Bezárt szabadtartású csirkék
Azok a tojást tojó tyúkok, melyek normális esetben kijutnak a szabadba is, a tojástermelők és az iparág képviselői szerint már nem kóborolhatnak olyan szabadon, és nem élvezhetik a napsütést, mivel egyes amerikai és európai gazdák átmenetileg a belterekben tartják az állományokat a madárinfluenza vissza-visszatérő kitörését követően. A döntés kellemetlen meglepetésként érheti a vásárlókat, akik már így is egyre többet fizetnek a tojásokért a fertőzött állományok selejtezése miatt.
"A fogyasztók még többet fizetnek a különleges (Magyarországon a 0-ás és 1-es számozású) tojásokért, mert azt hiszik, hogy azok olyan tyúkoktól származnak, melyek kijáratosak a szabadba."
Az amerikai kormánytisztviselők szerint a madarakat egyelőre a legbiztonságosabb bent tartani, mivel egyetlen madárinfluenzás eset miatt egész állományokat selejtezhetnek ki. A vírus az embert is megfertőzheti, bár a szakértők szerint ennek a kockázata alacsony. Franciaországban, ahol a kormány november óta ideiglenesen előírta a gazdák számára a csirkék zárttéri tartását, a Reuters által az élelmiszerüzletekben végzett ellenőrzések szerint egyes kiskereskedők nem tesznek eleget annak a kötelezettségüknek, hogy egyértelmű tájékoztatást adjanak a fogyasztóknak az új előírásokról.
"Nem tudtam, hogy már nem járhatnak ki a tyúkok. Hiszen ez akkor már nem is igazán szabad tartás. Gondolom, a madárinfluenza miatt nincs a gazdáknak más választásuk, de azért ezt közölniük kellene!"
- mondta el a 34 éves Josephine Barit, egy párizsi kisbolt vásárlója, aki nem talált semmilyen jelzést arra vonatkozóan, hogy a tyúkokat már bezárták. Az, hogy a csirkék a szabadban tölthetik az életük nagy részét, normális időkben humánusabb, és ösztönzőleg hat a fogyasztókra, az ilyen állattartó gazdaságok termékeinek megvásárlásával kapcsolatban.
Az uniós és a brit forgalmazási előírások lehetővé teszik, hogy a szabad tartású tojótyúkokat - legfeljebb 16 hétig - bent tartsák, mielőtt a vállalatoknak tájékoztatniuk kellene erről a vásárlókat. Fotó: Pexels
Egészségesebb eledel, egyben veszélyesebb üzem
Az állatorvosok szerint a szabadban tartott baromfik különösen ki vannak téve a madárinfluenza - hivatalos nevén a magas patogenitású madárinfluenza, avagy H5N1 HPAI - fertőzésének, mivel ezt a betegséget a vándormadarak terjesztik. A baromfi megbetegedhet a fertőzött vadon élő madarakkal, azok tollával vagy ürülékével való érintkezés következtében is.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma azt javasolja a gazdáknak, hogy a baromfit tartsák zárt térben, "amíg a magas patogenitású madárinfluenza járvány kitörése tart", bár nem tették kötelezővé a madarak bezárását. A mostani amerikai járvány a második legsúlyosabb a történelemben, idén eddig több mint 35 millió madár pusztult el benne. Franciaországban közel 16 millió madarat selejteztek ki az eddigi legsúlyosabb járványban, és olyan országokat is érintett a fertőzés, mint Nagy-Britannia, Olaszország és Spanyolország. A tyúkok bezárására vonatkozó európai követelmények kiváltották egyes fogyasztók elégedetlenségét, még ott is, ahol a kiskereskedők értesítették a vásárlókat a változásról.
