A "Kiskérődző állatjóléti támogatás" felhívás az állattartás fejlesztését célozza meg azáltal, hogy támogatja az állatok javát szolgáló szigorú higiéniai és takarmányozási előírásokat teljesítését.

A juh- és kecskefélék egyedeinek ENAR-ban nyilvántartott támogatható kiskérődző egyedek után 2,5 éven keresztül támogatási évente állategységenként, a kötelezettség vállalási időszak végéig, azaz 2024. december 31-ig terjedő időszakban, meghatározott mértékű támogatás vehető igénybe, ha az állattartó a felhívásban meghatározott kötelezettséget vállalja és azoknak eleget tesz.

Támogatott tevékenységek

  • a technológiába épített körömápolás,
  • az endoparazita-fertőzöttség ellenőrzése,
  • az ektoparaziták, valamint legyek, szúnyogok, nyüvek elleni védekezés,
  • ásványi anyag kiegészítés alkalmazása.


A nyári időszakban aktuális teendők:

Legyek, szúnyogok elleni védekezés

A támogatásban résztvevőknek gyéríteni kell a légy- és szúnyogállományt, amelyet a légy- és szúnyoginváziónak leginkább kitett hónapokban – évente legalább 4 alkalommal – kell elvégezni. A gyérítést a teljes állományon el kell végezni, nem csak a támogatásra jogosult egyedeken, olvasható a figyelmeztetés az allattenyesztok.hu-n.

A gyérítést elvégezheti az állattartó maga is, vagy szolgáltatóval is elvégeztetheti.

A kezeléseket igazolni kell napi ENAR-lista csatolásával. A kezelés időpontjának 2023. április-szeptember közötti időpontot javasolt megadni, ugyanis az a leginkább inváziós időszak.

juh a legelőn

Időszerű a szúnyogok és legyek elleni védekezés – Fotó: Shutterstock

Ektoparaziták elleni védekezés

A külső paraziták ellen is kezelni kell az állományt, mely kezelést juhok esetében a nyírást követő két hónapon belül, kecskék esetében az adott év május 31-ig kellett megtenni.

A nyírást és a kezelést is végezheti maga az állattartó, vagy szolgáltatóval is elvégeztetheti.

Az állatjóléti előírások nyilvántartási naplójában rögzíteni kell a nyírás dátumát, és a külső paraziták ellen használt szer nevét és az alkalmazott dózisát, valamint az, hogy ki végezte a kezelést. A teljes állományt érintő kezelés esetén a tenyészetkódot kell feltüntetni, és a kezelés napján napi ENAR-lista csatolásával kell igazolni a kezelést, ehhez "1734 Élőként nyilvántartott egyedek listát" kell lekérni.