Prém Zoltán a Győr-Moson-Sopron vármegyei Táp környékén vezeti azt a mezőgazdasági vállalkozást, amely mintegy 1000 hektáron foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel, kiemelten gabonavetőmag előállításával. Az ágazat szinte minden szegmensét átlátja, hiszen a cég tevékenységei között bérmunka-szolgáltatás, bérszárítás és bértárolás is megtalálható.
Az őszi káposztarepce fontos része a vetésforgónak – Fotó: KWS
A vetésforgó összeállításban a legfőbb szempont a heterogén táblák adottságaihoz való alkalmazkodás és az egy hektárra eső profit maximalizálása. A talajtípus a területek nagy részén barna erdőtalaj, amelynek vízgazdálkodási jellemzői a tapasztalatai szerint nem kifejezetten jók.
"6-7 éve már, hogy arra törekedünk, hogy minél változatosabb legyen a vetésszerkezet, így termelünk a gabonán kívül étkezési mákot, bíborherét, cirkot és mintegy 200 hektáron őszi káposztarepcét is. A repce kiváló elővetemény a gabonavetőmag-előállításhoz, ráadásul egy jól megválasztott stabil hibriddel szinte mindig profitra számíthatunk" – mondta Prém Zoltán.
A gazdálkodó meglátása szerint a terméshozam maximalizálást előtérbe helyező szemlélettel már nehéz eredményesen gazdálkodni, a költségek lefaragása és a stabil terméshozam az, ami sikerre visz. Stabilitás szempontjából a KWS új repcehibridje, a KWS MIKADOS mutat nagyon jó eredményeket.
4,1 tonna egy nem repcének való szezonban
Idén a kísérleti parcellán 4,1 tonna/hektár hozamot értek el a KWS MIKADOS-szal. "Az idei szezon nem a repcéről szólt, és az az igazság, hogy 10-11 hónapot van kint a szabad ég alatt a repce, szinte lehetetlen, hogy minden tökéletesen alakuljon ilyen hosszú idő alatt. Ezért nekem olyan hibridre van szükségem, amely akkor is jól terem, ha nem alakult kifogástalanul az időjárás. Nekem nem 5 tonnás repce kell, hanem olyan, amit gyengébb évjáratban is profittal tudok termelni. A KWS UMBERTO mellett a KWS MIKADOS lesz, amiben a legnagyobb lehetőséget látom" – foglalta össze a gazdálkodó.
A KWS MIKADOS kiválóan alkalmazkodik a termőhelyi adottságokhoz – Fotó: KWS
Zoltán elmondta, hogy 100 hektár mélyfekvésű területen vetettek tavaly repcét, ezeken a táblákon 2 tonnás eredményt értek el egyrészt az állomány kipusztulása miatt (15-20%), másrészt pedig azért, mert az esőzés miatt nem tudták időben kijuttatni a műtrágyát és a növényvédő szereket. A víznyomással nem érintett területeken (szintén 100 hektár) 3 hektáros üzemi átlag született. A 7 hektáros fajtakísérleti táblán 3,6 tonnás hozamot értek el, ahol a KWS MIKADOS teljesített átlag felett, 4,1 tonnás hektáronkénti eredménnyel.
Az új hibridek "többet tudnak"
Szerinte azért fontos folyamatosan próbát tenni az új hibridekkel, mert egyre több olyan tulajdonságot tudnak felmutatni, amelyek segítségével el lehet felejteni korábban nagy fejtörést okozó problémákat. 3-4 éve például ők már nem deszikkálnak és nem alkalmaznak becőragasztást, mégis volt olyan repcetábla, amit július közepén aratták 4,5 tonnás terméssel.
A KWS MIKADOS kiválóan alkalmazkodik a termőhelyi adottságokhoz, erőteljes őszi növekedés jellemzi, magas olajtartartalommal rendelkezik, toleráns a tarlórépa sárgaság vírussal (TUYV) szemben, szárdőlésre nem hajlamos, kipergés-ellenállósága pedig kiváló. (További részletek a hibrid erősségeiről ITT.)
A rendkívül változatos táblaadottságok miatt a precíziós gazdálkodás egyre több elemét alkalmazzák
A tápanyag-kijuttatást már differenciáltan végzik, hamarosan a vetést is meg tudják oldani a változó tőszám alkalmazásával (jelenleg 380-420 ezer tő/hektár), terveik között szerepel egy szemenkénti vetőgép beszerzése. Zoltán meglátása szerint erre nagy szükség lesz, mert csak ezzel technológiával lehet a költség-bevétel arányt szem előtt tartó gazdálkodást kimaxolni.
A növényvédelemben a fő szempont az, hogy a kijuttatott hatóanyagok minél jobban hasznosuljanak. A hasznosulás függ a kijuttatás időpontjától, a cseppmérettől, de attól is, hogy megfelelő-e a kémhatása a permetlének. "Addig kísérletezünk a permetlé savasságának beállításával, az ideális cseppméret megtalálásával, amíg el nem érjük a maximális hatékonyságot. Ehhez persze az is szükséges, hogy tökéletes legyen a fedés" – foglalta össze röviden a gazdálkodó, hogy milyen növényvédelmi technológiát alkalmaz.
Keresse fel ön is a KWS Magyarország Kft. szaktanácsadóit, tegyen próbát az új repcehibridekkel!