Ezt Horváth István, a Bekcsény Vadásztársaság elnöke mondta portálunknak. A társaság 3400 hektáron működik és példaértékűen gazdálkodik. Az együttműködés a helyi gazdákkal olyan szoros, hogy a vetésszerkezetet is közösen tervezik, ezzel szinte teljesen megszüntetve a vadkárokat. A vadállomány szabályozása is hatékony: évente több száz vaddisznót, 50 gímbikát, 80 tarvadat és 45 őzbakot ejtenek el.

Horváth Istvántól megtudtuk: a vadásztársaság kiemelten kezeli a vadkárok megelőzését, példának okáért nem kerítenek be nagy területeket, hanem inkább alternatív megoldásokat alkalmaznak, például egyhektáros pufferzónákat hagynak az erdő és a művelt területek között, ahol takarmánnyal, sóval és vízzel látják el a vadakat. Ennek köszönhetően azok nem kényszerülnek rá, hogy betörjenek a termőföldekre, ami jelentősen csökkenti a károkat.

A társaság és a helyi gazdák kölcsönösen segítik egymást, például a közutak mentén nem vetnek magas növényeket, így csökkentve a vadgázolások számát. Az együttműködés eredményeként a vad-gépjármű ütközések szinte teljesen megszűntek.


A vadásztársaság részben családi vállalkozás, de nem kizárólag családtagok alkotják a tagságot. A földek nagy része a társaság tagjainak tulajdonában van, ami lehetővé teszi a hatékony és fenntartható gazdálkodást.

A vadásztársaság a múltbeli téeszes időszak egyes elemeit is újraértelmezi, például a barterezést a gazdákkal, hogy problémákat és konfliktusokat egyszerűbb, közvetlen megállapodásokkal oldjanak meg. A társaság egyik legfontosabb alapelve az átláthatóság és a fegyelmezettség – náluk csak egyszer lehet hibázni, mivel az együttműködés és a szabályok betartása mindenki számára kiemelt fontosságú.

Indexkép: Pixabay