Az elmúlt évtizedekben a fejőrobotok használata egyre inkább elterjedt világszerte. Ezzel a technológiával nem csak a munkaerő felhasználása javul, de a fejési átlagra és a tej minőségére is pozitív hatást gyakorol.

A szarvasmarha állomány genetikai potenciáljának kihasználásához a választott fejési technológia is nagyban hozzájárul.  Magyarországon számos szarvasmarha telep döntött a DeLaval Kft. által forgalmazott V300 fejőrobot mellett.

Kis telep, nagy teljesítmény - Dán és Társa Kft.

A Békés megyei Vésztőn működő Dán és Társa Kft. telepén jelenleg 93 állatot fejnek, naponta átlagosan háromszor. A robotok kihasználtsága 65-70% között változik. A cikk írásakor a 7 napos fejési átlag 36,2 kg, a napi tejtermelés 3370 kg. A maximális tejátfolyás átlagosan 1,8 kg/perc, a fejési idő fejésenként átlagosan 6 perc 44 másodperc. A rendszerben még jelentős tartalékok vannak, akár a napi fejések számát, akár a robot által lefejhető tej mennyiségét nézzük. A DeLaval VMSTM V300 fejőrobot napi 3500 kg tej lefejésére is képes.

DeLaval VMSTM V300 fejőrobot

A DeLaval VMSTM V300 fejőrobot napi 3500 kg tej lefejésére is képes – fotó: DeLaval Kft.

A tulajdonos, Dán Roland a telep modernizálásával kapcsolatban a következőket mondta el:
„A technológia fejlesztéséről 2016-2017-ben döntöttünk. Nem volt már rentábilis, így választanunk kellett, vagy fejlesztünk vagy bezárunk. A DeLaval technológiája egy németországi üzemlátogatás során győzött meg minket.

A robotok indulása óta a fejési eredményeink javulnak, a szomatika pedig csökkent. A telep dolgozóinak munkája sokat változott: a napi feladatokat könnyebben elvégzik, a telep vezetőségének pedig több ideje marad az adatok kiértékelésére. Ebben sokat segít, hogy folyamatosan pontos adatokat kapunk az állatokról".

A fejést jelenleg két VMS V300 fejőrobot végzi. A robotok a két, egyenként 71 férőhelyes istállóban működnek, melyekben a felújítás keretében vízágyak, itatók, tehénkefe, ventilátorok, OptiDuo takarmányrendező robot és hidraulikus trágyakihúzó kerültek elhelyezésre illetve beszerelésre. A DeLaval OptiDuo a takarmány folyamatos frissen tartásáról és így a takarmányfelvétel növeléséről gondoskodik. Nem csak visszatolja, hanem újra is keveri, felfrissíti a takarmányt. Az etetőúton az állatok aktivitása jelentősen megnövekedett, ami pozitív hatással van a tehénforgalomra.

OptiDuo takarmányrendező robot

OptiDuo takarmányrendező robot – fotó: DeLaval Kft.

A telepen a Milk First fejési rendszert választották, ahol a tehenek a takarmányhoz csak egy válogatókapun áthaladva férnek hozzá. Amennyiben a tehenek fejési engedéllyel rendelkeznek, a kapu automatikusan a robothoz tartozó előváróba szortírozza őket. Az állatok a fejést követően, a robotból kilépve már az etetőtérbe jutnak. A tulajdonos szerint „az irányított forgalom előnye, hogy az állatok a saját életritmusukat követhetik.

Jelenleg a robotok napi háromszor fejik a teheneket. Olyan állat, amit az istállóból fejésre kellene terelni, szinte nincs is. Az állatok is nyugodtabbak, mert pihenés közben nem zavarjuk őket. Azt is észrevettük, hogy nincs szükség a fiatal állatok betanítására, mert az idősebb tehenektől megtanulják a robot használatát, a fejőrobot pedig tanítás nélkül is feji ezeket az állatokat".

Jelentősen javuló termelési mutatók

A telep tejtermelési mutatóinak változását a két fejőrobot beüzemelését megelőző és az azt követő időszak hivatalos befejési adatainak összehasonlítása mutatja leginkább. A technológiai váltással együtt a menedzsment és a takarmányozási stratégia is változtatást igényelt. A telepen korábban egy 2x3 állásos halszálkás fejőházban végezték a fejést, amelyben naponta 2 alkalommal fejtek.

A technológiai átállás 2020 májusában történt, a fejési átlag ekkor 22,8 kg volt. Az átállást követő hónapban már 2,8 kg-mal magasabb fejési átlagot mértek és a termelt mennyiség ezt követően is fokozatosan emelkedett. A fejőrobot beüzemelésétől számított fél évvel a fejési átlag tartósan 34 kg felett volt, a vizsgált időszakban. A 2021-es év első hónapjaiban közel 1,5-2-szer nagyobb volt a fejési átlag, mint az előző évek azonos időszakában. Az eddigi legnagyobb telepi szintű fejési átlagot 2020 májusában érték el 41,73 kg-mal.

Dán és Társa Kft.

Dán és Társa Kft. – fotó: DeLaval Kft.

Az ábrán látható, hogy a laktációs görbe csúcsa 42,42 kg és ahogy a grafikon is mutatja a termelés folyamatosan magasan marad a laktáció során. A V300 beüzemelése előtti és az azt követő időszak fejési átlaga között 14,38 kg a különbség, ez 70%-os növekedés a termelésben. A magyarázat a fejések számának növekedésében, a jobb fejési folyamatban és az állatok stresszmentes környezetében rejlik.

Fejési átlag diagram

Átlagos fejési teljesítmény diagram

Forrás: DeLaval Kft.

A VMS V300 fejőrobotok a fejést minden alkalommal gyorsan és kíméletesen végzik. A tőgyelőkészítés külön kehelyben történik. Ez biztosítja a tőgybimbók megfelelő tisztítását és a hatékony stimulációt. A kitűnő fejési higiénia a szomatikus sejtszám értékek változásában is észrevehető. A szomatikus sejtszám megoszlása statisztikailag szignifikáns kapcsolatot mutatott a technológiával.

Csökkent a 400.000 szomatikus sejtszám feletti tehenek száma, a teljes állomány szintjén pedig 55%-ra nőtt a 100.000 alatti szomatikus sejtszámú állatok aránya. A szomatikus sejtszám csökkenése a jobb tőgyegészség következménye, mely kevesebb kezelést és felhasznált gyógyszert is jelent. Az alacsonyabb szomatikus sejtszám értékek szintén hozzájárulnak a termelési mutatók javulásához.

Az eredmények alapján elmondhatjuk, hogy a technológiai váltás, vagyis a VMS V300 fejőrobotok nagymértékben hozzájárultak a telep teljesítményének javulásához. Dán Roland a telep jövőjével kapcsolatban azt nyilatkozta:

„Szeretnénk a fejési eredményeket tovább javítani és egy magasabb genetikai értéket képviselő állományt elérni. Célunk továbbá a szaporodásbiológia javítása, ehhez tervezzük a fejőrobot frissítését egy Herd Navigator 100 egységgel, amely lehetővé teszi a szaporodásbiológiai mutatók folyamatos nyomon követését".

DeLaval logo

Weboldal: www.delaval.com/hu
Email: hungary.info@delaval.com