A nagyközönség előtt elsőként az Agrárinformatikai Kutatóközpont mutatkozott be 2019. december 3-án az intézmény Gödöllői Campusán, ezzel az informatikai eszközök mezőgépészeti technológiába történő integrációjának egy dedikált kutatási és fejlesztési központja jött létre.
Szarvasmarha Teljesítmény-vizsgáló Állomás – fotó: Dr. Húth Balázs
A további előremutató fejlesztések az intézmény Kaposvári Campusához köthetők, amelyek mintegy 4,2 milliárd forint támogatással valósulhattak meg. Az innovációk fókuszában az állattenyésztés, a növénytermesztés, valamint a klímaváltozás témaköreibe tartozó kutatások támogatása áll.
Az egyik kutatás-fejlesztési objektum az Embrió-átültető Központ, amely segítségével megkezdődött az in vivo embriók előállítása. A program során az országban elsőként sikerült élő szarvasmarhából petesejtleszívással, laboratóriumi körülmények között végrehajtott termékenyítéssel „lombikborjakat” előállítani, amelyek recipiens állatok méhében kifejlődve jöttek a világra. A Központ emellett in vivo embrió előállítással is foglalkozik.
Kiskérődző Teljesítmény-vizsgáló Laboratórium – fotó: Dr. Húth Balázs
A Kaposvári Campus új épületei közé sorolhatjuk a Szarvasmarha Teljesítmény-vizsgáló Állomást is, amely piaci alapon működtetett kutatás-fejlesztési szolgáltatás keretében támogatja az ágazatban tevékenykedő tenyésztőket és szakmai szervezeteket, valamint tenyésztési célkitűzéseik hatékony megvalósítását. A FIEK-pályázat keretében felépített objektumban egy hazánkban egyedülálló takarmány-felvétel mérőállomás is installálásra került, ahol az automatizált technológiának köszönhetően egyidejűleg 32 szarvasmarha takarmányfelvételét tudják objektíven mérni.
A Kiskérődző Teljesítmény-vizsgáló Laboratórium is a megvalósuló fejlesztések sorát gazdagítja. A pályázat nyújtotta forrásból létrejött egységben 19 tetszőlegesen variálható boksz szolgálja a tenyészkos-jelöltek korszerű teljesítményvizsgálatát, az állatok biológiai igényeinek maradéktalan kiszolgálása mellett. Jelenleg közel 40 különböző fajtához tartozó tenyészkos-jelölt teljesítményvizsgálatát végzik a kutatók a tudásközpont és a faji tenyésztőszövetség szakmai együttműködésének keretében.
Ökológia baromfi teljesítményvizsgáló laboratórium – fotó: Prof. Dr. Sütő Zoltán
A Bábolna TETRA Kft-nél zajló nemesítő munka Kaposváron megvalósuló feladatainak támogatására készült el az új Ökológia baromfi teljesítményvizsgáló laboratórium, ahol többek között egy új tyúk genotípus kinemesítése is zajlik. Az új épület energiaellátása a közeli napelem park megújuló energiájával biztosított, így környezetbarát.
A Kaposvári Campuson felújításra került a Nyúl etológiai és teljesítményvizsgáló laboratórium, amely a termelés mellett oktatási és kutatási feladatokat egyaránt ellát.
Végül, de nem utolsó sorban, a FIEK-program keretében létrejött az In ovo laboratórium is. Az in ovo takarmányozás során az állatok kikelése előtt néhány nappal a tojásban biztosítanak többlet tápanyagot, hozzájárulva a későbbi növekedési teljesítmény optimalizálásához.
Nyúl etológiai és teljesítményvizsgáló laboratórium – fotó: Dr. Gerencsér Zsolt.
A módszer adaptálásával és a kutatóegység kialakításával a SZIE kutatói csatlakoztak ahhoz a viszonylag kisszámú kutatóközösséghez, akik ilyen vizsgálatokat folytatnak a világon. A FIEK- pályázatban vállalt feladatok elsősorban kísérleti fejlesztéshez köthetők. A beruházás magába foglalta egy keltető és egy kiszolgáló helyiség-, valamint egy in ovo manipulációra alkalmas laboratóriumnak a kialakítását is.