Egy német parasztcsalád a közelmúltban az észak-németországi Lüneburg körzetében, 60 felnőtt állattal tevetej termelésébe kezdett, mivel úgy gondolja, hogy annak jövedelmezősége a tehéntejhez viszonyítva jobb – olvashatjuk a topagrar.com portálon.
Tevetej termelése kezdődött Németországban – Fotó: pxfuel.com
A sivatagi klímához és a nagy fokú hőmérséklet-ingadozáshoz szokott teve nagyon igénytelen állat, takarmányként szénával és szalmával, illetve durva rostú növényi hajtásokkal is megelégszik, csupán a tejelő kancáknak kell kiegészítő fehérjekoncentrátumot adni.
Ráadásul a tevetej iránt Németországban viszonylag magas kereslet mutatkozik, főleg annak kedvező egészségmegőrző hatása miatt.
Mit kell tudni a tevetejről?
A tevetej zsír- és cukortartalma, valamint átlagos csíraszáma alacsonyabb, fehérjetartalma viszont valamivel magasabb a tehéntejénél (3,4 – 4,0%). Ugyanakkor hiányoznak belőle azok a Béta-Laktoglobulin és Béta-Kazein fehérjék, amelyek tejfehérje-allergiát válthatnak ki, így a tevetejet a laktóz-intoleranciában szenvedők is fogyaszthatják.
Arab leírások szerint a tevetej erősíti az immunrendszert, és tartós fogyasztása megfelelő kezelés mellett elősegítheti többféle betegség (hepatitis, bél-betegségek, stb.) leküzdését. Ezt alátámasztja az a tény, hogy a lünebergi tenyésztők rendszeres vásárlói között több olyan család van, amelynek valamely tagja rákbetegségben szenved, vagy azon átesett.
A tevetej egyre keresettebb – Fotó: pxfuel.com
A teve fejéséhez a fejőállást valamelyest módosítani kell, a teve alkatához igazítva, főleg a tevekanca kisebb méretű csecsei miatt. A fejésnél a tevecsikónak jelen kell lennie a tej zökkenőmentes leadása végett.
A teve szaporodási ciklusa a szarvasmarháénál lassúbb, a vemhességi idő 12 hónap, így átlagosan kétévenként születik egy új tevecsikó.
Ugyanakkor a német fogyasztók egy liter tevetejért 11 eurót hajlandók fizetni, ezért megéri a termeléssel foglalkozni.
Indexkép: pxfuel.com