Erre a lépésre azért van szükség, hogy növelje az elnök ingyenes étkezési programjához szükséges tejtermelést – ez volt az új államfő választási programjának egyik legfontosabb eleme.

Indonézia ingyenes étkeztetési projektjéhez a 2029-es teljes körű működés elérése érdekében 3,6 millió tonna tejre lenne szükség, ami a teljes nemzeti igényt 8,5 millió tonnára emelné. Amran Sulaiman mezőgazdasági miniszter a parlamenti meghallgatáson azt mondta: a tejelő szarvasmarhákat olyan országokból importálják majd, mint Ausztrália, Brazília, Új-Zéland, az Egyesült Államok és Mexikó. A mezőgazdasági minisztérium arra számít, hogy a friss tej iránti nemzeti kereslet 2029-re eléri a 8,5 millió tonnát, ebből 4,9 millió tonnát szánnak rendszeres fogyasztásra, 3,6 millió tonna pedig az ingyenes tápláló étkezési programhoz kellene.

Indonézia tejelő szarvasmarha-állománya az elmúlt évtizedben stagnált, mindössze 600 ezer darabot számlál, és a teljes tejtermelési kapacitás jelenleg 1 millió literre tehető, ami messze elmarad a 4,7 millió literes igénytől.

marhák

Az indonéz kormány állítólag 1,5 millió hektár földterületet készít elő magáncégek számára, beleértve erdőterületeket, termőföldeket és olajpálma-ültetvényeket – forrás: Pixabay

A minisztérium szerint a több szarvasmarha tenyésztése továbbra is kihívást jelent a termőföld és a szarvasmarha-takarmány magas költségei miatt. Ugyanakkor remélik, hogy ennek ellenére több üzleti szereplő is hajlandó lesz befektetni a szarvasmarhatartásba.

A tervek szerint az importált tejelő tehenekkel a kormány arra számít, hogy a tejtermelés 2029-ben eléri a 8,17 millió tonnát.

Ugyanakkor a nagy ívű elképzelést többen is aggodalommal fogadták, környezetvédelmi aktivisták szerint a megafarm lehetséges környezeti költségei meghaladhatják az ingyenes étkezési program előnyeit és nem szolgálják az ország fenntartható fejlődését.


Sonny Mumbunan, az Indonéziai Egyetem Éghajlati és Fenntartható Pénzügyi Központjának (CCSF) koordinátora szerint a tejgazdaságok megnyitása az üvegházhatású gázok kibocsátása révén súlyosbíthatja az éghajlati válságot. Emiatt sürgette az indonéz kormányt, hogy végezzen további tanulmányokat a lehetséges környezeti hatások kiszámítására.

A nagyméretű tejgazdaságok építésének terve felvetette a szigetvilág erdőirtásának felgyorsulását is, ahogyan az más nyersanyagok, például a pálmaolaj, a cellulóz és a papír esetében is történt – figyelmeztetett Arie Rompas, a Greenpeace Indonesia erdészeti kampányfelelőse. A tejelő szarvasmarhaimport támogatása érdekében a kormány állítólag 1,5 millió hektár földterületet készít elő magáncégek számára, beleértve erdőterületeket, termőföldeket és olajpálma-ültetvényeket többek között Észak-Szumátrán, Kelet-Jáván, Malukuban és Bantenben.

Forrás: Index.hu

Indexkép: Pixabay