"A nap végén mi kifizetjük a szabad tartás vagy a biotojás árát, miközben a szárnyasok valójában soha nem látták az eget"
- mondta az 52 éves Marc Dossem, az egyik nagy párizsi szupermarket vásárlója.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma azt javasolja a gazdáknak, hogy a baromfit tartsák zárt térben, "amíg a magas patogenitású madárinfluenza járvány kitörése tart". Fotó: Pexels
Érdekes szabályozás
Az uniós és a brit forgalmazási előírások lehetővé teszik, hogy a szabad tartású tojótyúkokat - legfeljebb 16 hétig - bent tartsák, mielőtt a vállalatoknak tájékoztatniuk kellene erről a vásárlókat. Nagy-Britannia most ideiglenesen előírta, hogy a szabad tartású tojók tojásait "ólban rakott tojás" felirattal kell ellátni, bár május óta a gazdák akár ismét ki is engedhetik a tyúkokat a szabadba. Spanyolországban a tyúkokat az ország különleges kockázati és megfigyelési területein zárt térben kell tartani - mondta el Mar Fernández, a Tojás és Tojástermékek Szakmaközi Szervezetének spanyol vezetője. Az országban a tyúkok eddig 16 hétnél kevesebb időt töltöttek zárt térben.
"Vannak országok, ahol már hónapok óta nem kapható szabadtartású tyúk tojása"
- tette hozzá Fernández. Az amerikai hatóságok nem követelik meg a biotojás termelőktől, hogy felülírják a címkéket, mikor a madárinfluenzához hasonló váratlan események megváltoztatják a termelési gyakorlatot - közölte az ottani mezőgazdasági minisztérium. A bio és a szabadtartású címkével ellátott tojásoknak ugyanakkor olyan tyúkoktól kell származniuk, melyeket az Egyesült Államokban a szabad levegőn tartanak.
Csak élő madarak tojnak tojást, ezért előnyünkre válik, ha a madarainkat biztonságban tudhatjuk" - tette hozzá Gregory Martin, a Pennsylvaniai Állami Egyetem baromfitenyésztéssel foglalkozó tudósa. Fotó: Pexels
Szenvedő biopiac - monitorozás
A Pete and Gerry's - állításuk szerint a biotojások, a szabad tartásból származó és a legelőn nevelt tyúkok tojásainak vezető amerikai gyártója - azok között a beszállítók között van, akik most megtiltották a szabadban való állattartást. A vállalkozás a Kroger és az Amazon Whole Foods Market tulajdonában lévő üzletekben értékesíti a tojásait.
"Folyamatosan értékeljük a kockázatokat és a kitettséget, és a lehető leghamarabb visszaengedjük őket az állatainkat a napfényre"
- közölte a Pete and Gerry's. A Whole Foods, a Kroger és a Target Corp nem közölték, hogy tájékoztatják-e külön a vásárlóikat az ideiglenesen módosított állattartási protokollokról. "A fogyasztóknak azt kell kapniuk, amiért fizetnek, és ez esetben nem a meghirdetett terméket kapják" - panaszolta Danielle Melgar, az amerikai U.S. Public Interest Research Group élelmiszerügyi szóvivője. Egyes európai termelők egy másik utat választva a kockázatok ellenére ellenállnak a baromfi elzárására vonatkozó utasításoknak.
"A tojótyúkok meglehetősen agresszívvá válhatnak, ezért minden nap egy kis időre kiengedjük őket, különben megölik egymást"
- mondta Emilie Ravalli, aki biofarmot vezet a nyugat-franciaországi Corcoue-sur-Logne-ban. Az ólak meglehetősen kényelmesek, és a csirkék nem mennek ki minden nap a szabadba, még akkor sem, ha megtehetik. A bezártságuk pedig biztonságot ad nekünk. Csak élő madarak tojnak tojást, ezért előnyünkre válik, ha a madarainkat biztonságban tudhatjuk" - tette hozzá Gregory Martin, a Pennsylvaniai Állami Egyetem baromfitenyésztéssel foglalkozó tudósa.
(Forrás: Reuters)