A magyar tejtermelés évtizedes növekedésen van túl, két-három éven át 2 milliárd kilogramm fölötti mennyiségű nyers tejet termelt, a tízéves növekedési időszakban pedig több mint 23 százalékkal bővült – jelezte az alaphelyzetet levelében a Tej Terméktanács.
Ahogy fogalmaztak, ezt a növekedési időszakot törte meg a hazai tejágazatra is hatást gyakorló, a Coviddal kezdődő, az orosz–ukrán válsággal és a történelmi aszállyal folytatódó rendkívüli piaci turbulencia. Az idei év elején már némi visszarendeződés kezdődött, ez utóbbi folyamat azonban – az infláció és az európai tejfelesleg következtében – mára nehéz helyzetbe sodorta a hazai tejtermelőket – írja a vg.hu
A tej hazai felvásárlási ára júniusban újabb 6 százalékos csökkenés után 161,96 forintra esett vissza – fotó: pixabay.com
Egyre többen döntenek a tejtermelés befejezése mellett
A terméktanács szerint a szorult helyzetet több adattal is alá lehet támasztani. Például az elmúlt egy év alatt az ellenőrzött telepek 3,8 százaléka zárt be, míg az ellenőrzött állomány az elmúlt 12 hónapban 2,5 százalékkal csökkent, a leépülés üteme egyre jobban erősödik. Mindez a tehénállományra vetítve egy év alatt 4 ezer tejelő tehén elvesztését jelenti.
A termelők lemorzsolódását jelzi, hogy a Tej Terméktanácsból az elmúlt három évben 250 tejtermelő lépett ki, mert befejezte a tejtermelést. Ezek jellemzően kistermelők voltak, de a tejtermelő tevékenységet megszüntetők között több jelentős vállalkozás is található.
A tej árának esése az európai, a spot- és hazai piacon is folyamatos, a hazai felvásárlási ár például – az uniós átlagot meghaladva – júniusban újabb 6 százalékos csökkenés után 161,96 forintra esett vissza és a tejtermelők beszámolói alapján az árcsökkenés júliusban sem állt meg.
A termelők lemorzsolódását jelzi, hogy a Tej Terméktanácsból az elmúlt három évben 250 tejtermelő lépett ki, mert befejezte a tejtermelést – fotó: pixabay.com
Nem kell a hazai trappista
Az első fél évben nagy belföldi feldolgozói értékesítéscsökkenést mért a terméktanácsi adatszolgáltatási rendszer, éves bázison:
- a vaj és vajkészítmény 15,
- a sajt és a túró összesen 21,
- a rögös túró 32,
- a trappista sajt 22,
- az ízesített tejitalok mennyisége pedig 17 százalékkal esett vissza.
Eközben – a 30. hétig – a tejfeldolgozók átadási árainak csökkenése:
- a 2,8 százalék zsírtartalmú UHT-tej esetében 33,
- a 1,5 százalékos UHT-tejnél 31,
- a tehéntúrónál 15, a vajnál 37,
- a vajkrémnél 14,
- a tejfölnél 20,
- a trappista sajtnál 32,
- a joghurtnál 17,
- az ömlesztett sajtoknál pedig 21 százalékos volt.
Az átadói árak csökkenése a terméktanács előrejelzése szerint további nyerstejár-csökkenést vetíthet előre.
A növénytermesztéssel is foglalkozó gazdaságok rendkívüli veszteségektől tartanak
Ennek az az oka, hogy a termeléshez felhasznált inputjaikat magas áron szerezték be, miközben a terményeket nyomott áron értékesítették, illetve értékesítik. A tejtermelők jelentős hányada szeptemberig, de akár decemberig is a tavalyi rekordmagas áron lekötött, vagy megvásárolt búzát, szóját, kukoricát, napraforgót, silót, roppantott nedves kukoricát eteti.
Drágák maradtak az ipari melléktermékek is, mert ott is még a drága tavalyi alapanyagot dolgozzák fel, illetve sok gazdaságnál jelent gondot, hogy „beleragadtak" a magas áron megkötött energiaszerződésekbe. Bár vannak olyan takarmánytípusok amelyeknek az ára némileg csökkent, de még mindig jóval a két évvel ezelőtti szint fölötti az ár. Pluszköltséget jelent a termelők számára az aflatoxin jelenléte is.
Előrelátható a további állománycsökkenés is, hiszen több tejtermelő döntött a vemhes üszők értékesítéséről a likviditás fenntartása érdekében. A tejtermelők közül egyre többen tartoznak a beszállítóiknak, és kizárólag csak a jó üzleti kapcsolat miatt kerülik el a konfliktust.
Előrelátható a további állománycsökkenés is – fotó: pixabay.com
A telepfelújítások is elmaradhatnak
Sok tejtermelő arra a döntésre kényszerült, hogy a kialakult tejpiaci gondok miatt bele sem kezd az állattartó telepi pályázatának megvalósításba.
A tejtermelők egy része pedig arra vár, hogy a korábban bejelentett ágazatspecifikus forgóeszközhitel-programok elinduljanak, megfelelő kamattámogatás mellett.
A terméktanács ezért kéri az átmeneti nemzeti tejtámogatás tavalyi teljes összegének kifizetését és az idei kifizetések mielőbbi meghirdetését.