Máskor az szokott lenni a probléma, hogy szárazság van és a növények nem adnak nektárt. Idén minden növényi kultúrának jó tesz az eső, de sajnos árvizet is okoz, amelyek tönkreteszik a méhlegelőket. Zala megyében több helyen a Mura folyó áradása miatt vannak hatalmas problémák. Egyik méhész barátunknak több száz családja úszott el, tönkrement a méhészete. Mentették traktorral, meg amivel menthető volt, de a legnagyobb probléma az, hogy nem kell a mézünk senkinek, úgyhogy kilátástalan a helyzetünk – mondta Somogyi Gyula, Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület elnöke a Kanizsa Újságnak.

Nehezen indult a szezon a méhészeknek: az akác többször elfagyott és repcéből is csak kevesen tudtak pergetni, ám hiába alacsony a magyar méz mennyisége, az a magyar termelők vagy egyáltalán nem, vagy csak nagyon olcsón tudják eladni.

Az Európai Unióban az OLAF Csalás Elleni Hivatal a helyszíneken mintákat vett, ellenőrzéseket tartottak, és nagyon nagy baj van egész Európában, nemcsak Magyarországon, hanem az egész Unióban. Kiderült, hogy Nagy-Britanniában gyakorlatilag az összes méz hamis, Törökországban is a 98 százalékuk. Az európai mézeknek, amiket a boltok polcain megtalálhatunk, 40-50 százaléka hamisnak nevezhető – nyilatkozta Somogyi Gyula.


Somogyi Gyula hozzátette, hogy ez a helyzet körülbelül két éve fennáll, és teljesen ellehetetleníti a magyar méhészeket, sokaknak a méheik etetéséhez szükséges cukor megvásárlására sincs elég kerete.

A megoldás a kínai termék kitiltása lehetne, ugyanúgy, ahogy az Amerikai Egyesült Államokban azt már megtették – tette hozzá az elnök.

Augusztus 11-től szigorodnak a mézjelölési szabályok.

Indexkép: Pixabay