Hangalapú betegség-diagnosztika a sertésistállóban – SoundTalks
Boehringer Ingelheim Vetmedica GmbH (15-ös csarnok, C 10-es stand) SoundTalks
Az aranyérmes fejlesztés az 5. témakörben pályázott: Sertéstartás és takarmányozási technológia
A díjazott technológia ismertetése:
Köhögés, megfázás, nehézlégzés – klasszikus légúti betegségek gyakran előfordulhatnak a sertéseknél. A következmény pedig a jó közérzet romlása, a betegségekre való fokozott fogékonyság, valamint a gyengébb takarmányhasznosítás és a napi súlygyarapodás csökkenése lehet. Mindezek kisebb súlygyarapodáshoz, inkonzisztens csoportokhoz vezethetnek, és végső soron a jövedelmezőséget is veszélyeztethetik.
A SoundTalks egy olyan rendszer, amely folyamatosan elemzi a sertések légúti egészségi állapotát a malacneveléstől, a hizlalás végéig.
Hogyan működik a rendszer?
Az ólba telepített monitorok mindegyike hat mikrofonnal van felszerelve, amelyek érzékelik az ólban lévő összes zajt. A rendszer egy algoritmus segítségével meg tudja különböztetni a köhögési- és egyéb légúti betegségtünetek hangjait a többi zajtól. Mivel a rendszer a nap 24 órájában rögzíti a hangokat, így a köhögést, vagy az azt megelőző rendellenes hangokat – a gazdálkodóval szemben – ez a rendszer a pihenési szakaszban is képes felismerni. Mindezek eredményeként, akár öt nappal korábban is képes észlelni a SoundTalks a légúti megbetegedéseket, a súlyosabb tünetek jelentkezése előtt.
A SoundTalks rendszer gyári prospektusfotója – forrás: eurotier.com
A SoundTalks közvetlenül az ólban lévő világítórendszer- vagy az okostelefon alkalmazásán keresztül jelzi a problémát az állattulajdonosnak. Ez lehetővé teszi a szellőztetési problémák korai kijavítását és biztosítja a légúti fertőzések gyors diagnosztizálását a gazdasági károkat okozó tünetek kialakulása előtt.
Az egyes állatok korai kezelése (például vitaminokkal, nyákoldó szerekkel stb.) gyakran lehetővé teszi az antibiotikumok mellőzését vagy az antibiogramra (antibiogram = a baktériumok antibiotikumokkal szembeni érzékenységének tanulmányozása, amely után a lehető leghatékonyabb gyógyszer adható és csökkenthető a rezisztencia kialakulásának esélye) kezelések elvégzését.
Ez az innováció az EuroTier Állatjóléti Díj kategóriában is győzedelmeskedett.
Kíméletes apasztás a tejelő tehenek védelméért – GEA AutoDry
GEA Farm Technologies GmbH (13-as pavilon, C26 stand) GEA AutoDry
Az aranyérmes fejlesztés a 9. témakörben pályázott: Digitális megoldások az állománykezeléshez és a minőségbiztosításhoz / Smart Farming (Intelligens gazdálkodás)
A magas tejhozamú tehenek apasztása kockázatokat jelent az állatok egészsége szempontjából. A fejést követő első napokban tapasztalható magas belső tőgynyomás, a fejés- és a tejáramlás öblítő hatásának hiánya, valamint az állatok energiaellátásának drámai csökkenése rendkívüli stresszhatást gyakorol az anyagcsere-folyamatokra. Ezek negatív hatást gyakorolnak az állatok egészségére és közérzetére. Az ilyenkor felmerülő tőgyfertőzések megelőzésére gyakran antibiotikumot adnak.
Hogyan működik a rendszer?
Az AutoDry rendszer a GEA állománykezelő szoftver innovatív funkciója és a hagyományos fejőrendszerekkel kompatibilis. A funkció egyes teheneknél aktiválható, így kíméletesen és hatékonyan készíti fel őket az apasztás utáni egészséges szárazonállás időszakára. Az AutoDry körülbelül 10 nappal a teljes apasztás előtt elindul és egy szabadalmaztatott algoritmus segítségével fokozatosan csökkenti a tejtermelést minden nap – egészen az elapasztásig.
