Az eddigi tapasztalatok szerint legalább 66 madár-, hüllő-, kétéltű- és emlősfaj egyedei kerültek már veszélybe elveszett vagy használt horgászfelszerelések miatt. A madarak közül főleg a bütykös hattyúk, nagykócsagok és szürke gémek vannak veszélyben, de teknősök is lenyeltek már horgokat csalihallal vagy gilisztával.

Világszerte probléma

"Az elveszített horgászfelszerelések globális problémája hazánkban is jelen van. Éppen folyó kutatásunkban egy több platformot érintő, átfogó médiaelemzést alkalmazunk annak érdekében, hogy kiderüljön, a halakon kívül milyen élőlények és milyen körülmények között érintettek hazánkban az elveszített szerelékek okozta sérülésben, elhullásban. A feljegyzett rekordok száma nemrég elérte a 200-at, ám közülük csak 15 esetben került feljegyzésre összesen 32 példány elhullása, a legnagyobb esetben az érintett állatok pedig megmenekültek a szerelékek okozta fogságból. Ehhez ugyan a legtöbb alkalommal kellett madármentő, természetkedvelő emberek beavatkozása is, de amellett, hogy feltételezhetjük, számos esetben az érintett élőlény idővel magától is képes fogságából szabadulni.

Meg kell jegyezni, hogy tekintve a vizek környékén jelen lévő horgászok és egyéb rekreációs felhasználók nagy számát, illetve negyven év időtávlatában a dokumentált rekordok limitált számát, úgy tűnik, a legtöbb esetben az állat bajba kerülésének még a horgászfelszereléssel való érintkezés mellett is viszonylag kicsi a valószínűsége" – olvasható egy ezzel kapcsolatos tanulmányban.

Alacsonyak a komoly esetszámok

"A témában ugyan nagyon kevés a rendelkezésünkre álló adat, de Favero és munkatársai 2010-es szakcikke egy kicsit közelebb vezet minket a jelenséghez. A szerzők munkájuk során Patagóniában vizsgálták egy hajóflotta környékén több madárfaj példányait, illetve azok érintkezéssel is járó interakcióit a hajóflottához köthető halászfelszerelésekkel.

A szerzők megfigyelései szerint összesen 14.671 kontakt után mindössze 22 volt tekinthető "erős" kontaktusnak, és ezek közül is csak 10 állat pusztult el végül a felszerelésbe gabalyodva.

Habár becsléseik szerint ez éves viszonylatban még így is több száz vagy szélsőséges esetben akár ezer madárpéldány pusztulásához is vezethet csak ennek az egy flottának az esetében, a megfigyelt kontaktok nagy száma azt mutatja, a madarak halász- vagy horgászfelszerelésekkel való potenciális érintkezése nem jelenti feltétlen azt, hogy sérülés vagy elhullás lesz az esemény vége" – írják összegzésül.

Forrás: Tudós Horgász

Indexkép: Shutterstock