"A 2023-as év sajnos nem volt egy sikeres év a méhészek számára. Nekünk, méhészeknek a termelési év már 2022 nyár végén, ősszel elkezdődött. A méhek telelésre való felkészítése során a méhcsaládok átnézésén kívül a méhanyák serkentése, illetve a téli élelemkiegészítésre használt cukor feletetése a legfontosabb feladat. Sajnos ebben az időszakban a gyári és a nagykereskedői raktárakban lévő kristálycukor ára hirtelen elkezdett felemelkedni. A 2022 nyári 350 Ft-ról 550-600 Ft-ra emelkedett (nem árstopos, nagykereskedelmi ár)" – osztotta meg az allattenyesztok.hu-val Schrek Ottó, a Magyar Méhtenyésztők Országos Egyesületének elnöke az évértékelője során.

méhek

A méhek átteleltetése kulcsfontosságú feladat – fotó: pixabay.com

Nehézségekkel teli év

Elmondta: mivel 2022 év végén enyhe volt a tél, decemberben újra megindult a fiasítás.  Ezért a melegebb déli területeken – a téli fiasításmentes időszak hiányában – nem voltak sikeresek az atka elleni védekezés alapját képező zárókezelések. Az atka elleni küzdelem egyre nehezebb, mert nem kielégítő az újabb formában, de a régi hatóanyagokkal piacra került, engedélyezett atka elleni készítmények hatásfoka.

A későn jött tél hűvös csapadékos tavasszal folytatódott, amely vontatottá tette a méhek fejlődését. A kitelelt családok a megszokottnál jobban elfogyasztották a mézkészletüket, így azok a méhcsaládok, amelyek tavasszal nem kaptak jelentős élelemkiegészítést éheztek, mert kimerültek a tartalékaik, a tavaszi virágokról a nektár hordása pedig nem volt számukra elégséges.

méhészek

Az elmúlt két évben gyakorlatilag majdnem megszűnt a hazai akácméz felvásárlása – fotó: pixabay.com


Rekordszámú volt a termékenyítés

"Az idei évben 12. alkalommal szerveztük meg a kecskeméti helyszínen a mesterséges termékenyítő programunkat. Az inszeminálásra a tenyésztők hozták a megfelelő korú szűz anyákat, a központi teljesítményvizsgálaton résztvevő 320 db méh családból lettek kiválogatva a legjobban teljesítő családok, melyek apacsaládként vettek részt a termékenyítésen. A rendezvényünkre 16 fő hozta el a pároztatókaptárban a szűz anyákat, és rekordszámú, 218 méhanyát sikerült termékenyíteni 3 nap alatt" – számolt be az eseményről Schrek Ottó.

Rosszul alakul a mézkereskedelem

Hasonlóan a gabonapiaci helyzethez a mézkiszerelő üzemek, illetve a nagykereskedők is nagy mennyiségű ukrán mézet vásároltak. Az elmúlt két évben gyakorlatilag majdnem megszűnt a hazai akácméz felvásárlása, ami az azt megelőző előző a méhészetek bevételének legalább az 50%-át adta.

"A vegyes méz árkategóriájában felvásárolt mézek közül a repceméz felvásárlása szinte teljes mértékben leállt, a napraforgómézet 10 évvel ezelőtti áron keresik. A mézkereskedelem nem megfelelő alakulása miatt a méhészek elesnek a bevételi forrásuk nagy részétől, így a méhészkedési kedv alábbhagy, és a szakma leépülését felgyorsítja. A nehézségek ellenére bízzunk abban, hogy a helyzet a jövőben javulni fog!" – fogalmazott a Magyar Méhtenyésztők Országos Egyesületének elnöke.