– Milyen kihívások hatására döntött úgy, hogy állatorvosok és takarmányozási szakemberek felkérésével megírják ezt a könyvet – amely elődje gyakorlatilag már több évtizede elavult tartalommal rendelkezett.
A kiadványunk életre hívása úgy kezdődött, hogy 2017-ben Bács megyében több mint húsz gazdaságban vizsgáltunk parazita-fertőzöttséget és egyéb más megbetegedéseket. A vizsgálatokkal kapcsolatosan fény derült az ágazati szereplők alapvető járványvédelmi- és állategészségügyi ismereti hiányaira. Ekkor fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy időszerű lenne egy korszerű, gyakorlat-orientált szakmai kiadványt szerkeszteni. Az kiskérődzők tartásához kapcsolódó állategészségügyi- és takarmányozási területek szakértőivel összeültünk és felkértem őket a könyv vázát alkotó fejezetek megírására.
"Kifejezetten termelőknek szóló könyv megalkotása volt a cél."
Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az ötlet megszületésétől kezdve egy gazdálkodók számára készült, a mindennapok során használható könyv elkészítése volt a cél.
Szerettük volna elérni, hogy a juh- és kecsketartóknak ne a más célra írt elavult jegyzetekből, vagy állatorvosi könyvekből kelljen összeollózniuk jól-, vagy rosszul az ismereteiket. Ezért sokat dolgoztunk ezen a gyakorlati szempontból felépített, logikusan követhető információkat tartalmazó kiadványon, amely reményeink szerint komplex ismereteket nyújt majd a termelőknek.
– Gyönyörű minőségű, a parazitológiai fejezetben is egyértelműen felismerhető fotókkal gazdagon illusztrált a könyv. Ráadásul olyan – hazánkban viszonylag újnak mondható – parazitákról is friss információkkal szolgál, mint például a Wohlfahrtia magnifica, azaz pettyes húslégy – amely számos gazdaság életét keseríti már jópár éve, mégis keveset tudunk róla.
– Igyekeztünk a legfrissebb információkkal és aktuális problémák megoldásaival feltölteni a könyv fejezeteit. Fontos elmondanom, hogy véletlenül sem az állatorvos helyettesítésére szolgál, sokkal inkább az állatorvos munkáját segítő tájékoztatást támogatja a kiadvány.
Nagy előny továbbá, hogy a könyvben megtalálható a helyes mintavétel-, vagy begyűjtés protokollja is egy laboratóriumi vizsgálathoz.
A most megjelent könyvünk első kiadása laminált lapok formájában készült el azzal a céllal, hogy istálló-körülmények között is használni lehessen.
A második kiadvány – a mostani könyvbemutatónk főszereplője – már fenntarthatósági elemzéssel is kiegészült és olyan igényes könyv-formátumban jelent meg, amelyre méltán lehetünk büszkék.
"A juhtartás egyfajta szolgáltatás az egész társadalom részére"
A juhtartás a természetes egyensúly fenntartását- és a biológiai sokszínűség fenntartását egyaránt szolgálja.
– Egy hiánypótló kiadvány valódi értéke akkor igazán nagy, ha el tud jutni a termelők kezébe és hasznosulni tud az a korszerű tudásanyag, amit tartalmaz. Hol- és hogyan érhetik el a gazdálkodók a könyvet?
Egy Európai Uniós pályázatnak köszönhetően pedig korlátozott darabszámban postaköltség fejében, kötet formájában is elérhető a juhtenyésztőknek. A kiadvánnyal kapcsolatosan szívesen szolgálunk bővebb információkkal is Juh és Kecske Terméktanács bármely elérhetőségén keresztül.
– Dr. Kukovics Sándornak köszönjük szépen az interjút és a könyv olvasását kifejezetten ajánljuk a juh- és kecsketartók számára a közelgő kiskérődző állatjóléti támogatásra való felkészüléshez is!
Olvasóink figyelmébe ajánljuk továbbá a Juh- és Kecske Terméktanács korábbi kiadványát is, amely egy különleges interaktív szakácskönyv a juh- és kecske termékek népszerűsítésére. Ez a könyv is letölthető pdf formában a www.barihus.hu honlapról.
A látványos, ínycsiklandó kiadvány annyira élethűen adja át a kiváló alapanyagokból készült ételköltemények varázsát, hogy valóban megszólal! A lapokon fellelhető QR-kódok ugyanis videók segítségével is bemutatják, hogyan lehet a legegyszerűbben és legtökéletesebben elkészíteni a finomabbnál-finomabb fogásokat.
Indexkép: Agroinform.hu / Igric Dominika
Ajánljuk Önöknek a szakácskönyvről megjelent korábbi cikkünket is: