A hazai gabona- és olajosnövény piac működése szempontjából fontos hír, hogy az Európai Bizottság 2025. január 9-én megjelent határozatával elismerte Magyarország mezőgazdasági nyersanyagok termesztésére jellemző ÜHG-kibocsátási szintekről szóló jelentésében foglalt adatokat az úgynevezett NUTS2 régiókra és az öt legfontosabb szántóföldi és olajosnövényre, így a szemes kukoricára, az őszi káposztarepcére, a napraforgóra, az őszi búzára és a szójára – írja közleményében az Agrárminisztérium.

Hozzátették, hogy az Európai Bizottság 2023-ban jelentette be, hogy a RED I keretében kidolgozott és korábban elismert, a szántóföldi növénytermesztés bioüzemanyag-gyártáshoz használt terményeinek fenntartható termeléséhez kapcsolódóan újonnan számított üvegházhatású-gáz (ÜHG) regionális kibocsátási értékek, az ún. NUTS 2 értékek már nem érvényesek. Ebből következően felkérte a tagállamokat, hogy nyújtsanak be új NUTS 2 értékeket elismerésre. Magyarország ennek eleget téve benyújtotta az Európai Bizottságnak a RED II keretében a mezőgazdasági nyersanyagok termesztésére jellemző ÜHG-kibocsátási szintekről szóló jelentést a NUTS 2 régiókra a már említett növények tekintetében.

A határozat biztosítja a bioüzemanyagcélra fenntartható módon itthon termelt növények biztonságos értékesíthetőségét, valamint nagy előrelépést jelent alapanyag-termelésünk ÜHG kibocsátásának mérése tekintetében – emelte ki az agrártárca.

Mindemellett a mezőgazdasági termelés ÜHG-kibocsátásának csökkentése és a fenntartható termelés biztosítását segítő intézkedések Magyarország KAP Stratégiai Tervében is szerepelnek – áll a közleményben.

A határozat itt olvasható.

Indexkép: Pixabay