Az "oltóanyag" használatával a méhészek meg tudják fékezni a lárvákban kifejlődő bakteriális fertőzés által okozott súlyos megbetegedést. Ez a betegség az Egyesült Államok egyes részein a méhkaptárak negyedét kiirtotta már.
American foulbrood (AFB) is a highly infectious brood disease caused by the spore-forming bacterium, Paenibacillus larvae. It is the most widespread and destructive of the bee brood diseases. Larvae become infected by ingesting spores found in the food.
— National Agricultural Genotyping Center (@nagclab) September 17, 2019
(Frazier et al 2015) pic.twitter.com/ll5Z9iemXN
Az Amerikából származó betegség mára a világ minden részére eljutott, a vakcinát fejlesztő Dalan állategészségügyi biotechnológiai cég szerint a most kifejlesztett termék az Európában őshonos méhekre veszélyes baktériumok elleni oltóanyag-fejlesztésben is hasznos lehet.
Az oltóanyagot táplálék formájában juttatják majd a méhkirálynők szervezetébe, immunitásuk pedig az egész kaptárat megvédi majd. A vakcina úgy fejti ki hatását, hogy a baktériumok egy része beépül a méhpempőbe, amellyel a dolgozók etetik a királynőt, a vakcina egy része elraktározódik a petékben. A fejlődő méhlárvák ezután kikelésükkor immunisak lesznek a bakteriális fertőzéssel szemben.
Miért fontosak a méhek?
Beporzás nélkül élelmiszereink 40%-a tűnne el, Einsteintől idézve a Soproni Egyetem közleményében az áll, "ha kipusztulnak a méhek, azt az emberiség legfeljebb négy évvel éli túl".
A méhek tevékenysége tehát létfontosságú, az élelmiszerellátás-biztonság szempontjából is nagy előrelépés lehet a mostani felfedezés.
(Forrás: The Guardian)
Indexkép: Pixabay