Érik ez egy ideje

Az éghajlatváltozással kapcsolatos figyelmeztetések korántsem új keletűek. Ami a 2022-es nyarat illeti, világossá vált, hogy az évszak és embert próbáló jellemzői már nem értékelhetők pusztán figyelmeztetésként, hanem olyan valósággá váltak, mellyel inkább azonnal, mint később kell szembenéznünk. A számos szélsőséges hőhullám, erdőtűz, aszály és árvíz, melyek egyszerre fordulnak elő világszerte, azt mutatja, hogy az éghajlatváltozás már itt van, és alkalmazkodnunk kell hozzá. Egy erdőtűzzel kapcsolatos hírinterjúban valaki így nyilatkozott:

"Soha nem gondoltam volna, hogy ez velünk is megtörténik".

Ez a gondolat talán sokakban hasonlóan felmerült, és éppen ezért jobb felkészültnek lenni, mint tudatlannak. Az állattenyésztés és az állatjólét nagy veszélybe kerülhet, ha a vészhelyzet állandósul. Mivel a sertéságazat nemzetközi iparág, a helyi vagy nemzeti szintű események világszerte hatással lesznek a haszonkulcsokra. A lehető legjobb felkészülés érdekében jó, ha minimalizáljuk a kockázatokat a főbb veszélyeztetett területeken, melyek a takarmány, a víz és maguk a sertések.

A hőstressz egy újabb olyan tényező, mely a sertéstenyésztés és a jólét szempontjából közvetlen aggodalomra adhat okot.

A hőstressz egy újabb olyan tényező, mely a sertéstenyésztés és a jólét szempontjából közvetlen aggodalomra adhat okot. Kép: Pexels

Takarmány

A takarmány a sertéstenyésztés fő költsége, és a gabona növekvő költségei is mindenkit súlyosan érintenek. Ezért alternatív útvonalakat kell mérlegelni. Szerencsére a sertések opportunista mindenevők, amelyek sokféle takarmánytípust meg tudnak emészteni. Az egyik lehetőség az innovatív új takarmányok, például az algák használata, míg a másik lehetőség az alacsonyabb növekedésre, de egyben alacsonyabb takarmányköltségekre való törekvés.

Egy kevésbé magas termelékenységű fajta kiválasztása robusztusabb állatokat eredményezhet, ami ellensúlyozhatja az egyéb kihívásokat is.


Víz

A víz a legfontosabb erőforrás, mellyel tisztában kell lennünk. 2022 júliusának végén Mexikó egyetlen hét alatt szükségállapotot hirdetett a súlyosbodó aszály miatt, Kalifornia vízkorlátozásokat vezetett be, és még Anglia is figyelmeztetést adott ki az aszály miatt. Az országos vízellátás javításáért nem sokat tehetünk, de beruházhatunk helyi (vagy saját) vízvisszatartó rendszerekbe. Ez magában foglalhatja például az esővíz összegyűjtését és/vagy tavak építését a tájban elhelyezve. A vizet visszatartó és árnyékot adó növényzet ültetése olyan mikroklímát hoz majd létre a gazdaság körül, amely néhány fokkal hűvösebb lehet a környezeténél, és a tartalék vízellátást biztosíthatja.

A hőstressz megelőzhető a gazdálkodással, az épületek tervezésével, a takarmányozással és a genetikával is.

Ez a jelenlegi rendszer újragondolását jelentheti annak érdekében, hogy a sertések és a sertéstelepek ne csak túléljenek, hanem gyarapodjanak is.

Ez a jelenlegi rendszer újragondolását jelentheti annak érdekében, hogy a sertések és a sertéstelepek ne csak túléljenek, hanem gyarapodjanak is. Kép: Pexels

Hőstressz

A hőstressz egy újabb olyan tényező, mely a sertéstenyésztés és a jólét szempontjából közvetlen aggodalomra adhat okot. A hőstressz megelőzhető a gazdálkodással, az épületek kialakításával, a takarmányozással és a genetikával. Egyes fajták például jobban bírják a magasabb hőmérsékletet, mint mások. Számos megoldás létezik, melyeket tudományosan már tanulmányoztak, valamint a trópusi országokban található gazdaságokból is lehet példákat meríteni.

A sertések a testhőmérsékletüket a dagonyázással szabályozzák.

A szabadban egy sármedence tökéletes fekhely lehet, de a beltérben az egyetlen lehetőségük, ha van egyáltalán nekik, hogy a saját vizeletben és ürülékben fetrengjenek. Ez higiéniai és húsminőségi szempontból sem kívánatos, ezért jó, ha a sertések hőszabályozásának alternatív módjait is megvizsgáljuk.

Fenntartható gazdálkodás

A fenntartható gazdálkodást gyakran említik a kibocsátás, a közvélemény megítélésének alakulása és az állatjólét kapcsán. A "fenntartható" lassan viszont olyan divatszóvá vált, mely kezdi elveszíteni gyakorlati hasznosságát. Gyakorlatilag biztosítanunk kell, hogy a sertéstenyésztő gazdaságok a felmerülő veszélyek ellenére is fenn tudják tartani magukat. Ez a jelenlegi rendszer újragondolását jelentheti annak érdekében, hogy a sertések és a sertéstelepek ne csak túléljenek, hanem gyarapodjanak is.

(Forrás: pigprogress)