A természetes modellen alapuló automatizált apasztás minden tejgazdaság esetében plusz bónuszt jelent, és egyúttal aktívan hozzájárul a fenntarthatóság növeléséhez, különösen a magas hozamú tejtermelő gazdaságokban. Az AutoDry lehetővé teszi az antibiotikumok használatának csökkentését, az állatok jólétének elősegítését és a dolgozók terheinek csökkentését.
Forradalmi fejőkehely-betét – Stimulor® StressLess
Siliconform Vertriebs GmbH & Co. KG (13as pavilon, C51 stand) Stimulor® StressLess
Az aranyérmes fejlesztés a 10. témakörben pályázott: Fejési és hűtési technológia
Gyakori probléma, hogy a fejőkehely-betétek túl szorosan zárják a nagy tőgybimbókat, így megterhelik a szövetet, miközben a kicsi tőgybimbókhoz levegő jut be fejés közben, ezért leeshet róluk a fejőkehely.
A Stimulor StressLess az eddigi technológiáktól teljesen eltérő módon, hullám alakú kialakítással rendelkezik, ezzel a termék egyértelműen kiemelkedik a hagyományos megoldások közül.

Innovatív fejőkehely-betétek a különböző tőgybimbó-típusok kíméletes fejéséért – fotó: gyártói felvétel
Az integrált, adaptív ajak lehetővé teszi, hogy különböző méretű tőgybimbókat fejjenek egyforma hatékonysággal, ugyanazzal a fejőkehellyel. Az ajak új, hullám alakú kialakítása reagál a fejőcsészében lévő nyomáskülönbségre, és lehetővé teszi a külső levegő beáramlását, hogy szükség esetén kiegyenlítse azt. Ez megakadályozza a túl magas vákuumot, késlelteti a fejőkehely felemelkedését és csökkenti a szöveti stresszt. Ugyanígy a hullám alakú szerkezet a megfelelő időpontban szabályoz, vagy újra zár és ideális szinten tartja a vákuumot, hogy a kehely a tőgyön maradjon. Ez megakadályozza a nem kívánt levegő bejutását vagy a csészék leesését.
A hullám alakú kialakításnak köszönhetően a Stimulor StressLess jól alkalmazkodik az állomány különböző tőgybimbó-méreteihez, így biztosítva a tehenek folyamatos fejését. A technológia állattegészségügyi- és állatjóléti szempontból is kiemelkedő jelentőségű.
Ez az innováció az EuroTier Állatjóléti Díj kategóriában is győzedelmeskedett.
Trágyázó takarító robot – Active Cleaner
WASSERBAUER GmbH Fütterungssysteme (12-es pavilon, C13 stand) Active Cleaner – takarító robot
Az aranyérmes fejlesztés a 12. témakörben pályázott: Trágya, szilárdtrágya és hígtrágya technológia
Az állattenyésztésben a károsanyag-kibocsátás csökkentése a jövő egyik központi kérdése. Ha ez már a kibocsátási források eltávolításával elkezdődik és ezzel egyúttal az állatok jóléte is növekedhet – mindezekkel párhuzamosan pedig az állatok élettere is folyamatosan tisztán tartható – akkor az állat, a környezet és az állattartó számára egyaránt kedvező, egyensúlyi állapot alakul ki.
A Wasserbauer GmbH Active Cleaner tisztítórobotja egy forradalmi, teljesen automatizált, mesterséges intelligencia technológián alapuló rendszer, amely pontosan ezeket a tulajdonságokat kínálja. A kamerával vezérelt mesterséges intelligencia (AI) technológia valós időben elemzi az összegyűjtött adatokat, és észleli az eltávolítandó trágyaanyagot (lóürüléket). Miután a készülék több trágyakupacot észlelt, automatikusan kiszámítja az optimális útvonalat, teljesen automatikusan összegyűjti az anyagot, kiértékeli a méretet és mennyiséget, majd a megfelelő helyre kigyűjti a trágyát.

A trágyakupacok- és ezáltal a károsanyag-kibocsátó források teljesen automatikusan távoznak a lóistálló- vagy a karám területéről, ezzel egyidejűleg tisztán tartja a környezetet, amelyben az állatok tartózkodnak. Ez nemcsak az istálló levegőminőségét javítja, hanem az alom tisztaságát és ezáltal a ló egészségét is, ami ráadásul jelentős munkaidő-megtakarítást eredményez a lótartásban meglehetősen népszerűtlen feladathoz.
Forrás: https://www.eurotier.com