Az állattartó telepek gazdálkodóinak két nyomós oka is van arra, hogy átgondolják és korszerűsítsék a technológiájukat a munkafolyamatok könnyítése és gyorsítása érdekében.

Először is fontos hangsúlyozni a közelgő ÁTK pályázatot, amely segítségével új eszközök, berendezések is vásárolhatók.

Másodsorban pedig a kiskérődzők, azaz juh- és kecskeállományok jelölésével kapcsolatos jogszabályi változások sürgetik az állományok tartós jelölésének reformját, amely témakört rövidesen részletesebben is taglalunk.

Az állattenyésztési ágazati technológiák szakértőjével, Buzás Csabával beszélgettünk, aki a Bentley Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója.

– Kérjük, hogy mutassa be vállalatukat és profiljukat.

Bentley állattenyésztési rendszer

A Bentley Magyarország Kft. több mint 25 éve működik Magyarországon az amerikai Bentley Instruments Inc. leányvállalataként. Cégünknek két fő üzletága van, mindkét üzletág a tej és tejtermelés eszközeiből indult el annak idején.

Egyik üzletágunk az állattenyésztési termékekkel, eszközökkel és berendezésekkel foglalkozik.

Ide sorolhatók például a

A másik üzletágunk az élelmiszeripari minőségellenőrzés műszereit, gyorstesztjeit forgalmazza.

Mára már 18 főre nőtt a cégünk létszáma, amely magába foglalja az országot teljesen lefedő értékesítői és szerviz csapatunkat is. – ismertette Buzás Csaba.

Amire igazán büszke vagyok, hogy a partnereink részére nemcsak olyan világszínvonalú tartástechnológiát és precíziós takarmányozási rendszereket – például ACO FUNKI, NEDAP – tudunk ajánlani és telepíteni, amelyek hozzájárulnak az egyedi takarmányozáshoz, optimális hizlaláshoz, hanem

kollégáim igény esetén sokéves tapasztalattal szaktanácsadást is tudnak adni takarmányozás és állattartás terén.

Legeltetéshez, vadvédelemhez nem csupán a Speedrite villanypásztor készülékeket, szigetelőket, vezetékeket és tartozékait ajánljuk, hanem mindemellett komplett kivitelezéssel, vadvédelmi kerítéstelepítéssel is foglalkozunk.

Állatjelölésben a hagyományos Datamars vizuális füljelzőtől a rádió frekvenciás RFID chippes azonosítókat és olvasójukat is forgalmazzuk melyek a Tru-Test mérlegekkel könnyen összekapcsolhatók  szarvasmarha, sertés és juhok számára. – hangsúlyozta az ügyvezető.

– Apró dolognak tűnik egy állattartó telepen az állatjelölésre használt eszköz – adott esetben füljelző, krotália – mégis sok múlhat a minőségén!

sertés jelölés

Elektronikus egyedi állatjelölés sertéstelepen – fotó: Bentley Magyarország Kft.

Igen, a gazdálkodók visszajelzései – és saját tapasztalataink alapján is tudjuk, hogy óriási minőségi különbség lehet füljelző- és füljelző között. A minőségen is múlik a tartós megjelölés élettartama, pontosabban az, hogy milyen gyakorisággal szakad ki a krotália.

Nem olcsó mulatság a füljelző pótlása, behelyezése, különösen a juh- és kecske ágazatban – nem is beszélve arról, hogy milyen nagy baj lehet abból, ha egy ellenőrzés során jelöletlen állatot találnak.

A felelősség a jelöletlen állatok esetében kizárólag az állattartót terheli.

Nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy mi a füljelzőink Magyarországon – és világviszonylatban is – a csúcsminőséget képviselik.

Fontos, hogy a 2021. április 21.-én hatályba lépő EU-s és hazai rendelet az állatok jelölésében is változást hoz. A tetoválás – az állatvédők hatására – kikerül a rendszerből, és helyette egy hagyományos és egy valamilyen elektronikus jelölés (chippel ellátott füljelző, bőr alá ültethető chip, bendő bolus, chippel ellátott csűdszalag) használata lesz kötelező – a kecskék esetében is a 12 hónapos kort meghaladó állatok esetében.

A 12 hónapos kor alatt a hagyományos, csoportszámmal vagy egyedi számmal ellátott füljelző használata válik kötelezővé. Ez a jelölési forma vonatkozik a más EU tagállamokba közvetlen vágóhídra szállítandó állatok esetére is.
A fenti változások mellett egy újabb friss szabályozás megjelenésére is számítani kell, amely szerint az állat alapú támogatások igénybe vétele esetében a 3 egyednél több jelöletlen állat gazdaságban való megléte büntetést von maga után.

forrás: Dr. Kukovics Sándor – JTT

– Hamarosan itt az új ÁTK pályázat – milyen technológiákat tud ajánlani a gazdálkodók számára, amelyek beilleszthetők a pályázatba?

– Szinte az összes technológiánk és állattartáshoz kapcsolódó eszközünk beilleszthető a pályázatba.

szakmai segítség

Nagy örömünkre szolgál a fokozott érdeklődés a termékeink iránt, hiszen ilyenkor azok az állattartó telepek is prémium minőséget és gazdaságos, több szempontból is megtérülő beruházások mellett dönthetnek, akik a pályázati lehetőségek nélkül nem engedhetnék meg maguknak a fejlesztést.

Pályázatba illeszthető, népszerű technológiáink a teljesség igénye nélkül:

  • sertés istállótechnika,
  • etető, itató rendszerek,
  • villanypásztoros, vagy hagyományos kerítés építés-, kivitelezés,
  • állatmérlegek telepítése akár RFID azonosítással

Sokéves tapasztalatunk, hogy azok a telepek, amelyek a prémium technológia mellett teszik le a voksukat, hatékonyabban tudnak termelni, nagyobb profitot realizálhatnak és előre tudnak menekülni egy esetlegesen kialakuló válsághelyzetben is – gondolok itt például a sertéságazatra.

sertés tartástechnológia

Komplett sertés-tartástechnológia a Bentley Magyarország kivitelezésében – fotó: Bentley Magyarország Kft.

– Mit tud javasolni azoknak a gazdálkodóknak, akik szeretnék kihasználni az ÁTK pályázati lehetőségeket, de bizonytalanok a technikai megvalósításban?

– Sok múlhat egy megfontolt, szakmailag megalapozott döntésen, ezért mindenképpen azt javaslom meglévő- és leendő partnereink számára, hogy bátran vegyék igénybe szakembereink segítségét és javaslatait.

Kollégáim készséggel rendelkezésre állnak a tanácsadástól a kivitelezésig – természetesen a pályázati előírások és követelmények betartása mellett.

koca fiaztató Bentley