Különleges élményben volt része annak a horgásznak, aki a Duna szeremlei szakaszán, Baja alatt horgászott a napokban – írta meg a baon.hu. A férfi egy olyan halat fogott, amelyet korábban sem ő, sem horgászismerősei nem láttak még. Mint kiderült, egy ritka, nem őshonos halfaj, a pettyes harcsa akadt a horgára.

A horgász először ismerőseinek küldte el a képeket, de senki nem tudta beazonosítani a különös kinézetű halat. Végül a Google és a Magyar Haltani Társaság segített: a 40 centiméteres és 1,2 kilogrammos példány egy pettyes harcsa volt (Ictalurus punctatus). A faj jellegzetességei – a lapított fej, hosszú bajusz, zsírúszó és a v-alakú farokúszó, valamint a testet borító fekete pöttyök – egyértelművé tették a beazonosítást.

A pettyes harcsa Észak-Amerikából származik, így nem tartozik a Kárpát-medence őshonos fajai közé. Természetes vizeinkbe többnyire akváriumokból, dísztavakból vagy halgazdaságokból kerülhet ki. Bár előfordulása nem példátlan, mégis ritka esemény, ha valaki természetes vízben, például a Dunában akad ilyen különleges fogásra.

A ritka halfaj azonnal felkeltette a Magyar Haltani Társaság érdeklődését is, amely gyorsan beazonosította a példányt. A társaság célja a természetes vizek halfaunájának megóvása és bemutatása, valamint a ritkán előforduló fajok megjelenésének dokumentálása. Az ilyen különleges fogások segítenek abban, hogy pontosabb képet kapjunk hazai vizeink ökológiai állapotáról és a fajok mozgásáról.

Indexkép: Magyar Haltani Társaság Facebook-oldala