A világon az egyik legveszélyesebb állat a szúnyog. Egy friss felmérés szerint a szúnyogok évente több mint 700 ezer embert fertőznek meg az általuk terjesztett halálos betegségekkel, például dengue-lázzal, sárgalázzal vagy maláriával. Egyes becslések szerint a szúnyogok felelősek a valaha élt összes ember felének haláláért.

Egyre több, korábban  a trópusi vidékeken őshonos, invazív vérszívó él Európában is, aminek következtében egyre növekszik az egzotikus betegségek kockázata. Az ázsiai tigrisszúnyog és az egyiptomi csípőszúnyog is megtelepedett már kontinensünkön.

A heves esőzések és áradások miatt nagyon sok a szúnyog annak ellenére, hogy Magyarországon irtják is ezeket az állatokat.

„Európában az éghajlatváltozás kedvező feltételeket teremt az invazív szúnyogok számára, amelyek egyre több embert fertőznek meg olyan betegségekkel, mint a korábban a kontinensen ismeretlen dengue-láz. A nemzetközi utazások növelik az importált esetek kockázatát" – nyilatkozta Andrea Ammon, az Európai Betegségmegelőző és Járványügyi Központ (ECDC) igazgatója.


Egyre többen úgy fertőződnek meg a nyugat-nílusi láz vagy a dengue-láz kórokozójával egy szúnyogcsípés által, hogy nem hagyták el a lakhelyüket.

Míg 2022-ben mindössze 71 megbetegedést jelentettek, a tavalyi évben már 130 EU-s vagy EGT-állampolgár betegedett meg dengue-lázzal saját lakóhelyén, de nőtt az importált megbetegedések száma is, amikor Európán kívüli országban fertőződött meg valaki. 2022-ben külföldi utazás során 1572 ember kapott el ilyen betegséget, tavaly viszont már 4900 esetet regisztráltak. Az egzotikus betegségeket 2008 óta monitorozzák, de ilyen magas számmal, mint a tavalyi, még nem találkoztak. Sajnos az idei évben már az országok többsége jelentős növekedésről számolt be az importált dengue-lázas megbetegedéseket tekintve.

Mi a megoldás?

A kórokozókkal szembeni védekezésselaz esetek korai felismerésével, az időben történő orvosi ellátással és az egzotikus betegségekkel kapcsolatos további kutatásokkal tudjuk csak felvenni a küzdelmet az egyre inkább terjedő, ám a közvélemény számára ismeretlen betegségekkel szemben.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock