Habár régebben ritka volt az olyan kert, ahol ne találkoztunk volna a birsalmával, manapság sajnos már igen kevés helyen lelhető fel. Pedig a birsalma csodás, aranyló színű gyümölcs, amely ilyenkor érik be a kertünkben.
Csodálatos íze mellett az illata is megbabonázhat minket, mind a kertben, mind az otthonunkban. Nem véletlen ugyanis, hogy régen a szekrény tetején tartották, ahol a szépsége mellett az illata is belengte a házat. Erre egyébként azért volt szükség, mert a birsalmának még hosszú hetekig tartó utóérésre van szüksége, és csak így érhetjük el, hogy a benne levő íz- és zamatanyagok kifejlődjenek és a gyümölcs is csak ekkor válik puhává. A szoba tehát kiváló az utóéréshez.
A birsalma illatos és nagyon egészséges. Meg persze finom is. Fotó: Pixabay
Cikkünk nem titkolt célja, hogy visszaadja ennek a csodás gyümölcsnek a megbecsülését és népszerűségét, hogy teljes, arany pompájában ragyoghasson mindannyiunk kertjében. Ha pedig már ott van, készíthetünk belőle kiváló sajtot is. Adjunk hát esélyt ennek a finom gyümölcsnek, és engedjük, hogy az illata átjárja a kertet és az otthonunkat. Az íze pedig belopja magát a szívünkbe.
Mire jó a birsalma?
Kérdezhetnénk inkább úgy is, hogy mire nem jó, azt ugyanis könnyebb lenne felsorolni, annyira egészséges ez a gyümölcs.
1. A birsalma igazi vitaminbomba. Több vitamin van benne, mint az almában, így újra kell értelmezni a "napi egy alma az orvost távol tartja" gondolatmenetet. Egy birsalma ugyanis fedezi a napi C-vitamin szükségletünket.
2. A birsalma bővelkedik jól lebomló szénhidrátokban, valamint A-, B3-, B6-, B9- és C- vitaminban, de jelentős a kalcium-, vas-, magnézium-, foszfor-, kálium- és nátrium tartalma is.
3. Kitűnő méregtelenítő is, és az emésztést is segíti, a pektintartalmának köszönhetően. Ráadásul támogat minket, amikor fáradtak vagyunk, és könnyebben tudunk koncentrálni a segítségével. Ezt magas vastartalmának köszönhetjük.
4. A birsalma hatásos a magas vérnyomással szemben, de az ízületi fájdalmak elleni küzdelemben is számíthatunk rá.
5. Vírus- és baktériumölő hatása is van a birsalmának.
6. De amellett, hogy egészséges, ne feledkezzünk meg arról sem, hogy milyen finom. A birsalma egyszerre édes és savanyú. Csodálatos sajt, szörp, gyümölcslé, leves, köret és befőtt készíthető belőle.
7. A népi gyógyászat a magvait köhögéscsillapítóként, enyhe hashajtóként alkalmazza.
8. Krémekben is megtalálhatjuk, hiszen segít a repedezett és az égett bőr kezelésében.
Így legyen birsalma a kertedben
A birsalma fája nem túlságosan nagy, így általában 8 méter magas és 6 méter széles a koronája. A birs nagyon kedveli a meleg, napos helyet, így hát ilyen helyet keressünk neki, mert árnyékban nem lesz rajta termés.
A talaj szempontjából nem válogatós, de a homokos talajon nem érzi jól magát. Mivel virágai április végén, május elején nyílnak, így a fagyok sem tesznek kárt benne. Igazán kevés törődést igényel, hiszen metszeni sem szabad, mivel a termőrügyek a vesszők végén helyezkednek el. Így hát, ha az éves vesszőt levágjuk, akkor nem kell bajlódnunk a szüreteléssel.
Azonban a védelmére nagyon oda kell figyelni, hiszen a monília nevű gombabetegség sajnos gyakran felüti a fejét a birs esetében. Termése éretlenül zöld színű, szürkésfehér piheszőrökkel, amelyek késő őszre ledörzsölődnek és a gyümölcsök aranysárga színűvé válnak.
A birsnek nagyon kis igényei vannak, így megéri helyet adni neki a kertben. Fotó: Pixabay
A termés alakváltozatától függően beszélhetünk birsalmáról vagy birskörtéről, hiszen ugyanazon növény is teremhet egyik évben körte, a másik évben pedig alma alakú gyümölcsöket.
Ezt tedd, ha penészes a birsalma belseje
Sajnos gyakran tapasztalhatjuk, hogy a kívül egészségesnek tűnő birsalma belsejében szürke penésztömeg van. Ennek az oka a monília nevű gombabeteg, amelynek a spórái a virágok bibeszárán át jutnak be a magházba és szaporodnak el a nyár folyamán. Ezért fontos, hogy a virágzás idején permetezzük meg a birset réztartalmú gombaölő szerrel, például bordói lével.
Így készíthetsz birsalmasajtot
A klasszikus birsalmasajthoz szükségünk lesz 60 dkg birsalmára, fél citromra és 30 dkg cukorra. Mossuk meg a birsalmát, és daraboljuk fel. Ne hámozzuk meg, és a magházát is hagyjuk benne. Tegyük annyi vízbe, amennyi éppen ellepi, és körülbelül 35 perc alatt főzzük puhára. Szűrjük és csepegtessük le, majd töröljük át.
Keverjük össze a citrom levét és a cukrot, majd folyamatos keverés mellett főzzük meg. Állítsuk jeges vízfürdőbe, és hűtsük langyosra. Közben párszor keverjük meg. Öblítsünk ki hideg vízzel egy formát, ami lehet akár egy őzgerinc forma, vagy egy téglalap alakú doboz, simítsuk bele a masszát és hagyjuk két napig pihenni. Vegyük ki a formából, majd egy hétig hagyjuk száradni úgy, hogy közben egy ruhával le van terítve. Miután elkészült, száraz, hűvös helyen tároljuk.
Így készíts csodás birslekvárt tartósítószer és zselésítő nélkül
Egy kg birsalmához körülbelül 30 dkg cukorra lesz szükség, ezen kívül kelleni fog hozzá egy kis citromlé és szegfűszeg, illetve egyéb fűszerek, ízlés szerint. Akár almát és egyéb gyümölcsöket is tehetünk bele.
A birsalmát mossuk meg és daraboljuk fel, majd aprítóval daráljuk apróra. Tegyük fel főni a cukorral és a citromlével együtt, majd amikor megpuhult, tegyük hozzá a fűszereket és főzzük még együtt tovább. Ezután turmixoljuk le, majd pár percig főzzük össze. Mivel nagyon magas a birsalma pektintartalma, nem lesz szükség zselésítőre.
A birsalma lekvár nagyon sűrű, ezért folyamatosan keverni kell, nehogy leégjen. Mindezt nagyon óvatosan tegyük, mert fröcskölni szokott főzés közben. Tiszta, fertőtlenített üvegekbe töltsük a lekvárt, majd tegyük száraz dunsztba.
Jó étvágyat kívánunk!