űrből mérni lehetett. Kép: Pexels
Moszatterápia
Az USA környezetvédelmi ügynöksége, az EPA szerint a mezőgazdaság évente 9,6 százalékkal járul hozzá az Egyesült Államok üvegházhatású gázkibocsátásához, és a metánkibocsátás ennek mintegy 36 százalékát teszi ki, ami főként az állattenyésztésből származik. A Biden-kormány tavaly év végén jelentette be tervét az amerikai gazdaság metánkibocsátásának visszaszorítására. Az EPA már be is mutatta a meglévő olaj- és gázforrásokból származó metán csökkentésére irányuló első szabályokat, melyek előírják a vállalatok számára a metánszivárgások felderítését és javítását.
"A mezőgazdasági minisztérium önkéntes ösztönző programot is indított a gazdálkodók számára."
A tavalyi klímaváltozási tárgyalásokon több mint 100 ország vállalta, hogy 2030-ig 30 százalékkal csökkenti a metánkibocsátást, és megállítja, illetve visszafordítja az erdőirtást. Az ENSZ Élelmezési Ügynöksége szerint ennek a csökkentésnek nagy részét az állattenyésztési ágazatnak kellene elérnie, mivel szerintük az ember által okozott metánkibocsátás 44 százalékáért az állattenyésztés a felelős. Az állattenyésztésből származó metánkibocsátás csökkentésére számos módszert tesztelnek, többek között tengeri moszat hozzáadását a szarvasmarhák takarmányához. A GHGSat az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nemzetközi metánkibocsátási megfigyelőközpont programja számára szolgáltatja az adatait.
(Forrás: Reuters)