Kína sertéshús termelése és importigénye szinte állandó hullámzást mutat, ezért azt előre jelezni gyakorlatilag nem lehetséges. Az ázsiai ország ez év első félévében az előző év hasonló időszakához képest 13 százalékkal több (összesen 1,54 millió tonna) sertéshúst vásárolt külföldről – írja az agrarheute.com.

Hozzáteszik, hogy ebben az időszakban a kínai kereslet elsősorban a mélyhűtött húsok iránt növekedett, amelyek a teljes importból 932.700 tonnával részesedtek. Ugyanakkor, a sertés melléktermékek importja „csak" 8 százalékkal, 555 400 tonnára növekedett.

Kína sertéshúsigénye és -termelése jelentősen befolyásolja a piacot.

Kína sertéshúsigénye és -termelése jelentősen befolyásolja a sertéshúspiacot – Fotó: Shutterstock

Ezek a többletvásárlások világszerte jelentősen megélénkítették a keresletet, megnövelték a sertéshús export lehetőségeit, és több európai országban javították termelés jövedelmezőségét, valamint szűkítették a kínálatot – emelik ki.


Kína legnagyobb sertéshús szállítójává és Európa első számú termelőjévé az utóbbi években Spanyolország lépett elő, miközben a korábbi nagy exportőr Dániának és Németországnak jóval szerényebb rész jutott. Az USA és Brazília  viszont jelentősen növelni tudta Kínába irányuló exportját, és még sikeresebb volt Hollandia, amely az előző év hasonló időszakához képest 37 százalékkal többet tudott szállítani.

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) az USDA előrejelzése alapján úgy kalkulál, hogy a hústermelés 2023-ban:

  • Kínában 52000 ezer tonna lesz, 7 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban
  • az Európai Unióban 22580 ezer tonna várható, amely 4 százalékos csökkenés az előző évhez képest,
  • az USA-ban 12410 ezer tonna lesz, 2 százalékos visszaesés látszik,
  • Braziliában pedig 4420 ezer tonnát várnak, ami megegyezik a tavalyi mennyiséggel.