Szénapénz - harminchárom éve
Az Nebraskai Egyetem (UNL) Gudmundsen Sandhills Laboratóriumában már 1989-ben kísérleteztek etetési adagolórendszerrel. Az akkori új szénakazal-mozgató, abban segítette az UNL kutatóit, hogy pontosabban meghatározhassák laboratóriumukban az állatállománynak etetett széna mennyiségét.
Ahogy már mondtuk - szigorúan csak műkedvelésből idetévedt olvasóinknak írjuk, hiszen a gazdák ezt pontosan tudják - a szénaköltség az egyik legnagyobb kiadás a tehénállomány tartásában, és pontos adatokra van szükség ahhoz, hogy meghatározhassuk, mennyi takarmányt kap illetve kapjon az állomány.
A gazdák pontosan tudják - a szénaköltség az egyik legnagyobb kiadás a tehénállomány tartásában. Fotó: Pexels
"A GSL-ben végzett kutatásokat könnyebben elfogadják majd, ha pontos súly- és minőségi mérésekkel tudjuk leírni, hogy egy projektet hogyan hajtottak végre, amikor az őshonos széna is befolyásolja az adatokat" - mondta Del Dearborn, a GSL irányítóbizottságának elnöke még 1989-ben. A rakodógépet akkor mérleggel látták el, így lehetővé vált a naponta etetett széna pontos mennyiségének dokumentálása.
A rakodógép lehetővé tette a kezelő számára, hogy egy 6 tonnás szénakupac alá tolasson, felpakolja, és a szarvasmarha-etetési területre szállítsa. A szénát egy hidraulikus villás tartozék szórta szét, és a digitális kijelzőhöz csatlakoztatott elektronikus terheléscellás mérlegrendszer jelezte, hogy mennyi szénát használtak etetésre. Maga a mozgató-szerkezet egy 4,1 méter széles és 6,7 méter hosszú, sínes ágy volt, minden sín fölött motoros láncokkal.
Újragondolt retro-mobil-etetőgép
Ez a 33 évvel ezelőtti csúcstechnológiás takarmányozási rendszer rendkívül hasonlít a tavaly nyáron a GSL-ben a tehenek etetésére használt új Smart Feeder rendszerhez. A Rapid City-i C-Lock Inc. által fejlesztett Smart Feeder lényegében egy napenergiával működő, hordozható precíziós etetőgép. Ennek alkalmazása során a teheneket elektronikus azonosító címkékkel látják el, etetőgép pedig minden egyes karámban tartalmaz címkeolvasót, így amikor a tehén belép a karámba, a címkeolvasó azonosítja az állatot, és egy vályúba adagolja a számára előírt takarmányadagot. Minden tehén napi adagja be van írva az etetőgép számítógépes rendszerébe, így minden tehén csak az előírt takarmányt kaphatja meg.
Here we go again! pic.twitter.com/faC11uZ4sE
— Fede Tarnonsky (@fedetarno) February 6, 2022
A Rapid City-i C-Lock Inc. által fejlesztett Smart Feeder lényegében egy napenergiával működő, hordozható precíziós etetőgép. Forrás: Twitter
Egyéni adagok - ravaszdi tehenek
Travis Mulliniks, a West Central Research and Extension Centerben dolgozó Nebraska Extension húsmarha-táplálkozástudományi szakértő és a termelési rendszerek specialistája elmondta, hogy:
"a tehenek hamar kiismerik és rendszeresen megpróbálják becsapni a rendszert. A kutatók azonosítottak olyan teheneket, amelyek naponta 20-30 vagy 40 alkalommal is bementek a karámokhoz takarmányért."
Az EID-címkéhez kötött takarmányozási rendszer azonban csak az előírt takarmány kijuttatását teszi lehetővé, ennek kiadása után a jószág már csak üres szájjal távozhat. A Smart Feeder négy különálló tárolóval rendelkezik, melyekben a szarvasmarhák a saját adagjukat kapják, így meg kell tanulniuk, hogy melyik karámban kapják meg azt. Mulliniks azt is elmondta, hogy ez a betanítás általában csak egy napot vagy maximum néhány napot vesz igénybe, amíg a tehenek megértik a rendszert. A képzési időszak kisebb karámokban zajlik, így a kutatók meggyőződhetnek arról, hogy minden állat megértette a működést, mielőtt nagyobb legelőkre kerülne.
A képzési időszak kisebb karámokban zajlik, így a kutatók meggyőződhetnek arról, hogy minden állat megértette a működést, mielőtt nagyobb legelőre kerülne. Fotó: Pexels
Okosetető
Ami még ennél is jobb, hogy a farmerek okostelefonról vagy táblagépről is figyelemmel kísérhetik a rendszert - erre természetesen 33 évvel ezelőtt még nem volt lehetőség - amennyiben van internetkapcsolat. Ahol nincs internetkapcsolat (de hát hol ne lenne?), ott az adatokat az etető számítógépén tárolják, és azok később letölthetők vagy elküldhetők a felhőbe a gazdának későbbi elemezésre.
"A rendszer természetesen azt is képes jelezni a gazdának, ha egy tehén nem eszik. Ilyenkor riasztást küld, mint ahogy akkor is, ha az etetőberendezésben meghibásodás lép fel, például ha egy szállítószalag leáll."
A jóság a tutiság tetejébe, hogy a rendszer napenergiával működik, ezért az intelligens etetőgép használata nem korlátozódik olyan területekre, ahol van áram. Bár a Smart Feeder nem helyettesíti a gondos tehéngazdálkodást, használatával a tehenek etetése során többé nem kell találgatni, és megszünteti azt a problémát is, hogy egyes tehenek túl sokat esznek, míg mások éheznek.
Májusban jön a PREGA Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás!
Időpont: 2022. május 11-12.
Helyszín: Aquaworld Kongresszusi Központ, Budapest + élő online közvetítésVedd meg a jegyed már most!
www.prega.huSzervezők: Agroinform.hu, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)
Főtámogató: AXIÁL Kft. | Kiemelt szakmai támogató: KITE Zrt.
(Forrás: Farmprogress)