A vérzéses nyúlbetegséget a calicivírus okozza, amely a háziasított és vadnyulakat egyaránt megtámadja. Korábban a vírus az Észak-Amerikában honos fajokat, például az üregi nyulakat, a hócipős nyulakat, és a mezei nyulakat megkímélte, most viszont éppen közöttük pusztít leginkább – írja a qubit.hu a House Rabbit Society, az egyik amerikai nyúlmentő szervezet információi alapján.

A portál értesülései szerint a 40-100 százalékos halálozási aránnyal bíró kórokozó gyorsan és szinte tünet nélkül végez az állatokkal, amelyek legtöbbször belső vérzésbe és májleállásba pusztulnak el. A betegséget egyelőre gyógyítani nem tudják. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint a kórokozó emberre nem veszélyes.

nyúl, betegség

A vírus nem csak a nyulakon keresztül terjed (a kép illusztráció) – fotó: MTI/Kovács Attila

A vadvédelmi szakértők úgy vélik a vírus hónapokig túlél a természetben, sőt az elpusztult állatokban három hónappal később is kimutatható. Ráadásul nem csak a nyulakon keresztül terjed, akár közvetett módon az emberek, a macskák, a kutyák, a nyúleledel vagy más élettelen tárgyak, de még a fertőzött nyulakból táplálkozó ragadozók is potenciálos hordozók lehetnek.

A helyzetet súlyosbítja, hogy kórokozó nemcsak a nyúlfajtákra, hanem közvetett módon más fajokra kártékony hatással van. A  szakértők a sakálokat féltik, mivel ha az állatok nem találnak vadnyulakat, szarvasmarhákra fognak vadászni, míg az állattartók nagy valószínűséggel mérget fognak bevetni ellenük. A méreg miatt elhullott sakálok tetemei pedig már más ragadozókra, például a keselyűkre és a sasokra is veszélyes lehet.

calicivírus nyulakat pusztító változatát először 1984-ben fedezték fel Kínában, de a kutatások rámutattak, hogy valószínűleg Európából származik. Azóta a szakértők szinte az egész világon találkoztak már a vérzéses kór miatt elhullott állatokkal.